Jak utrzymać czystość wody w basenie?

Posiadanie basenu, w którym woda będzie bezwzględnie czysta powoduje, że musi być ona poddawana szeregowi procesów oczyszczania takim jak: filtracja, koagulacja, dezynfekcja, korekta pH.

Jak utrzymać czystość wody w basenie?
Polder Technika Basenowa Technika basenowa
polder.pl
Polder Technika Basenowa Technika basenowa
Dane kontaktowe:
12 256 43 80, tel. kom. 0 601 495 741
Góra Libertowska 42, Libertów, 30-444 Kraków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Metody usuwania zanieczyszczeń

Zanieczyszczenia wody usuwane są z basenów metodami chemicznymi i mechanicznymi.

Do metod chemicznych należą:

  • koagulacja,
  • dezynfekcja,
  • rozcieńczanie (dolewanie  lub  wymiana wody), 

Metod mechanicznych to:

  • filtracja,
  • odkurzanie,
  • odprowadzenie zanieczyszczeń z powierzchni lustra wody za pomocą przelewu i łapaczy ręcznych. 

Pod pojęciem uzdatniania należy rozumieć usuwanie z wody substancji i mikroorganizmów obniżających jakość wody, natomiast proces dezynfekcji służy do ograniczenia ilości mikroorganizmów  przez ich likwidację. Woda w basenie powinna odpowiadać wodzie naturalnej, a jej przeźroczystość powinna być taka, aby można było zobaczyć całe dno.

Dezynfekcję wody przeprowadza się za pomocą związków chlorowych, preparatami tlenowymi, za pomocą soli kuchennej lub przy użyciu ozonu. Najskuteczniejszą i sprawdzoną metodą dezynfekcji jest  metoda chlorowa, jednakże w przypadku basenów halowych zaleca się używanie pozostałych metod ze względu na drażniący zapach chloru. Wszystkie związki chemiczne stosowane w procesie dezynfekcji są bezpieczne i skuteczne pod warunkiem ich prawidłowego stosowania i przechowywania.

Woda w basenie jest poddawana szeregowi metod oczyszczania

Do uzdatniania wody basenowej służą układy filtrujące składające się z pompy obiegowej i filtra. Wielkość filtra i wydajność pompy obiegowej dobierane są w  zależności do wielkości basenu i jego przeznaczenia. W naszej ofercie znajdą państwo filtry zarówno najtańsze z polietylenu jak i trwalsze poliestrowe i stalowe. Złoże filtracyjne tworzy piasek kwarcowy stosowany w odpowiednich frakcjach.

Jak utrzymać prawidłową jakość wody basenowej?

Prawidłowa cyrkulacja wody gwarantuje szybki i równomierny przepływ uzdatnionej wody w całym basenie. Przy nieprawidłowej cyrkulacji wody występują w basenie tzw. "martwe  strefy", w których środki uzdatniania nie są doprowadzane w stopniu wystarczającym, a zanieczyszczenia nie są zadowalająco usuwane.

Cyrkulacja wody basenowej powinna być tak dobrana, aby równomiernie rozprowadzać środki dezynfekcyjne w całym basenie.

Dla prawidłowego działania środków uzdatniających należy korygować wartość pH wody tak, aby wartość pH zawierała się  pomiędzy 7.0 - 7.4. Wartość pH mierzy się testerami ręcznymi i automatycznymi, a do korekty pH służą środki obniżające i podwyższające jego wartość.

W przypadku basenu z przelewem punktowym (skimmerem) woda doprowadzana jest z boku basenu poprzez dysze ścienne w 50% do skimmera i w 50% do dopływu dennego, natomiast w przypadku basenu przelewowego (rynnowego) uzdatniona woda zostaje doprowadzona do basenu poprzez dysze denne, a następnie w 100% do układu filtrującego przez całą górną krawędź basenu (rynnę  przelewową).

Basen w ogrodzie

W naszej ofercie znajdą państwo wszystkie niezbędne środki chemiczne służące do utrzymania prawidłowej jakości wody, urządzenia mechaniczne takie jak: odkurzacze ręczne i automatyczne, siatki powierzchniowe i denne, szczotki do czyszczenia ścian, dzięki czemu państwa basen zawsze będzie sprawiał wiele radości.

Preparaty występują w formie płynnej i granulatów, a dozowanie ich może odbywać się ręcznie lub za pomocą urządzeń automatycznych.

Pamiętać należy również o tym, że nawet najlepszy filtr nie uwolni wody od bakterii i glonów bez użycia środków odkażających.

źródło i zdjęcia: Polder Technika Basenowa