Jasno, przestronnie, funkcjonalnie
Kiedyś duże przeszklenia były symbolem luksusu. Dziś stały się elementem nowoczesnego i ekologicznego budownictwa, więc nie dziwi fakt, że tak chętnie stosuje się je w obiektach komercyjnych różnego rodzaju.
Duże przeszklenia powiększają wizualnie wnętrze, zwiększają udział naturalnego oświetlenia, podnoszą estetykę, zapewniają widok na otoczenie, a także tworzą wrażenie przestrzeni i otwartości. To wszystko sprawia, że przebywanie w takich wnętrzach staje się przyjemne, może wpływać na dobre samopoczucie, ale też zwiększenie komfortu pracy i poprawę produktywności pracowników.
Popularność dużych przeszkleń nie kończy się jednak na kwestiach wizualnych i estetycznych. Przekłada się na szereg praktycznych korzyści, które można czerpać z okien w rozmiarze XXL. Przede wszystkim duże przeszklenia pozwalają na lepsze wykorzystanie naturalnego światła słonecznego, co pomaga obniżyć koszty oświetlenia i zużycie energii.
Nowoczesne projekty architektoniczne często sięgają po to rozwiązanie, by podnieść atrakcyjność mieszkań. W biurowcach przeszklone fasady zapewniają widok na miasto i pomagają zmniejszyć zależność od sztucznego oświetlenia, które w dłuższym okresie nie sprzyja produktywnej pracy.
Luksusowe hotele, spa i obiekty rekreacyjne często decydują się na przeszklone elementy, aby stworzyć ekskluzywną przestrzeń z relaksującą atmosferą i niezakłóconym widokiem na piękne krajobrazy. Z kolei w centrach handlowych chodzi o coś dokładnie odwrotnego - przyciągnięcie uwagi osób z zewnątrz na produkty wyeksponowane w szklanych witrynach. Jak widać, duże przeszklenia oferują cały wachlarz możliwości, z których można korzystać wedle uznania. Mimo to wiele osób obawia się, że wielkie tafle szkła mogą powodować problemy związane z eksploatacją budynku, bo takie mają doświadczenia z przeszłości.
Co może pójść nie tak?
Obawy dotyczące wykorzystania dużych przeszkleń są zwykle te same: nadmierna ekspozycja na słońce, utrata ciepła w okresie zimowym, problemy z wentylacją, kosztowna konserwacja, refleksy i odbicia oraz bezpieczeństwo.
Problemów tego typu rzeczywiście można było doświadczyć w obiektach starego typu, gdzie stosowano zwykłe szkło float. Z biegiem lat rozwinęła się technologia produkcji szkła o rozmaitych właściwościach, dzięki czemu każdy z powyższych problemów można rozwiązać poprzez zastosowanie odpowiedniego rodzaju szkła.
Punktem wyjścia jest fakt, że korzystanie z dużych przeszkleń w obiektach komercyjnych wymaga odpowiedniego podejścia projektowego, aby uwzględnić aspekty związane np. z energooszczędnością, ochroną przed nadmiernym nasłonecznieniem i bezpieczeństwem. - Zwykła szyba float nie sprawdzi się w roli witryny sklepowej.
- Szkło na potrzeby dużych przeszkleń musi spełniać szereg funkcji w zależności od potrzeb. Rozmiar determinuje wykorzystanie szkła laminowanego, a w zależności od indywidualnych potrzeb jest to szkło do zastosowań specjalnych: niskoemisyjne, tłumiące hałas, samoczyszczące, a nawet niskorefleksyjne. Każdy przypadek wymaga wyszczególnienia potrzeb i możliwości. - tłumaczy Piotr Oleszyński Doradca Techniczny w Pilkington Polska.
Rozwiązanie kryje się w odpowiednim doborze szkła
Stosowanie zaawansowanych technologii szklanych w połączeniu z odpowiednim projektowaniem umożliwia całkowitą eliminację niekorzystnych skutków stosowania dużych powierzchni ze szkła. Potrzebna jest jednak świadomość, jak szeroki jest wachlarz produktów oraz umiejętność doboru takich, które w danym przypadku są niezbędne lub wskazane z uwagi na dodatkową funkcjonalność.
- Najczęstszą obawą związaną ze stosowaniem dużych powierzchni szklanych jest tzw. efekt szklarni. Wówczas wnętrze nagrzewa się bardzo mocno, a panujący w nim klimat jest nie do zniesienia w ciepłe dni. Aby tego uniknąć stosujemy szkło Pilkington Suncool™, które cechuje nie tylko bardzo niska całkowita przepuszczalności energii słonecznej, ale też niezwykle wysoka przepuszczalność światła. Wnętrze nie nagrzewa się, ale pozostaje jasne, a dzięki temu komfortowe. - mówi Piotr Oleszyński.
Przeszklenia obiektów, dla których wyjątkowo ważna jest estetyka, wykonuje się ze szkła Pilkington Activ™, którego wyjątkowa formuła dual action wykorzystuje siły przyrody, aby zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń organicznych. Efektem są szyby, które nie wymagają częstego mycia i przez długi czas prezentują się bardzo efektownie, dlatego idealnie sprawdzają się w fasadach hoteli i biurowców w reprezentacyjnych lokalizacjach.
Przykłady można mnożyć, jednak spektrum zastosowań jest tak szerokie, że trudno byłoby ująć wszystkie możliwe warianty. Ważne, by wiedzieć, że odpowiednio dobrane szkło, użyte w dużych przeszkleniach nie będzie powodowało dyskomfortu użytkowników budynku, ani nie narazi na dodatkowe koszty eksploatacyjne. Osiągnięcie najlepszych efektów wiąże się z koniecznością uwzględnienia potrzeb budynku, najlepiej na etapie jego projektowania.
Niektóre problemy, takie jak nadmierny hałas, nagrzewanie czy oślepiające refleksy może wyeliminować wymiana szkła, jednak w każdym wypadku warto wesprzeć się pomiarami technicznymi i konsultacją ze specjalistami.
źródło i zdjęcia: Pilkington IGP