Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakie rolety wewnętrzne do okien dachowych wybrać - sterowane ręcznie czy elektrycznie?

Rolety montowane po wewnętrznej stronie okien dachowych pozwalają wygodnie regulować dopływ światła, a dzięki bogatej kolorystyce ładnie uzupełniają i ożywiają wystrój poddasza.

Jakie rolety wewnętrzne do okien dachowych wybrać - sterowane ręcznie czy elektrycznie?
Fakro Okna i wyłazy dachowe
www.fakro.pl
Fakro Okna i wyłazy dachowe
Dane kontaktowe:
18 444 04 44
Węgierska 144 A, 33-300 Nowy Sącz
Zobacz firmę w innym dziale: Schody i balustrady

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dlaczego stosujemy dodatki wewnętrzne do okien dachowych?

Nadmiar słońca na poddaszu bywa równie uciążliwy jak jego brak - powinniśmy to łatwo kontrolować. Lubimy też zapewnić sobie prywatność czy po prostu czasami przesłonić widok. O tym wszystkim najczęściej przekonujemy się dopiero wtedy, gdy już mieszkamy w wymarzonym domu.

Najprostszym antidotum na słońce i „przeszklenia” w skosach dachu są akcesoria montowane od wewnątrz okien dachowych, czyli rolety.

Na jaki typ rolety się zdecydować?

Roleta ARF to coś dla miłośników ponadczasowej klasyki, ale w nowoczesnym, funkcjonalnym wydaniu. Elegancka, matowa tkanina ze spodnią srebrną powłoką skutecznie zaciemnia pomieszczenie i chroni je przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Dzięki bocznym prowadnicom roletę można zatrzymać w dowolnej pozycji.

Rolety ARF dostępne są w różnych kolorach, w tym Viva Magenta - kolorze roku 2023. fot. FAKRO
Rolety ARF dostępne są w różnych kolorach, w tym Viva Magenta - kolorze roku 2023. fot. FAKRO

Kreatywni dekoratorzy mogą sięgnąć po roletę ARF Print. To model z nadrukowanymi motywami roślinnymi, rysunkowymi, abstrakcyjnymi czy 3D. Można też zamówić unikatową roletę z własną grafiką, podkreślając indywidualny styl swojej przestrzeni na poddaszu.

Jeśli szukamy rozwiązania w systemie top-down, czyli z wygodną obsługą za pomocą górnej i dolnej belki, to rozwiązaniem jest roleta plisowana APF. Materiał o strukturze plastra miodu z wewnętrzną powłoką aluminiową przesuwa się wzdłuż bocznych prowadnic.

Pozwala to na zaciemnienie wnętrza, a przy okazji ogranicza nieco jego nagrzewanie. Dla zwolenników zaciemnienia częściowego dostępna jest opcja z delikatniejszą tkaniną - roleta APS.

Rolety APF możemy przesuwać zarówno od góry, jak i od dołu, ustawiając je w dowolnym położeniu. fot. FAKRO
Rolety APF możemy przesuwać zarówno od góry, jak i od dołu, ustawiając je w dowolnym położeniu. fot. FAKRO

Jaki rodzaj obsługi i sterowania możemy wybrać?

Najprostszym sposobem korzystania z rolet jest oczywiście obsługa ręczna i mamy ją „w pakiecie” z każdym modelem. Przy wyżej zamontowanych oknach można wspomóc się uniwersalnym teleskopowym drążkiem ZST.

Nowoczesne rolety ARF i ARF Print możemy również obsługiwać zdalnie, za pomocą przycisku na ścianie lub pilota (system Z-Wave) albo aplikacji na smartfonie (bezprzewodowy system WiFi). Oczywiście potrzebny jest do tego prąd - jeśli nie mamy okien sterowanych elektrycznie, to musimy go doprowadzić.

Alternatywą jest roleta z zasilaniem  solarnym ARF Solar, która nie potrzebuje zewnętrznego zasilania, a którą także bez problemu zainstalujemy w systemie Z-Wave.

Łatwy montaż rolet i gwarancja w zestawie

Planując montaż rolet, warto sięgnąć po te, które oferuje producent naszych okien dachowych. Zyskujemy na tym z kilku powodów. Przede wszystkim oryginalne akcesoria idealnie pasują do wymiarów skrzydła.

Należy tylko podać przy zakupie rozmiar i typ okna z tabliczki znamionowej. Później wystarczy w odpowiednich miejscach przykręcić uchwyty i wpiąć belkę rolety oraz prowadnice. Poradzi sobie z tym każda bohaterka i bohater domu.

Nie będzie też problemu z ewentualnym podłączeniem rolet do wspólnego systemu sterowania. Ponadto prostota montażu to nie wszystko - najważniejsze, że na okno w zestawie z oryginalnymi dodatkami nie tracimy gwarancji.

źródło i zdjęcia: FAKRO