Zalety paneli winylowych
Czym są panele winylowe? To przypominający tradycyjne panele, wielowarstwowy materiał wykończeniowy, wykonany z tworzywa sztucznego. Przewagą paneli winylowych nad tradycyjnymi, jest przede wszystkim ich elastyczność. Wyglądem do złudzenia przypominają drewno, a jednocześnie są praktyczne jak płytki ceramiczne.
Panele winylowe SPC Arbiton produkowane przez firmę Decora, posiadają dodatkowo opracowany przez tego producenta rdzeń mineralny (HD MINERAL CORE) wysokiej gęstości. Są całkowicie wodoodporne i trwałe. Dzięki warstwie ANTISCRATCH Titanium Nano Layer są aż 30% bardziej odporne na zadrapania.
Panele winylowe doskonale tłumią dźwięki, co stanowi ich dodatkowy walor. Dzięki temu zarówno te położone na podłodze, jak i te zdobiące ściany wnętrz, tworzą przyjemną i komfortową przestrzeń.
Panele winylowe na ścianę
Do montowania na ścianach najbardziej polecane są panele winylowe typu dryback, zbudowane z polichlorku winylu. Nie są to panele samoprzylepne (!), które - choć tanie - są materiałem o słabej jakości. Panele dryback to rodzaj twardych płytek, wykonanych z warstw winylu, które zapewniają odporność na uszkodzenia mechaniczne. Są bardzo elastyczne i cienkie - mają ok. 2-2,5 mm grubości.
Wybór płytek winylowych jest duży. Dostępne są w trzech rodzajach: na płycie nośnej HDF. Ich wadą jest, że przypominają laminat. Druga opcja to panele na płycie nośnej SPC, tak zwane twarde winyle z kompozytu kamienno-polimerowego. Są to wyjątkowo wytrzymałe podłogi winylowe. Wreszcie panele winylowe typu dryback - klejone do podłoża. W przypadku ściany najlepiej sprawdzą się te klejone.
Warto zwrócić uwagę m.in. na linię AROQ marki Arbiton, którą cechuje najwyższa klasa użyteczności, przez co doskonale sprawdza się nawet w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Kolekcja wykonana została z wielowarstwowego, elastycznego LVT. Jest nie tylko trwała, ale także ciepła i miła w dotyku. Montując panele winylowe na ścianie trzeba pamiętać, że wymagają one dobrze przygotowanej powierzchni montażowej.
Montaż paneli
- a właściwie - jak… przykleić. Panele winylowe montuje się bowiem na klej lub/i klik, podobnie do gresu. Najpierw jednak trzeba przygotować podłoże. Przede wszystkim musi być równe, suche, wyczyszczone z kurzu i innych zanieczyszczeń.
Do przyklejenia paneli należy użyć odpowiedniego kleju montażowego. Warto wiedzieć, że profesjonalne kleje dają również ochronę przeciwwilgociową, dzięki czemu nawet w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, nie trzeba się obawiać odchodzenia paneli od ściany.
Panele na zatrzask montuje się na tzw. klik - jeden z łatwiejszych sposobów montażu. Należy pamiętać, że do przycinania paneli konieczne będzie zaopatrzenie się w specjalne narzędzia do cięcia winylu.
Ogranicza nas tylko wyobraźnia
Nie ma reguł dotyczących tego, w jaki sposób przykleić panele na ścianę. W pionie, w poziomie, na ukos, na całości lub części - wszystko zależy od inwencji użytkownika lub projektanta. Duże pole manewru daje także wzornictwo - kolekcja AROQ oferuje nie tylko dekory imitujące drewno, ale także modny, minimalistyczny beton. Co więcej, panele położone na ścianie mogą się świetnie komponować z panelami winylowymi, którymi wyłożona jest podłoga.
źródło i zdjęcie: Decora, marka Arbiton