Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu?

Zastosowanie szybkozłącza jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które pozwala na szybkie i tanie wykonanie przyłącza  w ogrodzeniu do wybierania szamba. Od niedawna na rynku dostępne są rozwiązania, które znacząco ułatwiają montaż takiego połączenia.

Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu?
HPD
Dane kontaktowe:
22 799 26 37, 604 155 065
Żeromskiego 32E, 05-250 Radzymin, Słupno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Chcesz zamontować szybkozłączkę do szamba? Nie zapomnij o właściwym przygotowaniu

Przede wszystkim warto zacząć od przygotowania materiałów i narzędzi. Konieczny jest zakup odpowiedniej ilości rur PVC pomarańczowych oraz kształtek, w tym kolan o potrzebnych kątach (30, 45, 67, 90˚) oraz szybkozłącza.

Następnie należy zaplanować układ. Warto dobrze przemyśleć, gdzie dokładanie ma być zamontowane szybkozłącze. Innowacyjne rozwiązanie, jakim jest szybkozłącze do szamba Ø110 z kielichem PVC wyprodukowane przez firmę HPD, pozwala na montaż pod dowolnym kątem i użycie kolan, dzięki czemu daje dużą swobodę w planowaniu trasy rur.

Szybkozłączki do odbioru nieczystości z szamba montowane w ogrodzeniu. fot. HPD
Szybkozłączki do odbioru nieczystości z szamba montowane w ogrodzeniu. fot. HPD

Korpus szybkozłącza wykonany jest ze stopu aluminium AK-11 i mosiądzu MK-80. W zestawie znajduje się także gumowa uszczelka i kielich z PVC.

Używając odpowiedniego narzędzia, trzeba wykonać otwór w ogrodzeniu o szerokości wystarczającej do ukrycia rur (19 cm wystarczy przy zastosowaniu kolan 90˚). Co istotne, szybkozłącze HPB daje możliwość ukrycia rur nawet w bardzo wąskim murku  - wystarczy tylko 19 cm, a przy zastosowaniu innych rozwiązań to minimum kilkadziesiąt cm.

Montaż kielicha szybkozłącza

W kolejnym kroku przystępujemy do montażu kielicha szybkozłącza w wybranym miejscu. Kielich został zaprojektowany tak, aby zapobiegać jego obracaniu się w trakcie odkręcania i dokręcania węża ssawnego lub pokrywy, co zapewnia stabilność montażu.

Następnie rury PVC o średnicy 110 mm łączymy z kielichem szybkozłącza, używając kolan o odpowiednich kątach, aby dopasować trasę rur do warunków terenowych. Długość metalowej tulei w szybkozłączu to 170 mm, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu łączeń.

Pamiętajmy, aby upewnić się, że wszystkie połączenia są dobrze uszczelnione i stabilne. Należy użyć uszczelek gumowych oraz kleju do PVC, aby zapewnić szczelność połączeń.

Po zmontowaniu całej instalacji, dobrze jest przeprowadzić końcowe sprawdzenie, aby upewnić się, że wszystko jest prawidłowo zamontowane i szczelne oraz że szybkozłącze funkcjonuje poprawnie przy odkręcaniu i dokręcaniu węża ssawnego.

Korzyści z zastosowania szybkozłącza HPD

Wykorzystanie rur PVC i szybkozłącza oznacza znaczne obniżenie kosztów materiałów i wykonania instalacji w porównaniu do tradycyjnych metod.

Dzięki łatwej dostępności rur i kształtek w sklepach budowlanych oraz ich atrakcyjnej cenie, oszczędność na 1 metrze bieżącym instalacji może wynieść nawet 62 zł w porównaniu do zastosowania węża ssawnego. Brak wysokich kosztów dostawy materiałów to kolejny plus tego rozwiązania.

Zastosowanie szybkozłącza nie tylko obniża koszt całej instalacji, ale również umożliwia praktyczne i estetyczne wykonanie przyłącza do szamba, z możliwością ukrycia rur w ogrodzeniu i elastycznym dopasowaniem do warunków terenowych.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: HPD s.c.