Dla wielu osób organizacja remontu może być wyzwaniem, szczególnie gdy trzeba pogodzić go z codziennymi obowiązkami. Czy jednak istnieje lepszy moment na przeprowadzenie takiej transformacji niż w oczekiwanym urlopie? Wolne dni dają możliwość oderwania się od stresujących zadań, relaksu i skupienia na tworzeniu wymarzonych wnętrz. Należy jednak pamiętać, że ten okres wolności jest ograniczony, dlatego remontowe prace muszą być sprawnie i szybko zrealizowane, pozostawiając również czas na odpoczynek. Jak zatem się do tego zabrać?
- "Sporządzenie planu remontu to kluczowy krok, który pozwoli efektywnie wykorzystać dostępny czas i zminimalizować stres związany z tego typu zmianami. Dlatego w pierwszej kolejności, zanim rozpoczniemy remont, zastanówmy się, jakie cele chcemy osiągnąć. Czy odświeżamy całe mieszkanie? A może skupiamy się na konkretnych pomieszczeniach? Ustalmy swoje priorytety, aby wiedzieć, na czym skupić się w pierwszej kolejności. W tym celu przydatny będzie harmonogram prac. Określi on czas, który potrzebujemy na poszczególne etapy remontu. Warto również przemyśleć kwestię wykonania poszczególnych zadań – co będziemy w stanie zrobić samodzielnie, a gdzie trzeba będzie sięgnąć po pomoc fachowców. Upewnijmy się, że taki plan jest realistyczny i uwzględnia ewentualne opóźnienia" - podpowiada Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.
Ponadto, zgodnie z radą eksperta, warto przygotować listę niezbędnych materiałów, mebli i dodatków, które będą potrzebne do wykonania letniego remontu. Przed przystąpieniem do prac, zaleca się wcześniejsze przeszukanie sklepów zarówno internetowych, jak i stacjonarnych, aby mieć pewność, że wszystkie potrzebne przedmioty będą dostępne na czas. Takie działanie pozwoli również określić budżet, który możemy przeznaczyć na remont i dostosować nasze wydatki do dostępnych środków.
- "Jeśli planujemy remontować całe mieszkanie, rozważmy przeniesienie niektórych mebli i przedmiotów do innych pomieszczeń lub wynajęcie magazynu tymczasowego. Uporządkujmy rzeczy, aby ułatwić sobie poruszanie się podczas prac remontowych."
Planowanie metamorfozy kuchni
Nawet jeśli planujemy odświeżenie jednego pomieszczenia, takiego jak kuchnia, dokładne zaplanowanie prac remontowych będzie niezwykle pomocne. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy tego typu remoncie?
Według Stanisława Szylinga z firmy Dynacook, pierwszym krokiem powinno być uwzględnienie zasady trójkąta roboczego. Ta zasada odnosi się do układu trzech kluczowych stref roboczych: zlewozmywaka, kuchenki i lodówki. Jej celem jest maksymalne ułatwienie i usprawnienie codziennych czynności kuchennych. Trójkąt roboczy opiera się na minimalizacji odległości i przeszkód pomiędzy tymi trzema głównymi obszarami. Dzięki temu, gdy przebywamy w kuchni i wykonujemy różne zadania, możemy swobodnie poruszać się między tymi strefami bez wzajemnego utrudniania sobie drogi.
- "Właściwe ułożenie trójkąta roboczego ma na celu oszczędzanie czasu i wysiłku podczas gotowania, ponieważ umożliwia łatwe dotarcie do niezbędnych narzędzi i produktów. Warto pamiętać, że łączna długość jego ramion powinna posiadać maksymalnie 7 metrów. Zasada ta wynika z analizy czynności, jakie wykonujemy podczas przygotowywania potraw - wyciągania z lodówki produktów, następnie ich mycia, a potem gotowania. W tym czasie najwięcej energii poświęcamy na "krążenie" między tymi trzema punktami, co sprawia, że są one najistotniejsze w kuchni."
Organizacja przestrzeni kuchennej zgodnie z zasadą trójkąta roboczego i wybór nowego sprzętu AGD
Podczas letniego remontu kuchni często planujemy również wymianę sprzętów AGD. W związku z tym, precyzyjne zaplanowanie rozmieszczenia elementów kuchennych zgodnie z zasadą trójkąta roboczego musi uwzględniać także dobór odpowiedniego sprzętu AGD.
Zasada trójkąta roboczego polega na zoptymalizowanym rozmieszczeniu trzech kluczowych obszarów roboczych w kuchni: zlewozmywaka, kuchenki i lodówki. Jednak w przypadku remontu kuchni, trzeba również uwzględnić dobór nowego sprzętu AGD, który będzie współgrał z tym układem.
- "Planując nową kuchnię, warto stawiać tylko na nowoczesne rozwiązania – takie jak technologia "gaz pod szkłem" DYNACOOK. Gazowa płyta ceramiczna, która wygląda jak kuchenka indukcyjna, to nowatorskie rozwiązanie wyjątkowo łatwe w obsłudze, posiadające wygodny panel sterowania oraz umożliwiające szybkie i przyjemne przygotowywanie posiłków. Pamiętajmy jednak, aby przy wymianie klasycznej kuchenki płomienicowej na płytę, piekarnik dokupić osobno – daje to świetną opcję do umiejscowienia go wyżej, niż w kuchenkach wolnostojących. A to także wiąże się z brakiem schylania się do piekarnika - możemy go spokojnie zainstalować na wysokości wzroku w zasięgu rąk, by swobodnie z niego korzystać" – mówi Stanisław Szyling z DYNACOOK.
DYNACOOK oferuje różnorodność płyt kuchennych, które można dopasować do naszej kuchni. Dostępne są modele o różnej wielkości, aby spełnić różne potrzeby i preferencje.
Dla tych, którzy preferują mniejsze rozmiary, dostępna jest płyta trzypalnikowa X3 o standardowej szerokości sprzętów AGD, czyli 60 cm. Jeśli natomiast potrzebujemy większej ilości palników, możemy zdecydować się na model X4 z czterema palnikami lub nawet na model X5, który posiada imponujące pięć palników.
Planowanie remontu wnętrz podczas urlopu wymaga odpowiedniego przygotowania i organizacji, ale może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami i wybierając nowoczesne sprzęty, możemy mieć pewność, że efekt końcowy nie tylko będzie cieszył nas wzrokowo, ale także doskonale dopasuje się do naszych potrzeb i preferencji.
źródło i zdjęcia: DYNAXO