Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czy odzysk ciepła z wody się opłaca?

Rekuperator do wody staje się coraz popularniejszym wyborem dla osób, które pragną obniżyć koszty uzyskania odpowiedniego certyfikatu energetycznego budynku. Ale czy rekuperator do odzysku ciepła z wody to rzeczywiście opłacalne rozwiązanie?

Czy odzysk ciepła z wody się opłaca?
ECOMAX Rekuperatory
www.ecomax.pl
ECOMAX Rekuperatory
Dane kontaktowe:
52 561 04 09, 888 444 419, 604 49 18 33
Chwytowo 14, 85-223 Bydgoszcz
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Rekuperacja wody pełni nieco inne zadanie niż rekuperacja powietrza. Podczas gdy rekuperator powietrza zapewnia dopływ świeżego powietrza przy minimalnych stratach ciepła, rekuperator wody bez dodatkowych kosztów energii podgrzewa zimną wodę, która trafia do baterii prysznica lub zbiornika ciepłej wody.

Działanie rekuperacji wody jest proste

  • Woda odpływa spod prysznica.
  • Rekuperator przejmuje ciepło z uciekającej wody w swoim wymienniku.
  • Bieżącą zimną wodę podłączamy do rekuperatora, która podgrzewa się od nagrzanego wymiennika i przenosi to cenne ciepło bezpośrednio do baterii lub do zbiornika ciepłej wody.
  • Baterię zasilamy już wstępnie podgrzaną wodą, która może mieć nawet 33°-35°C, co pozwala na oszczędność dużej ilości energii.

Ile trwa zwrot inwestycji w rekuperator wody?  

Według certyfikatów, w tym "Instytutu Domu Pasywnych", holenderskiego instytutu "KIWA" oraz wyliczeń Politechniki w Białymstoku, rekuperator do wody, nawet o najniższej sprawności, zwraca się jeszcze przed końcem gwarancji producenta.

Opisane zyski z rekuperacji wody, w oparciu o koszty energii i średnie zużycie wody dla rodzin 2 + 2. Do wyliczeń wzięto informacje Komisji Europejskiej. Zakłada ona, że jedna osoba potrzebuje do pełnego umycia się 8 minut. Zużycie wody to 9 litrów na 1 minutę.
Opisane zyski z rekuperacji wody, w oparciu o koszty energii i średnie zużycie wody dla rodzin 2 + 2. Do wyliczeń wzięto informacje Komisji Europejskiej. Zakłada ona, że jedna osoba potrzebuje do pełnego umycia się 8 minut. Zużycie wody to 9 litrów na 1 minutę

Główne korzyści z rekuperacji wody

  • Roczne oszczędności nawet do 2629 kWh.
  • Ograniczenie emisji CO2 nawet o 62% przy podgrzewaniu wody do mycia.
  • Możliwość zamontowania mniejszego zbiornika na ciepłą wodę, co przekłada się na oszczędności finansowe i miejsca.
  • W przypadku wyboru zbiornika na ciepłą wodę takiego jak bez rekuperacji, zwiększamy ilość ciepłej wody nawet trzykrotnie - wraz z rekuperatorem PIPE 65.
  • Podniesienie klasy energetycznej mieszkania i budynku.

Rekuperator do wody to inwestycja, która szybko się zwraca, przynosząc korzyści finansowe i ekologiczne.

źródło i zdjęcia: ECOMAX

Fotografia otwierająca: pixabay.com