Bezpieczne i estetyczne szkło w obiektach sportowych

Wydawać by się mogło, że szkło to materiał, który ma niewiele wspólnego ze sportem. Tymczasem w obiektach sportowych jest mnóstwo przeszkleń, które nie tylko wpływają na ich estetykę, ale też umożliwiają widzom oglądanie gry, a nawet wpływają na komfort sportowców. Tajemnica tkwi w technologii, dzięki której szkło, jak żaden inny materiał, z powodzeniem stosuje się na kortach, basenach i salach treningowych.

Bezpieczne i estetyczne szkło w obiektach sportowych
Pilkington IGP Sp. z o.o. Szyby zespolone Pilkington Insulight™
Dane kontaktowe:
15 832 30 41
Portowa 24 27-600 Sandomierz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Rozwiązania stosowane w obiektach sportowych wciąż się zmieniają, bo zmianie ulegają potrzeby ludzi użytkujących te miejsca. Nie chodzi tu tylko o nowe dyscypliny sportu, ale też fakt, że chcemy, by zarówno wielkie hale sportowe, jak i małe sale gimnastyczne były funkcjonalne i estetyczne.

Nowe obiekty stanowią przejaw nowoczesnego designu oraz najnowszych rozwiązań technologicznych, również w zakresie przeszkleń. Z kolei te starsze mogą z nich korzystać, by mimo upływu lat zapewniać komfort i bezpieczeństwo.

Szkło to materiał, który podnosi estetykę wnętrza i daje ogromne możliwości aranżacyjne. Jednak jeśli ma być stosowane w obiektach sportowych musi być przede wszystkim bezpieczne, czyli odporne na rozbicie.

To bardzo istotne we wnętrzach, które charakteryzuje wysoka dynamika ruchu oraz częstotliwość użycia siły. Z jednej strony można uznać, że w takich miejscach po prostu nie należy montować szkła i problem zostanie rozwiązany.
Z drugiej strony są przecież takie dyscypliny, dla których szkło jest konieczne. Za przykład można wziąć padel - sport, który w Polsce zyskuje coraz większą popularność.

Kort do padla przypomina tenisowy, z tą różnicą, że jest otoczony szklanymi ścianami, które również „biorą udział” w grze. Muszą być odporne, aby nie pękały przy mocniejszych odbiciach piłki. Ale dlaczego te ściany są ze szkła? Po to, by publiczność mogła obserwować grę.

Siłownia, sala do fitnessu lub taneczna to kolejne przykłady miejsc uprawiania sportu, które nie obejdą się bez szkła, w tym przypadku w formie lustra. Z uwagi na wymogi bezpieczeństwa szkło z jakiego jest wykonane powinno być hartowane. Takie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć lustra, ale też szklane ściany dzielące większą salę na mniejsze obszary, kabiny prysznicowe czy balustrady.

Szkło dla sportu - jakie powinno być?

Wytrzymałość i przejrzystość szkła, to nie jedyne cechy, które powinny je charakteryzować, gdy jest używane w obiektach sportowych. Z uwagi na chęć zapewnienia sportowcom jak najlepszych warunków warto skorzystać ze szkła, które ma właściwości antyrefleksyjne.

Gwarantuje ono znakomitą jakość widoku, wolną od jakichkolwiek zakłóceń wynikających z odbicia światła, zarówno gdy patrzy się do wewnątrz kortu, jak i na zewnątrz.

Obiekty sportowe, takie jak sale gimnastyczne zwykle mają ogromne okna, dzięki którym w ciągu dnia nie trzeba korzystać ze sztucznego oświetlenia. Najlepiej spełniają swoją funkcję gdy są czyste, a utrzymanie w czystości tak dużych powierzchni szklanych nie jest łatwym zadaniem. Zabrudzenia wpływają więc nie tylko na funkcjonalność okien, ale i estetykę całego obiektu

Szkło samoczyszczące Pilkington Activ™

Rozwiązaniem problemu są szyby samoczyszczące. Powłoka takiego szkła posiada właściwości hydrofilowe, co sprawia, że zgromadzona na szkle woda spływa po szybie równą warstwą i nie tworzy małych kropel wody.

Wystarczy zwykły deszcz, by utrzymać szkło w czystości przez dłuższy czas i ograniczyć częstotliwość mycia szyb standardowym sposobem. Pozwala na to technologia stosowana w szkle Pilkington Activ™, która zapewnia najbardziej naturalny, zrównoważony, a jednocześnie najwygodniejszy sposób czyszczenia.

Szkło samoczyszczące Pilkington Activ™

Obiekty sportowe są miejscem skupisk większej ilości ludzi, co od wybuchu pandemii nakłada na nie konieczność stosowania odpowiednich środków ostrożności. Dlatego elementem stałego wyposażenia stały się tam stojaki z płynem dezynfekującym. Można jednak pójść o krok dalej, stosując szkło o właściwościach antymikrobowych Pilkington SaniTise™.

- Takie właściwości zapewnia transparentna powłoka fotokatalityczna, która pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV działa antymikrobowo i przeciwko wirusom otoczkowym. Testy wykazały, że powłoka zachowuje swoje właściwości nawet 2 godziny po zakończeniu ekspozycji na promieniowanie UV, obniżając tym samym ryzyko przenoszenia drobnoustrojów. Takie szkło idealnie nadaje się do zastosowania np. w drzwiach wejściowych - mówi Szymon Piróg.

źródło i zdjęcia: Pilkington IGP