Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czy w domach energooszczędnych można instalować bezprogowe drzwi tarasowe?

W projektach energooszczędnych domów często pojawiają się dużych rozmiarów przesuwne drzwi tarasowe, które zapewniają obfitą ilość światła, komfort użytkowania oraz pozwalają na harmonijne połączenie przestrzeni zewnętrznej z wnętrzem budynku. W dzisiejszych czasach, coraz częściej mówi się o bezprogowych przejściach, które uważane są za synonim wygody i bezpieczeństwa. Jednak czy drzwi tarasowe bezprogowe spełniają wystarczające normy izolacyjności cieplnej w domach energooszczędnych?

Czy w domach energooszczędnych można instalować bezprogowe drzwi tarasowe?
AdamS Okna PVC, drzwi tarasowe/balkonowe
www.adams.com.pl
AdamS Okna PVC, drzwi tarasowe/balkonowe
Dane kontaktowe:
89 741 32 48
Leśna Droga 10A, 11-700 Mrągowo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy bezprogowe drzwi oznaczają także niski próg?
  • Jaka jest różnica między niskim progiem a bezprogowym przejściem?

Współczesny dom to nie tylko jego architektura, wygląd czy kolorystyka, ale także efektywność energetyczna. Zużycie energii przez budynek jest jednym z kluczowych parametrów, a rola okien i drzwi w tym kontekście jest znacząca.

Dlatego też często pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, czy bezprogowe drzwi tarasowe są wystarczająco skuteczne pod względem izolacji cieplnej w domach energooszczędnych. Odpowiedź brzmi: tak!

Drzwi tarasowe bezprogowe mogą być używane w domach energooszczędnych, a nawet w budynkach pasywnych, o ile posiadają one odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła. W przypadku domu energooszczędnego, współczynnik Uw dla okien nie powinien przekraczać 0,9 W/m2K, a dla budynku pasywnego wynosić maksymalnie 0,8 W/m2K.

Firma AdamS oferuje system drzwi przesuwnych o nazwie HST Passiv, który przy wymiarach ramy 4 x 2,5 m charakteryzuje się doskonałym współczynnikiem Uw wynoszącym jedynie 0,8 W/m2K. To dowodzi, że jest to system o bardzo dobrej izolacji cieplnej.

Nowoczesne bezprogowe rozwiązanie w systemach drzwi tarasowych

Czy bezprogowe drzwi oznaczają także niski próg?

Próg w drzwiach tarasowych często stanowi potencjalne zagrożenie dla użytkowników, prowadząc do potknięć lub nawet wypadków. Wystający próg stanowi problem zwłaszcza dla dzieci biegających na tarasie, utrudnia wyjście wózkami czy przenoszenie mebli ogrodowych. Z tego względu coraz większe zainteresowanie budzi niski próg.

Jaka jest różnica między niskim progiem a bezprogowym przejściem?

Niski próg wystaje nad poziom posadzki tylko o około 2 cm, podczas gdy standardowy próg ma wysokość wynoszącą od 5 do 7 cm. Zatem zmniejszenie wysokości progu do 2 cm znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowników.

Drzwi bezprogowe mają próg ukryty w poziomej płaszczyźnie posadzki, co sprawia, że są one najwygodniejsze i najbezpieczniejsze w użytkowaniu.

Podczas wyboru bezprogowych rozwiązań, należy zwracać szczególną uwagę na jakość konstrukcji oraz upewnić się, że drzwi są energooszczędne i skutecznie izolują akustycznie. Najlepiej jest nabywać je u renomowanych producentów stolarki otworowej, takich jak firma AdamS.

źródło i zdjęcia: AdamS

Fotografia wygeerowana przez AI