Niskie progi
Coraz bardziej powszechne niskie progi w drzwiach balkonowych lub tarasowych, są nie tylko estetycznym, ale także bardzo praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli wśród domowników znajdują się dzieci, osoby niepełnosprawne lub seniorzy. Zgodnie z normą DIN 18030 próg uznawany jest za niski, jeśli ma mniej niż 20 mm. Wtedy też spełnia wymogi budownictwa bez barier. W przypadku produkowanego przez firmę Drutex niskiego progu HS PVC, wysokość wynosi zaledwie 13 mm.
Niski próg lub brak progu pomiędzy balkonem/tarasem a ogrodem, daje wrażenie lepszego połączenia pomiędzy tymi dwiema przestrzeniami. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie zawsze można zastosować to rozwiązanie. Nie jest to możliwe w przypadku standardowych drzwi tarasowych rozwieralno-uchylnych lub uchylno-przesuwnych.
Wtedy próg wykonany jest z profilu ramy okiennej, a jego wysokość wynosi ok. 7 cm. Niskie progi wykonuje się zwykle z PCV lub aluminium, w oknach balkonowych przesuwnych, rozwieralnych lub przesuwno-rozwieralnych. Trzeba pamiętać, że niskie progi zmniejszają szczelność okna balkonowego i są droższe od progów wyższych.
Trudniejszy jest także montaż okien w połączeniu z takim progiem, trzeba bowiem dołożyć większych starań, aby zachować maksymalną możliwą do uzyskania szczelność. Oczywiste jest także, że byle podmuch wiatru przeniesie pył i piasek z tarasu (balkonu) do pomieszczenia, nie natrafiając na dodatkową przeszkodę, jaką stanowi próg. Zimą trzeba też pamiętać o odgarnianiu śniegu, bo jego zamarznięcie mogłoby utrudnić otwieranie okna.
Dokonując wyboru pomiędzy progiem niskim a wysokim, trzeba wziąć także pod uwagę, że okna z niskim progiem są znacznie droższe od standardowych, o kilkaset lub nawet ponad tysiąc złotych.
Wysokie progi
Wysokie progi były jeszcze do niedawna standardem. Na pewno ich walorem jest większa szczelność, niż w przypadku progów niskich. Zdecydowanie łatwiej jest także zachować czystość pomiędzy balkonem / tarasem a pomieszczeniem - próg stanowi naturalną barierę dla zanieczyszczeń i zapobiega ich przemieszczaniu się.
Niewątpliwą zaletą jest także ochrona przed przedostawaniem się do pomieszczeń śniegu, zalegającego na balkonie lub tarasie. Okna z wysokimi progami są też tańsze od okien bezprogowych lub z niskimi progami. Niestety, wyglądają nieco staromodnie, co może zniechęcić właścicieli domów utrzymanych w nowoczesnym stylu.
Wysoki czy niski próg?
Wybór między niskim a wysokim progiem uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i warunków projektowych. Niskie progi są bardziej popularne w nowoczesnych projektach ze względu na ich estetykę i funkcjonalność, podczas gdy wysokie progi mogą być lepszym wyborem w określonych warunkach klimatycznych lub dla specyficznych stylów architektonicznych.
źródło i zdjęcie: Drutex