Od energooszczędnych okien do energooszczędnego domu

W domu o wysokiej efektywności energetycznej kluczowe jest zainstalowanie wysokiej jakości okien o właściwościach termoizolacyjnych.

Od energooszczędnych okien do energooszczędnego domu
AdamS Okna PVC, drzwi tarasowe/balkonowe
Dane kontaktowe:
89 741 32 48
Leśna Droga 10A 11-700 Mrągowo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Podczas przeprowadzania termomodernizacji budynku należy skupić się przede wszystkim na poprawie jego efektywności energetycznej. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych okien można znacząco zredukować utratę ciepła, co przekłada się na zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Inwestycja w tego typu okna jest więc opłacalnym wyborem, który przynosi wymierne korzyści.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna do energooszczędnego domu?

Do budowy energooszczędnego domu zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi, należy wybrać okna spełniające określone wytyczne dotyczące współczynnika przenikania ciepła Uw. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku, od 2021 roku okna używane w nowych budynkach muszą mieć współczynnik Uw nieprzekraczający 0,9 W/m²K.

Współczynnik Uw jest kluczowym parametrem określającym efektywność energetyczną okien. Określa on ilość ciepła, która przenika przez okno na metr kwadratowy powierzchni przy różnicy temperatur między wnętrzem a zewnątrz budynku wynoszącej 1 stopień Kelvina.

Im niższa wartość współczynnika Uw, tym lepsza izolacja termiczna okna, co oznacza mniejsze straty ciepła z wnętrza budynku na zewnątrz oraz mniejsze zużycie energii potrzebnej do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Wartość Uw dotyczy całego okna wraz z szybami i okuciami, biorąc pod uwagę ich łączną zdolność izolacyjną. Dlatego podczas wyboru energooszczędnych okien, istotne jest dbanie o jak najniższy współczynnik Uw, zgodny z obowiązującymi normami budowlanymi, co przekłada się na oszczędność energii i zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

Ciepłe pakiety szybowe

Energooszczędne okna powinny być wyposażone w pakiety szybowe o wysokiej izolacyjności cieplnej. Firma AdamS proponuje okna z potrójnym zestawem szybowym, który znacząco zwiększa izolacyjność termiczną okien, przyczyniając się do poprawy efektywności energetycznej domu.

Termomodernizacja domu to lepsza efektywność energetyczna

Jakie normy powinny spełniać okna do domów pasywnych?

Okna przeznaczone do domów pasywnych muszą spełniać niezwykle rygorystyczne normy dotyczące efektywności energetycznej. Ich wskaźnik Uw (przenikania ciepła) może wynosić maksymalnie 0,8 (W/m²·K). Firma Adams oferuje okna przewyższające te wytyczne, takie jak Passiv-line Ultra, które charakteryzują się niezwykle niskim wskaźnikiem Uw wynoszącym jedynie 0,66 (W/m²·K).

Dzięki zastosowaniu szyb ECLAZ, okna Passiv-Line Ultra pozwalają na przepuszczenie o 10% więcej energii słonecznej do wnętrza pomieszczeń. To sprawia, że lepiej doświetlają i dodatkowo dogrzewają wnętrza, przyczyniając się do większego komfortu użytkowników.

W połączeniu ze znakomitą szczelnością, okna pasywne takie jak Passiv-line Ultra czy Passiv-line Plus oferowane przez firmę AdamS, stanowią doskonałe rozwiązanie dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Te wyjątkowe produkty są specjalnie zaprojektowane, aby zapewniać wysoką izolacyjność termiczną, minimalizować utratę ciepła i przyczyniać się do obniżenia zużycia energii w budynkach, zgodnie z wymogami dla tego typu konstrukcji.

źródło i zdjęcie: AdamS