Okładziny mają formę półelastyczną, dzięki czemu można je montować nie tylko na proste i gładkie powierzchnie, ale też na filary, pilastry czy inne zaokrąglone powierzchnie pionowe lub poziome, za wyjątkiem posadzek.
Aktualnie marka Francesco GUARDI Collezione oferuje panele w 10 modnych kolorach. Kolekcja obejmuje odcienie szarości, piaskowca, brązu czy antracytu, a także kolor biały i czarny. W niektórych kolorach dodatkowo wkomponowano płatki miki co jeszcze bardziej uszlachetnia wygląd powłoki.
Okładziny są całkiem sporych rozmiarów, tj. 900 mm x 45 mm x 3 mm co niezwykle elegancko prezentuje się na powierzchniach ścian, a ewentualne ich przycinanie nie stanowi żadnych problemów, gdyż wykonuje się je za pomocą nożyka do tapet.
A gdzie można je zastosować?
Panele kwarcowe Francesco GUARDI przeznaczone są do wykonywania dekoracji ścian wewnątrz i na zewnątrz budynków - w tym całych elewacji w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Doskonale sprawdzają się do pokrywania fragmentów obciążonych użytkowo np. cokoły, korytarze, klatki schodowe oraz ozdobnej dekoracji wybranych fragmentów ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń. W budownictwie mieszkalnym pięknie komponują się we wnętrzach takich jak: salon, sypialnia, korytarz, a także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, tj. łazienka czy kuchnia. Ich elegancki i ponadczasowy design przypadnie do gustu wielbicieli wnętrz w stylu nowoczesnym, klasycznym, oraz industrialnym.
Warto zaznaczyć, iż system z udziałem paneli kwarcowych ma pełną wymaganą, a także ponadprogramową dokumentację dopuszczającą do stosowania w systemach ociepleń ETICS, ścianach jednowarstwowych oraz wnętrzach budynków mieszkalnych, w tym obiektów użyteczności publicznej i służby zdrowia.
Czy montaż paneli kwarcowych jest trudny?
Zdecydowanie nie. Z montażem bez problemu poradzi sobie każdy, kto miał już styczność pracami ogólnobudowlanymi i tzw. "wykończeniówką". Przeklejanie paneli można porównać do kładzenia płytek ceramicznych, jednak z dużym uproszczeniem. Przed przyklejaniem okładzin musimy koniecznie zapoznać się z Kartą Informacji Technicznej producenta i stosować się do jego wytycznych.
Ważne, aby Panele nakładać na mocne, trwałe i idealnie równe podłoża. Powierzchnia powinna być czysta, sucha, pozbawiona tłustych plam, pyłów, niezwiązanego z podłożem kruszywa oraz wolna od agresji biologicznej i chemicznej. Przed przyklejeniem paneli dobrze wyschnięte podłoże należy zagruntować Preparatem gruntującym GUARDI w kolorze zbliżonym do koloru płyty - kolor preparatu gruntującego stanowił będzie o finalnym kolorze fugi.
Aplikacja: W celu zminimalizowania odpadu, przed przystąpieniem do montażu należy odpowiednio rozplanować rozmieszczenie paneli na danej powierzchni. Panele można montować w układzie poziomym lub pionowym z odpowiednią szczeliną (fugą) lub na styk. Zdaniem producenta, najładniejszy efekt uzyskamy stosując fugę o szerokości 8-10 mm. Zagruntowaną wcześniej powierzchnię należy pokryć równomiernie specjalnym systemowym klejem polimerowym przy pomocy pacy zębatej 4 mm. Klej nakładać etapami tak, aby przyklejać panele do nieprzyschniętej jego warstwy - zanim powstanie tak zwany efekt naskórka. W przypadku jego wyschnięcia klej należy usunąć i zastąpić nową warstwą.
Panel należy mocno docisnąć do powierzchni w taki sposób, aby nałożony wcześniej klej pokrył całą jego spodnią powierzchnię, wyciskając z wyczuciem jego nadmiar poza płytę panelu. W tym celu można używać wałka dociskowego lub pacy. Nadmiar wyciśniętego kleju należy niezwłocznie zebrać, a pokrytą nim powierzchnię panelu dokładnie zmyć czystą wodą przy pomocy gąbki. Nie należy dopuścić do pozostawienia zgrubień kleju w fudze oraz zabrudzenia płyty klejem.
Aby cała powierzchnia paneli wykazywała odporność na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne i wpływ warunków atmosferycznych, konieczne jest polakierowanie ich powierzchni za pomocą dedykowane Lakieru zabezpieczającego. Lakier przed użyciem należy dokładnie wymieszać (nie doprowadzać do spienienia) i w zależności od przyjętej techniki malowania rozcieńczyć wodą (max 3%). Lakier nakładać dwukrotnie wałkiem o grubości runa ok. 9 mm nie doprowadzając do tworzenia się zgrubień ani piany. Fugi pokrywamy dokładnie lakierem za pomocą pędzla. Każdorazowo należy zwracać uwagę, aby podczas prac malarskich nie powstały zgrubienia lakieru. Drugą warstwę należy nałożyć po wyschnięciu pierwszej, tj. po min. 4 godz.
Co potrzebujmy kupić, aby przystąpić do montażu paneli?
Aby odmienić wygląd naszych ścian za pomocą Paneli kwarcowych, potrzebujemy zakupić klika produktów systemowych, tzn. Polimerowy klej do paneli, Preparat gruntujący w kolorze paneli, Lakier zabezpieczający i same Panele kwarcowe. Przyda nam się także paca zębata 4 mm oraz krzyżyki do fug.