Jak pozbyć się czarnych plam z drewna?

Drewno to piękny i naturalny materiał, który nadaje wnętrzom i elewacjom ciepły charakter. Niestety, z czasem na jego powierzchni mogą pojawić się ciemne plamy lub czarne kropki, które psują estetykę. Na szczęście istnieją sposoby na ich usunięcie i zapobieganie powstawaniu w przyszłości.

Jak pozbyć się czarnych plam z drewna?
JAF Polska Tarasy
www.jaf-polska.pl
JAF Polska Tarasy
Dane kontaktowe:
61 814 41 13
Magazynowa 19, 62-023 Gądki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Skąd biorą się ciemne plamy na drewnie?

 • Cztery żywioły: Drewno reaguje na zmiany wilgotności, promieniowanie UV, kontakt z wodą oraz zanieczyszczenia powietrza.

Te czynniki mogą prowadzić do powstawania ciemnych plam na drewnianych elewacjach i tarasach.

 • Zanieczyszczone powietrze: W połączeniu z wilgocią, zanieczyszczenia osadzają się na powierzchni drewna, tworząc nieestetyczne plamy. Problem ten jest szczególnie widoczny w miastach.
 • Kontakt z metalem: Pył metalowy osadzony na drewnie w kontakcie z wodą tworzy trudne do usunięcia plamy.
 • Olej i tłuste substancje: Tłuste plamy wnikają głęboko w strukturę drewna i są szczególnie trudne do usunięcia.

- "Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym przypadku mam na myśli ochronę powierzchni za pomocą oleju podkładowego z dodatkiem pigmentu. Zabezpieczenie aplikujemy bezpośrednio po montażu. Jeśli od montażu minęło już trochę czasu, to przed olejowaniem należy dokładnie wyczyścić całą powierzchnię. Zanieczyszczenia powierzchniowe sprzątamy za pomocą twardej szczotki z tworzywa. Następnie myjemy deski przy użyciu odpowiednich środków i porządnie spłukujemy. Teraz czekamy do wyschnięcia, a jeśli na wierzchu pozostał półprzezroczysty film - usuwamy go przed dalszą obróbką. Ewentualnie szlifujemy wszystko cienkim papierem ściernym, żeby uzyskać jednolitą powierzchnię. Następnie nakładamy dwie warstwy oleju przy użyciu szczotki, czy też gąbki. Rozprowadzamy go równomiernie na całej długości desek, aby uniknąć miejscowego nakładania się. Nadmiar wycieramy i po wyschnięciu pierwszej warstwy - nakładamy kolejną. Pigment z czasem wypłukuje się pod wpływem wody i opadów atmosferycznych. Jednak regularne czyszczenie desek z kurzu oraz zalegającego brudu znacząco wydłuża czas trwania ochrony." - tłumaczy krok po kroku Darina Lazarova, nasz ekspert od drewnianych tarasów i elewacji.

Jak usunąć czarne plamy z drewna?

Naturalne metody: Drewno naturalnie szarzeje pod wpływem promieni UV, co z czasem może zamaskować plamy.

Czyszczenie drewna:

 • Mycie wodą z mydłem: lekkie plamy można usunąć miękką szczotką.
 • Ocet z wodą: na uporczywe plamy zastosuj mieszankę octu i wody (1:1), pozostaw na kilka minut i spłucz.
 • Szlifowanie: w przypadku głębokich plam przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym.

Specjalistyczne środki czyszczące: stosuj zgodnie z instrukcją producenta.

Ochrona powierzchni za pomocą oleju podkładowego z dodatkiem pigmentu
Ochrona powierzchni za pomocą oleju podkładowego z dodatkiem pigmentu

Jak zapobiegać powstawaniu ciemnych plam na drewnie?

Ochrona drewna:

 • Impregnat: regularnie stosuj impregnat do drewna, aby zabezpieczyć jego powierzchnię przed wilgocią i zanieczyszczeniami.
 • Malowanie lub lakierowanie: stwórz dodatkową warstwę ochronną, która utrudnia przenikanie wilgoci i zabrudzeń.
 • Środki biobójcze: w miejscach narażonych na grzyby i pleśń stosuj środki biobójcze.
 • Ochrona przed wodą: unikaj bezpośredniego kontaktu drewna z wodą.

Czarne plamy na drewnie to nie problem! Stosując odpowiednie metody czyszczenia i regularną konserwację, możesz cieszyć się pięknym wyglądem drewnianych powierzchni przez wiele lat.

 

źródło i zdjęcia: JAF Polska

Autor
Natalia Karaskiewicz
Natalia Karaskiewicz

Młoda mama, która nie boi się wyzwań i z zaangażowaniem zgłębia tajniki budownictwa. Pracę w redakcji traktuje jako nieustanną formę rozwoju i samorealizacji. Obecnie buduje wymarzony dom, co daje jej cenne doświadczenie i pozwala jeszcze lepiej rozumieć potrzeby czytelników. Od 10 lat związana z Grupą AVT, gdzie redaguje artykuły i porady dotyczące budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz. Z pasją dzieli się wiedzą z czytelnikami, tłumacząc skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób. Poza pracą najchętniej spędza czas z rodziną podczas weekendowych wycieczek.