Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak przygotować drewniany taras do wiosny?

Nadchodzi wiosna, a z nią czas, aby zadbać o nasze drewniane tarasy, które są wizytówką każdego domu. Ekspert z firmy JAF Polska, Łukasz Walczak dzieli się cennymi radami na temat wiosennych porządków i konserwacji tarasu.

Jak przygotować drewniany taras do wiosny?
JAF Polska Tarasy
www.jaf-polska.pl
JAF Polska Tarasy
Dane kontaktowe:
61 814 41 13
Magazynowa 19, 62-023 Gądki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ochrona przed szkodliwym działaniem słońca

Kluczowym elementem pielęgnacji tarasu jest ochrona drewna przed promieniowaniem UV, które może prowadzić do zmiany koloru drewna na szary. Ten proces, znany jako patynowanie, nie wpływa negatywnie na właściwości techniczne drewna, ale warto mu przeciwdziałać, aby zachować estetyczny wygląd tarasu.

- "Choć srebrna patyna ma wielu fanów, możemy zapobiec szarzeniu i raz na rok zabezpieczyć deski. W tym miejscu należy rozróżnić zabezpieczenie drewna oraz zabezpieczenie koloru przed blaknięciem. Są to dwa oddzielne tematy, które można jednak połączyć ze sobą" – mówi Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska.

Podczas pielęgnacji drewnianego tarasu, kluczowym etapem jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV
Podczas pielęgnacji drewnianego tarasu, kluczowym etapem jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV

Przygotowanie do pracy

Przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych, wybierz suchy i niezbyt słoneczny dzień, z temperaturą poniżej 25°C i wilgotnością nieprzekraczającą 60%. Idealne warunki pozwolą na skuteczniejszą pracę. Nie zapomnij także o kontroli wkrętów i elementów montażowych, które mogą wymagać dokręcenia po zimie.

- "Ważna jest impregnacja, która zabezpiecza drewno przed gniciem, szarzeniem oraz trudnymi do usunięcia plamami. Zalecamy profesjonalne specyfiki na bazie naturalnych składników, gdyż są bezpieczne dla drewna" – podpowiada ekspert z firmy JAF Polska.

Konserwacja – od czyszczenia do zabezpieczania

Zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia drewnianych tarasów. Unikaj ogólnodostępnych detergentów, które mogą negatywnie wpływać na drewno. Po czyszczeniu, zastosuj wysokiej jakości olej tarasowy, taki jak Saicos, który dzięki naturalnym składnikom zabezpiecza drewno i podkreśla jego strukturę.

By właściwie zadbać o drewniany taras, niezbędny będzie specjalny preparat do jego czyszczenia
By właściwie zadbać o drewniany taras, niezbędny będzie specjalny preparat do jego czyszczenia

- "Lepiej nie eksperymentować i wybrać środki stworzone z myślą o pielęgnacji drewna, a nie całego domu. Jak coś jest do wszystkiego, to zwykle jest... no właśnie. Przy pomocy Net-Trol pozbędziemy się szaroburej barwy, zacieków z rdzy i plam po pleśni, bez obaw o drewniane włókna. Środek jest neutralny dla ogrodowej zieleni, więc możemy go śmiało zmyć wodą" – wyjaśnia mówi Łukasz Walczak z firmy JAF Polska.

Dla osób szukających alternatywnych metod konserwacji, lazura olejna Saicos oferuje ochronę przed pleśnią, grzybami i algami, tworząc delikatną warstwę ochronną, która nie wymaga szlifowania przy renowacji.

- "Podczas impregnacji powstaje powłoka hydrofobowa, która skutecznie odpycha cząsteczki wody. Natomiast w przypadku desek z gatunków iglastych, nie zabezpiecza przed działaniem drobnoustrojów. Olej posiada szeroką paletę barw, choć występuje też w wersji bezbarwnej. Filtr UV zawarty w kolorowych olejach zabezpiecza przed szarzeniem. Bezbarwny zadba o zdrowie desek, ale nie ochroni ich przed srebrną patyną. Resztki tarasowego oleju możemy sprytnie wykorzystać do odświeżenia mebli ogrodowych."

Pielęgnacja tarasu – klucz do długowieczności

Regularne czyszczenie, odpowiedni montaż i dbałość o szczegóły to fundament długowieczności tarasu. Odpowiednia konserwacja i dobór materiałów zapewnią, że taras będzie cieszył oko przez długie lata. W ofercie JAF Polska znajdziesz szeroki wybór desek tarasowych i produktów do konserwacji, które pomogą w utrzymaniu tarasu w doskonałym stanie.

- "Z pomocą przychodzą nowoczesne deski kompozytowe – na przykład marki Gardin. Do wyboru czekają modele Deco, Plus oraz Natur. Te ostatnie rozpoznamy po realistycznej powierzchni 3D — naśladującej naturalne usłojenie. Oczywiście warto przyjrzeć się konstrukcji i składowi samych desek. Wykonane na bazie żywic HDPE, są zazwyczaj bardziej sprężyste i posiadają grubsze ścianki. Dzięki temu mniej "pracują", są wytrzymalsze na uderzenia oraz niskie temperatury. Plusem HDPE jest też łatwość recyclingu. Taras Gardin możemy wycenić oraz zamówić przez internet i to od razu z opcją montażu." – podpowiada ekspert JAF Polska.

Podążając za tymi poradami, możemy cieszyć się pięknym i zadbany tarasem, który będzie miejscem relaksu i spotkań z bliskimi przez cały sezon.

źródło i zdjęcia: JAF Polska