Szambo - najważniejsze korzyści i wady
Pierwszą z opcji odprowadzania ścieków jest szambo, czyli zbiornik bezpośrednio podłączony do domowego systemu kanalizacyjnego.
Na rynku spotyka się najczęściej dwa rodzaje szamb:
- betonowe;
- z tworzywa sztucznego.
Zasadniczą zaletą szamba jest niski koszt instalacji, a także wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Ważne jest też to, że nie wymaga ono dużo miejsca, przez co może być zbudowane również na małych działkach.
Do wad szamb należą przede wszystkim wysokie koszty eksploatacji. Taki wybór wiąże się bowiem z koniecznością monitorowania poziomu ścieków i ich regularnegowywożenia. Proces ten może być natomiast nieprzyjemny, zarówno z powodu zapachów, jak też hałasu. Ponadto minusem jest te to, że wraz ze ściekami usuwana jest woda, co stanowi stratę również w wymiarze ekologicznym. Niestety szamba betonowe z czasem mogą się rozszczelnić.
W konsekwencji – poza niskimi kosztami budowy – trudno znaleźć ekonomiczne lub ekologiczne argumenty przemawiające za tego rodzaju inwestycją. Jak jednak przedstawiają się alternatywne rozwiązania?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – ekologiczna alternatywa
W ostatnich latach coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Na rynku funkcjonuje kilka rozwiązań, które różnią się zarówno sposobem działania, jak też kosztami wykonania i wymogami w zakresie specyfiki działki. Ich przekrój można przedstawić na podstawie oferty firmy EKO-BIO OCZYSZCZALNIE, w której znaleźć można oczyszczalnie:
- EKO-BIO – biologiczne z napowietrzaniem, które korzystają z tlenowej oraz beztlenowej metody oczyszczania;
- EKO-ODR – ekologiczne – drenażowe z koszem filtracyjnym, które bazują zarówno na mechanicznej, jak i biologicznej metodzie oczyszczania ścieków.
Ponadto, w przypadku aglomeracji powyżej 100 tys. mieszkańców można tez zastosować EKO-BIOCh – oczyszczalnie biologiczno-chemiczne, gdzie proces utylizacji zanieczyszczeń odbywa się przy udziale środka chemicznego. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są droższe od tradycyjnego szamba, ich minusem może być też konieczność spełnienia odpowiednich warunków w zakresie rozmiarów działki. Na tym wady jednak się kończą, ponieważ są to instalacje wyjątkowo oszczędne w utrzymaniu, przez co inwestycja zwraca się już po kilku latach.
Warto również zaznaczyć, że są one wyjątkowo wytrzymałe, przewidziane na wiele lat użytkowania. Świadczyć mogą o tym chociażby gwarancje producenta udzielane na okres aż 10 lat. Tego rodzaju gwarancja jest także dostępna na oczyszczalnie biologiczne i ekologiczne wykonane przez EKO-BIO.
Do innych zalet tej formy utylizacji ścieków należy też wygoda i niska uciążliwość dla otoczenia. Sprawna instalacja pozwala niemal zapomnieć o problemie ścieków, dzięki czemu oczyszczalnie mogą być budowane bliżej budynków, a także miejsc rekreacji. Takie rozwiązanie jest również ekologiczne, ponieważ usuwanie zanieczyszczeń odbywa się przy udziale biologicznych procesów rozkładu, a woda zgromadzona w tym procesie wraca do obiegu w miejscu z którego została pobrana.
Kiedy warto zainwestować w oczyszczalnie?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków w zestawieniu z tradycyjnym szambem jest z wielu perspektyw opcją znacznie korzystniejszą. Początkowa inwestycja szybko się zwraca, natomiast sama instalacja może służyć nam przez wiele lat. Jest to także wygodniejsza i nieuciążliwa forma utylizacji ścieków, która pozwala na niemal bezobsługowe funkcjonowanie przez wiele lat.
Wymogi prawne dotyczące zarówno szamba, jak i oczyszczalni – szczególnie, gdy są to małe instalacje przeznaczone, dla pojedynczego gospodarstwa domowego – są zbliżone i nie wymagają wielu formalności. Przed dokonaniem wyboru warto jednak przeanalizować przepisy w tym zakresie, ponieważ – przykładowo w wyniku specyficznych rozmiarów działki – mogą one determinować wybór konkretnej opcji.
Podobnie wygląda to w przypadku uwarunkowań wodno-gruntowych. W tym zakresie Klienci EKO-BIO mogą jednak liczyć na bezpłatny i niezobowiązujący audyt, w trakcie którego nasz specjalista wykona niezbędne pomiary i dobierze odpowiedni dla danych warunków rodzaj instalacji.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków wydają się być jedynym rozsądnym rozwiązaniem, które można zastosować, gdy nie mamy dostępu do kanalizacji. Wszystkich, którzy są zainteresowani możliwościami związanymi z tą formą utylizacji ścieków, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Wieloletnie doświadczenie pozwoli nam dobrać rozwiązanie, które będzie zarówno ekonomiczne i oszczędne, jak też trwałe i wygodne.
źródło i zdjęcia: Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.