Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jaki zastosować rozstaw rur do baterii?

Rozstaw rur do baterii w instalacji wodno-kanalizacyjnej może zależeć od kilku czynników, takich jak rodzaj baterii, przepływ wody, preferencje użytkownika oraz lokalne przepisy i normy budowlane. Niemniej istnieją pewne ogólne wytyczne, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.

Jaki zastosować rozstaw rur do baterii?
Purmo Group Poland Grzejniki dekoracyjne
www.purmo.com
Purmo Group Poland Grzejniki dekoracyjne
Dane kontaktowe:
22 544 10 00
Ciszewskiego 15, 02-777 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Na jakiej wysokości powinny być zamontowane baterie?
  • Jaki rozstaw rur do baterii?
  • Czy warto zastosować zestaw do baterii z szyną montażową?

Zacznijmy od tego, na jakiej wysokości zamontować baterie

Baterie ścienne są bezpośrednio montowane do końcówek rur z zimną i ciepłą wodą, a wysokość, na której są umieszczone, ma istotne znaczenie dla późniejszego komfortu użytkowania.

Zalecane jest umieszczenie baterii umywalkowych lub kuchennych 20-30 cm powyżej górnej krawędzi umywalki lub zlewozmywaka, 10-15 cm nad krawędzią wanny, natomiast dla modelu natryskowego optymalna wysokość wynosi 110-130 cm, mierząc od podłogi.

Sposób sterowania strumieniem wody nie ma wpływu na montaż baterii - zarówno baterie jednouchwytowe (z dźwignią mieszacza), jak i dwuuchwytowe (zwane dwukurkowymi) są montowane w ten sam sposób.

W przypadku wymiany starej baterii na nową, konieczne jest dostosowanie się do istniejącego połączenia, ale bez problemu można zmienić baterię dwuuchwytową na jednouchwytową i odwrotnie.

Dobieramy rozstaw rur do baterii

Standardowy rozstaw rur do baterii wynosi zazwyczaj 14-16 cm. Jest to popularna wartość, która zapewnia odpowiednią przestrzeń między bateriami umieszczonymi obok siebie.

Zwykle baterie ścienne dwuotworowe mają rozstaw nakrętek mocujących do instalacji na poziomie 15 cm, ale warto przed instalacją baterii ściennej sprawdzić rozstaw oraz układ podejść wodnych zimnej i ciepłej wody wychodzących ze ściany.

Co ważne, rozstaw 15-centymetrowy jest wbrew pozorom najtrudniejszy, ze względu na to, że podejścia w takim układzie muszą być wykonane idealnie w poziomie. Przy mniejszych lub większych rozstawach, poziom podejść można ułożyć w pewnym odchyleniu.

Można także uzyskać prostopadłe podejścia wodne, dzięki zastosowaniu zawiasu hydraulicznego, czyli w praktyce dwóch kolan na każde z podejść przy instalacjach gwintowanych.

Z kolei przy instalacjach innego typu (np. zgrzewanych, klejonych lub lutowanych), niestety nie ma możliwości regulacji po przeprowadzeniu montażu. Trzeba zatem dołożyć wszelkich starań, aby od razu zainstalować baterię prawidłowo.

Zestaw do baterii z szyną montażową

Znacznym ułatwieniem jest montaż zestawu baterii natynkowych z szyną montażową (np. system Purmo). Zestaw składa się z solidnego mosiężnego korpusu złączki, który pokryty jest od zewnątrz warstwą niklu, chroniącą przed korozją.

Specjalny pierścień z tworzywa oddziela rurę z wkładką aluminiową od mosiężnego korpusu złączki, ułatwiając pozycjonowanie na złączce szczęki o profilu TH. 3. Dzięki wizjerowi kontrolnemu możliwa jest kontrola prawidłowego położenia rury w złączce, która jest widoczna po całkowitym włożeniu.

Kołnierz ze stali nierdzewnej trwale zagniata rurę na króćcu złączki po zaprasowaniu szczęką, co tworzy nierozerwalne połączenie. Ciekawym rozwiązaniem jest Pipe holder, czyli wgniecenie przytrzymujące rurę przed zaprasowaniem.

Zestaw wyposażony jest także w dwie uszczelki O-ring z gumy EPDM, które są schowane w króćcu złączki i zabezpieczone przed uszkodzeniem w trakcie wkładania rury.

Funkcja "Leak Before Press" (LBP), czyli kontrolowany wyciek, zapewnia widoczny wypływ wody przy niezaprasowanym połączeniu przy ciśnieniu powyżej 1 bar, dzięki czemu nie dochodzi do tzw. pozornej szczelności połączenia, która zwykle występuje w zwykłych złączkach.

Stanowi to skuteczną ochronę przed wyciekiem, a tym samym przed kosztami naprawy instalacji i budynku. I w końcu funkcja MULTITOOL, która umożliwia zastosowanie 5 różnych profili w szczękach zaciskowych do zaprasowywania połączeń: TH, U, F, VP i H.

źródło i zdjęcie: Purmo