Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Ocieplanie ścian wełną kamienną: kiedy postawić na płytę klasyczną, a kiedy na lamelową?

Wełna kamienna od dziesiątek lat sprawdza się doskonale przy ocieplaniu ścian zewnętrznych metodą lekką mokrą, zwaną inaczej ETICS. Rynek materiałów budowlanych nieustannie jednak ewoluuje i wciąż oferuje nowe technologie. Czym charakteryzują się tzw. płyty lamelowe i kiedy warto zwrócić na nie uwagę?

Ocieplanie ścian wełną kamienną: kiedy postawić na płytę klasyczną, a kiedy na lamelową?
Paroc Izolacje termiczne i akustyczne wełną kamienną PAROC
www.paroc.pl
Paroc Izolacje termiczne i akustyczne wełną kamienną PAROC
Dane kontaktowe:
61 468 21 90
Gnieźnieńska 4, 62-240 Trzemeszno
Zobacz firmę w innym dziale: Izolacje techniczne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Niepalna, nie reagująca na zmiany temperatury i nie gromadząca wilgoci, do tego charakteryzująca się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną, a także odpornością na działanie alkaliów – to główne cechy charakteryzujące wełnę kamienną. Wykonane z niej płyty izolacyjne występują na rynku w dwóch zasadniczych wariantach: standardowych, elastycznych płyt fasadowych o zaburzonej strukturze włókien oraz płyt lamelowych, które różnią się tym, że ich włókna są uporządkowane i ułożone prostopadle do ocieplanych powierzchni. Na jakie rozwiązania warto zwrócić szczególną uwagę?

Płyty standardowe

Ze względu na dużą sprężystość i elastyczność, płyty fasadowe z wełny kamiennej o zaburzonym układzie włókien PAROC Linio 10 oraz PAROC Linio 15 charakteryzuje wysoka tolerancja na ewentualne nierówności i niedoskonałości podłoża, co stanowi spore ułatwienie podczas prac – szczególnie w przypadku docieplania istniejącej już ściany. Z drugiej strony, płyty cechuje zwiększona wytrzymałość na ściskanie (odpowiednio 20 i 30 kPa) oraz rozciąganie (10 i 15 kPa), co pozwala na uzyskanie gładkiej i szczelnej powierzchni bazowej pod zaprawę tynkarską.

Płyty Paroc Linio 10, 15, Pro
Płyty Paroc Linio 10, 15, Pro

Również w okolicach naroży, gzymsów i ościeży, gdzie ze względu na większe siły ssące wiatru, lepiej postawić na płytę o podwyższonych parametrach mechanicznych. W kontekście zwiększonej energooszczędności, inwestorów może zainteresować płyta PAROC Linio Pro, która oferuje bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie jedynie 0,034 W/mK, jednocześnie zachowując stabilne wymiary i bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe.

Płyty lamelowe

Prostopadłe w stosunku do izolowanej powierzchni ustawienie włókien w płytach lamelowych sprawia, że w porównaniu z "tradycyjnymi" odpowiednikami, są one aż 6-krotnie bardziej odporne na rozciąganie. Wyższa przyczepność do podłoża oznacza też, że w przypadku budynków o wysokości do 20 metrów nie jest wymagane kołkowanie płyt do podłoża. Zamocowanie wełny jedynie za pomocą zaprawy klejącej pozwala wyeliminować ryzyko niepożądanych mostków termicznych, przez które ciepło ucieka z budynku najintensywniej. Co więcej, płyty tego typu mogą posłużyć nie tylko do izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej ścian zewnętrznych, lecz także stropów nad nieogrzewanymi pomieszczeniami, takimi jak piwnice czy garaże.

Paroc Linio 80
PAROC Linio 80

Płyty lamelowe PAROC Linio 80 dostępne są w grubości od 50 do 340 mm, zatem nietrudno je dopasować do konkretnego zapotrzebowania. Brak konieczności stosowania łączników mechanicznych, starta powierzchnia płyt zapewniająca gotowe, równe podłoże do tynkowania oraz łatwość cięcia i obróbki znacząco przyspiesza montaż, co przekłada się na niższe koszty robocizny.

Zadbaj o dobrą chemię

Aby wełna kamienna – zarówno w postaci płyt standardowych, jak i lamelowych – bez problemu mogła spełniać swoje funkcje w fasadzie ocieplanej metodą ETICS, należy dobrać do niej odpowiednią chemię budowlaną. Materiał jest paroprzepuszczalny, dzięki czemu umożliwia "oddychanie" ścian i swobodną wymianę powietrza. Aby nie tworzyć bariery dla pary wodnej, zaprawa zbrojąca, tynk strukturalny czy klej do płyt muszą więc być pochodzenia mineralnego.

źródło i zdjęcia: Paroc