Ocieplenie fasady wentylowanej szkieletowej - jak uniknąć typowych problemów?

Fasada wentylowana to popularny sposób wykończenia zewnętrznych ścian budynku, znajdujący zastosowanie zarówno w budownictwie komercyjnym, jak i mieszkaniowym. W przypadku konstrukcji drewnianych, które często są wykorzystywane do tego celu, istnieją pewne wyzwania związane z ochroną termiczną i przeciwwilgociową. Jakie wymagania trzeba spełnić oraz jak unikać powszechnych problemów na etapie projektowania i realizacji takiej fasady?

Ocieplenie fasady wentylowanej szkieletowej - jak uniknąć typowych problemów?
Paroc Izolacje termiczne i akustyczne wełną kamienną PAROC
Dane kontaktowe:
61 468 21 90
Gnieźnieńska 4 62-240 Trzemeszno
Zobacz firmę w innym dziale: Izolacje techniczne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Fasady wentylowane to różne konstrukcje, które łączy obecność szczeliny powietrznej między izolacją a warstwą wykończeniową. W zależności od nośności konstrukcji i użytego materiału elewacyjnego, wyróżnia się dwie technologie: lekką-suchą i ciężką-suchą.

W przypadku konstrukcji drewnianych, szczególnie popularna jest technologia tzw. ściany kanadyjskiej. To rozwiązanie o niskiej wadze, co umożliwia stosowanie na różnych budynkach. Materiały są łatwe w montażu, co przyspiesza budowę, a także umożliwia wymianę uszkodzonych elementów fasady.

Najważniejszym plusem tego rozwiązania jest jego lekkość, umożliwiająca wykorzystanie nawet na budynkach o ograniczonej nośności konstrukcyjnej.
Najważniejszym plusem tego rozwiązania jest jego lekkość, umożliwiająca wykorzystanie nawet na budynkach o ograniczonej nośności konstrukcyjnej

– "Zaczynając od wewnętrznej strony przegrody, należy zwrócić uwagę na ciągłość warstwy paroizolacyjnej, zwłaszcza na styku łączeń i przepustów instalacyjnych. Mogą one tworzyć punktowe mostki termiczne, a także umożliwiać penetrację wilgoci, która obniży parametry termiczne ściany" – tłumaczy Paweł Stempuchowski, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.

– "Po drugie, różnorodność cieplna materiałów, z których zbudowana jest przegroda, każe uważać na liniowe mostki termiczne wzdłuż drewnianych profili szkieletu. I po trzecie, kluczowy jest dobór odpowiedniej warstwy wiatrochronnej" – dodaje.

Aby taka fasada spełniała wymagania izolacyjności termicznej, współczynnik przenikania ciepła (U) nie powinien przekraczać 0,2 W/(m2K) dla ścian zewnętrznych. Obliczanie oporu cieplnego fasady opiera się na normie PN-EN ISO 6946:2017-10. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka dodatkowych aspektów.

Elementem o fundamentalnym znaczeniu jest warstwa izolacji przeciwwiatrowej
Elementem o fundamentalnym znaczeniu jest warstwa izolacji przeciwwiatrowej

Zwalcz wilgoć!

Aby uniknąć mostków termicznych, pleśni i grzybów, konieczna jest warstwa powietrzno-paroizolacyjna. Otwory instalacyjne muszą być szczelnie uszczelnione, a kable i przewody prowadzone po wewnętrznej stronie paroizolacji. Jednocześnie, para wodna z wnętrza budynku musi mieć swobodny odpływ, aby uniknąć korozji konstrukcji drewnianej.

Izolacja termiczna to nie tylko lambda!

W konstrukcjach drewnianych, do wartości U dodaje się poprawki wynikające z nieszczelności warstwy izolacji. Norma PN-EN ISO 10211:2017-09 określa sposób ich obliczania. Aby ograniczyć mostki termiczne, można stosować klocki dystansowe oraz elementy stalowe typu U w konstrukcji.

– "Sprężyste płyty z wełny kamiennej, docięte z odpowiednim naddatkiem 1-2 cm, idealnie wpasowują się pomiędzy żebra drewnianego szkieletu, szczelnie wypełniając puste przestrzenie wewnątrz przegrody bez stosowania łączników mechanicznych. Warto zatem zwrócić uwagę nie tylko na samą przewodność cieplną konkretnego produktu, ale też jego parametry mechaniczne" – wyjaśnia Paweł Stempuchowski.

– "Do wypełnienia konstrukcji szkieletowych fasad wentylowanych polecamy ogólnobudowlane płyty PAROC Solid, które nie osiadają z czasem i nie pozwalają na konwekcję powietrza w ich wnętrzu, zachowując tę samą oporność cieplną w każdych warunkach" – dodaje.

Współpracująca z ociepleniem warstwa wiatrochronna to kluczowy element fasady wentylowanej. Płyty z wełny kamiennej pokryte wodoodporną i paroprzepuszczalną powłoką chronią ocieplenie przed wiatrem i wilgocią. Umieszczenie dwóch warstw wełny kamiennej minimalizuje wpływ mostków termicznych.

Zastosowanie przynajmniej dwóch warstw izolacji z wełny kamiennej wewnątrz fasady wentylowanej zmniejsza efekt mostków termicznych
Zastosowanie przynajmniej dwóch warstw izolacji z wełny kamiennej wewnątrz fasady wentylowanej zmniejsza efekt mostków termicznych

– "W tym kontekście polecamy płyty wiatroizolacyjne PAROC Cortex, które zapobiegają zwiększaniu lokalnych konwekcji powietrza w szczelinie wentylacyjnej. Zarówno sama wełna, jak i powłoka płyt jest paroprzepuszczalna, dlatego nie stanowi bariery dla wysychania wilgoci pochodzącej z wnętrza budynku. Uszczelnienie połączeń i miejsc cięć izolacji dedykowanymi taśmami PAROC pozwala zaś na uzyskanie szczelnej bariery chroniącej przegrodę przed wiatrem" – podkreśla Paweł Stempuchowski.

Ocieplenie fasady wentylowanej szkieletowej to zadanie wymagające uwagi na wiele aspektów. Unikając problemów z wilgocią, mostkami termicznymi i nieszczelnościami, można zapewnić efektywną i trwałą izolację termiczną, a jednocześnie cieszyć się estetycznym wykończeniem budynku.

źródło i zdjęcia: Paroc