Jak kłaść panele winylowe na ścianę?

Panele winylowe są bardzo prostą w montażu alternatywą dla innych materiałów wykończeniowych. Dlatego właśnie tak chętnie stosowane są nie tylko do pokrycia podłóg, ale również ścian. Można je zamontować na całej powierzchni lub tylko jej części, np. w miejscu, w którym znajduje się wezgłowie łóżka. Za ich pomocą można dookreślić strefę w pokoju, wyodrębniając np. miejsce do pracy czy wypoczynku. Jak kładzie się panele winylowe na ścianie?

Jak kłaść panele winylowe na ścianę?
DECORA Panele, podkłady XPS, PEHD, PUM, listwy PVC, HDPS
Dane kontaktowe:
61 28 64 200
Ignacego Prądzyńskiego 24 a 63-000 Środa Wielkopolska

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Zalety paneli winylowych

Czym są panele winylowe? To przypominający tradycyjne panele, wielowarstwowy materiał wykończeniowy, wykonany z tworzywa sztucznego. Przewagą paneli winylowych nad tradycyjnymi, jest przede wszystkim ich elastyczność. Wyglądem do złudzenia przypominają drewno, a jednocześnie są praktyczne jak płytki ceramiczne.

Panele winylowe SPC Arbiton produkowane przez firmę Decora, posiadają dodatkowo opracowany przez tego producenta rdzeń mineralny (HD MINERAL CORE) wysokiej gęstości. Są całkowicie wodoodporne i trwałe. Dzięki warstwie ANTISCRATCH Titanium Nano Layer są aż 30% bardziej odporne na zadrapania.

Panele winylowe doskonale tłumią dźwięki, co stanowi ich dodatkowy walor. Dzięki temu zarówno te położone na podłodze, jak i te zdobiące ściany wnętrz, tworzą przyjemną i komfortową przestrzeń.

Panele winylowe na ścianę

Do montowania na ścianach najbardziej polecane są panele winylowe typu dryback, zbudowane z polichlorku winylu. Nie są to panele samoprzylepne (!), które - choć tanie - są materiałem o słabej jakości. Panele dryback to rodzaj twardych płytek, wykonanych z warstw winylu, które zapewniają odporność na uszkodzenia mechaniczne. Są bardzo elastyczne i cienkie - mają ok. 2-2,5 mm grubości.

Wybór płytek winylowych jest duży. Dostępne są w trzech rodzajach: na płycie nośnej HDF. Ich wadą jest, że przypominają laminat. Druga opcja to panele na płycie nośnej SPC, tak zwane twarde winyle z kompozytu kamienno-polimerowego. Są to wyjątkowo wytrzymałe podłogi winylowe. Wreszcie panele winylowe typu dryback - klejone do podłoża. W przypadku ściany najlepiej sprawdzą się te klejone.

Warto zwrócić uwagę m.in. na linię AROQ marki Arbiton, którą cechuje najwyższa klasa użyteczności, przez co doskonale sprawdza się nawet w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Kolekcja wykonana została z wielowarstwowego, elastycznego LVT. Jest nie tylko trwała, ale także ciepła i miła w dotyku. Montując panele winylowe na ścianie trzeba pamiętać, że wymagają one dobrze przygotowanej powierzchni montażowej.

Montaż paneli

- a właściwie - jak… przykleić. Panele winylowe montuje się bowiem na klej lub/i klik, podobnie do gresu. Najpierw jednak trzeba przygotować podłoże. Przede wszystkim musi być równe, suche, wyczyszczone z kurzu i innych zanieczyszczeń.

Do przyklejenia paneli należy użyć odpowiedniego kleju montażowego. Warto wiedzieć, że profesjonalne kleje dają również ochronę przeciwwilgociową, dzięki czemu nawet w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, nie trzeba się obawiać odchodzenia paneli od ściany.

Panele na zatrzask montuje się na tzw. klik - jeden z łatwiejszych sposobów montażu. Należy pamiętać, że do przycinania paneli konieczne będzie zaopatrzenie się w specjalne narzędzia do cięcia winylu.

Ogranicza nas tylko wyobraźnia

Nie ma reguł dotyczących tego, w jaki sposób przykleić panele na ścianę. W pionie, w poziomie, na ukos, na całości lub części - wszystko zależy od inwencji użytkownika lub projektanta. Duże pole manewru daje także wzornictwo - kolekcja AROQ oferuje nie tylko dekory imitujące drewno, ale także modny, minimalistyczny beton. Co więcej, panele położone na ścianie mogą się świetnie komponować z panelami winylowymi, którymi wyłożona jest podłoga.

źródło i zdjęcie: Decora, marka Arbiton