Niech Twój pierwszy dom będzie energooszczędny. Z czego ściany?

W polskich domach mieszkalnych wciąż dominują ściany murowane wznoszone w konstrukcji dwuwarstwowej.Oznacza to, że ściana składa się z warstwy konstrukcyjnej oraz warstwy dociepleniowej, montowanej od zewnątrz po zakończeniu budowy murów. To powszechne rozwiązanie, cenione za mniejszą wrażliwość na błędy wykonawcze i dobre parametry izolacji termicznej.

Niech Twój pierwszy dom będzie energooszczędny. Z czego ściany?
wienerberger System murowania ceramicznych pustaków Porotherm Dryfix
Dane kontaktowe:
22 514 20 20
Plac Konesera 8 03-736 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Dachówki ceramiczne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Należy jednak pamiętać, że trwałość i efektywność energetyczna tego typu ścian w dużej mierze zależą od zastosowanego materiału budowlanego. Dlatego tak ważne jest sięgnięcie po nowoczesne technologie, które nie tylko przyspieszą budowę, ale także będą bezpieczne dla środowiska i pozwolą obniżyć koszty eksploatacji budynku w przyszłości.

Ściana z pustaków ceramicznych Porotherm ocieplona wełną mineralną
Ściana z pustaków ceramicznych Porotherm ocieplona wełną mineralną w systemie ETICS

W tym kontekście, materiały z ceramiki poryzowanej murowane na suchą, cienką zaprawę wydają się doskonałym wyborem, który spełnia wszystkie te wymagania. Poznaj zalety zastosowania rozwiązań, takich jak Porotherm Dryfix, dzięki którym w zrównoważony sposób doprowadzisz budowę do stanu surowego zamkniętego, jeszcze przed rozpoczęciem wakacji.

Komfort i troska o naturę w jednym

Najnowocześniejsze materiały budowlane, takie jak produkty Porotherm, łączą w sobie wszystkie najlepsze cechy ceramiki. Stanowią one odpowiedzialny wybór, gwarantując równowagę między komfortem użytkowania a troską o naturę. Jak to możliwe?

Ceramika to materiał naturalny, składający się z gliny, piasku, wody, a w przypadku pustaków poryzowanych – również z drewnianych trocin. Podczas wypału w wysokiej temperaturze nabywa ona szeregu cennych właściwości fizycznych.

Do najważniejszych zalet ceramiki należą:

  • Wyjątkowa wytrzymałość i odporność na trudne warunki środowiskowe, w tym na wilgoć.
  • Suchość i brak drobnoustrojów, co zapewnia bezpieczeństwo dla zdrowia przyszłych mieszkańców i chroni przed alergenami.
  • Trwałość na wiele pokoleń, gwarantowana przez proces wypalania.
  • Wysokie właściwości akumulacyjne (kumulowanie ciepła) i termoizolacyjne (ochrona przed zimnem), dzięki czemu zapewnia komfort termiczny przez cały rok.
  • Wsparcie naturalnego procesu dyfuzji pary wodnej, co wpływa na optymalny mikroklimat w domu.

Ceramika Porotherm to rozwiązanie, które zapewnia:

  • Komfort snu i wypoczynku dzięki optymalnej temperaturze i wilgotności powietrza w pomieszczeniach.
  • Zdrową atmosferę wolną od alergenów i drobnoustrojów.
  • Trwałość na lata, co oznacza oszczędność pieniędzy i brak konieczności częstych remontów.
  • Przyjazność dla środowiska ze względu na naturalne pochodzenie i niską emisję CO2 podczas produkcji.

Technologie sprzyjające szybkiej budowie

Materiały wyprodukowane w Standardzie Wienerberger nie tylko spełniają najważniejsze wymagania dotyczące jakości i trwałości, ale także minimalizują zużycie energii i wody w trakcie budowy oraz usprawniają cały proces wznoszenia domu. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom, takim jak np. sucha zaprawa cienkowarstwowa Porotherm Dryfix, możemy być pewni, że mury w naszym domu będą suche i trwałe.

  • Poza etapem przygotowania pierwszej warstwy pod murowanie, woda przy budowie ścian w tej technologii jest zbędna. Budując dom o powierzchni ok. 130 m2 można oszczędzić  nawet 1 200 litrów wody – taka ilość wystarczy do zaspokojenia potrzeb jednej osoby przez dwa lata (!), zakładając spożycie dwóch litrów napojów dziennie.
  • Zaprawa w systemie Dryfix jest gotowa, a zatem nie wymaga mieszania w betoniarce i zużycia prądu potrzebnego do jej uruchomienia.
  • Ściany są suche zaraz po wymurowaniu, a dom nie wymaga włączania urządzeń osuszających mury, które konsumują energię.
  • Co więcej – sucha ściana gwarantuje utrzymanie ciepła w budynku zgodnie z założeniami projektowymi od samego początku jego użytkowania, co eliminuje dodatkowe straty energii w tym okresie. Do ściany nie przenika wilgoć pochodząca z zaprawy, a to minimalizuje ryzyko zagrzybień w ścianie.
  • Dla tych, którym zależy na jeszcze bardziej zrównoważonym podejściu do budowy, do ścian dwuwarstwowych producent oferuje niskoemisyjną linię pustaków Porotherm Klima+, która również dostępna jest w wersji Dryfix. Pustaki te charakteryzują się o 20 proc. niższą emisją dwutlenku węgla w procesie produkcji w porównaniu do standardowych produktów Porotherm będących ich odpowiednikami.

Postaw na sprawdzony system

Realizując projekt domu, warto korzystać też z gotowych rozwiązań systemowych. Do nich należy właśnie Porotherm. Rozwiązania systemowe oznaczają, że stosujemy nie jeden wyrób wybranego producenta, ale cały zestaw, tworzący spójną całość.

Każdy element zestawu jest opracowany w taki sposób, aby idealnie pasował do pozostałych, ułatwiał i przyspieszał prace budowlane, ograniczając przy tym błędy wykonawcze, a także pozwalał na osiągnięcie jak najlepszego efektu.

W ofercie Wienerberger, oprócz podstawowych elementów systemu, czyli pustaków poryzowanych Porotherm, znajdują się również elementy połówkowe, narożnikowe, a także inne niezbędne akcesoria, dzięki którym wybudowanie ścian domu w kilka tygodni nie stanowi problemu ani dla inwestora ani dla wykonawcy.

Pełna oferta systemowych rozwiązań marki Porotherm dostępna jest na stronie: www.wienerberger.pl

źródło i zdjęcia: wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o.