Dlaczego pompa basenowa nie zasysa wody? Oto 7 najczęstszych powodów

Basen w gorące dni daje upragniony relaks, zarówno dzieciom jak i dorosłym. Przyjemne chwile mogą jednak zostać zakłócone, jeśli jakiś jego element, np. pompa nie działa prawidłowo. Najczęściej wynika to z błędów eksploatacyjnych.

Dlaczego pompa basenowa nie zasysa wody? Oto 7 najczęstszych powodów
Polder Technika Basenowa Technika basenowa
polder.pl
Polder Technika Basenowa Technika basenowa
Dane kontaktowe:
12 256 43 80, tel. kom. 0 601 495 741
Góra Libertowska 42, Libertów, 30-444 Kraków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Pompa basenowa - charakterystyka i budowa

Pompa basenowa to urządzenie używane w systemach basenowych do cyrkulacji wody. Jej głównym zadaniem jest zasysanie wody z basenu i tłoczenie jej z powrotem do basenu po przejściu przez filtr. Pompy basenowe zapewniają obieg wody, co umożliwia utrzymanie czystości i właściwej jakości wody w basenie. Pompa basenowa jest pompą blokową.

Zbudowana jest z silnika elektrycznego, uszczelniacza z pierścieniem ślizgowym na piaście wirnika z tworzywa sztucznego ze zintegrowanym łapaczem włókien pompy obiegowej oraz elementów połączeniowych i skręcających. Woda jest zasysana przez wlot pompy, przechodzi przez filtr, a następnie jest pompowana z powrotem do basenu przez wylot pompy.

To ciągłe krążenie wody pozwala na usuwanie zanieczyszczeń, takich jak liście, włosy, piasek czy chemikalia, zapewniając czystą i klarowną wodę basenową. Pompy basenowe są dostępne w różnych rozmiarach i mocach, w zależności od wielkości basenu i wymagań dotyczących przepływu wody.

Wybór odpowiedniej pompy basenowej zależy od indywidualnych potrzeb i specyfikacji basenu. Ważne jest regularne konserwowanie i czyszczenie pompy basenowej, aby utrzymać jej sprawność i zapewnić optymalne działanie systemu basenowego. Pompa basenowa jest kluczowym elementem infrastruktury basenowej, zapewniającym niezbędny obieg wody i utrzymanie czystości basenu.

Najczęstsze powody awarii pompy basenowej

  1. Brak kontaktu wału silnika/pompy z wodą basenową: Upewnij się, że wał silnika nie ma przerwania kontaktu z wodą basenową. W przypadku braku odpowiedniego połączenia, pompa może nie działać poprawnie.
  2. Brak napełnienia pompy wodą: Przed pierwszym uruchomieniem pompy, należy ją napełnić powoli czystą wodą aż do połączenia ssącego. W przypadku niedostatecznego napełnienia, pompa może nie pracować prawidłowo.
  3. Zanieczyszczenia w koszu pompy: Kontroluj regularnie poziom zanieczyszczeń w koszu pompy, zwłaszcza nagromadzenie włókien. Jeśli kosz jest zbyt zanieczyszczony, może to ograniczać przepływ wody i prowadzić do uszkodzenia pompy.
  4. Praca na sucho: Nigdy nie pozwalaj, aby pompa pracowała na sucho. Praca bez odpowiedniej ilości wody może prowadzić do uszkodzenia pompy. Upewnij się, że pompa jest zawsze napełniona wodą przed jej uruchomieniem.
  5. Zużyte łożyska: Może to wynikać z częstej eksploatacji. Trwałość łożysk wynosi od 2 do 10 lat. Symptomy, które można zauważyć w takim przypadku, to odgłos buczenia pompy, przy jednoczesnej niemożności samodzielnego obracania się lub przegrzewanie silnika. W takiej sytuacji koniecznie oddaj pompę do autoryzowanego serwisu, który je wymieni.
  6. Źle zamontowany wentylator na tyle silnika: Nieprawidłowo zamontowany wentylator i jego osłona może powodować przegrzewanie się silnika. Koniecznie sprawdź poprawność montażu, gdy zauważysz, że temperatura silnika rośnie.
  7. Zalana pompa: Trzeba uważać na to, aby poziom wody nie sięgał ponad silnik pompy. Jeśli tak się jednak stanie, ważne, aby urządzenie podczas zalania nie pracowało. W żadnym razie nie włączaj pompy, która jest zalana. Zanieś ją do serwisu basenowego, który rozkręci urządzenie i dokładnie osuszy. Może się także zdarzyć, że w wyniku zalania konieczna będzie wymiana łożysk. Jeśli natomiast pompa pracowała podczas zalania, z dużym prawdopodobieństwem niezbędne będzie przezwojenie silnika, kondensatora i – również – wymiana łożysk.

Jeśli mimo sprawdzenia tych czynników problem nadal występuje, zalecany jest kontakt z profesjonalistą lub producentem pompy, którzy będą w stanie udzielić bardziej szczegółowej diagnozy i pomocy w naprawie.

źródło i zdjęcie: Polder Technika Basenowa