Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czy ultracicha praca kotła gazowego ma znaczenie dla domowników?

Rozdrażnienie, niepokój, zmęczenie… Hałas zaraz po zanieczyszczeniu powietrza, jest drugą pod względem znaczenia przyczyną problemów zdrowotnych, związaną ze środowiskiem. Co warto o nim wiedzieć? Jak redukować jego poziom? W odpowiedzi na ten problem, Termet proponuje ultracichy kocioł kondensacyjny.

Czy ultracicha praca kotła gazowego ma znaczenie dla domowników?
Termet S.A. Czołowy polski producent urządzeń grzewczych - kotłów gazowych różnego typu, podgrzewaczy wody oraz rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii.
www.termet.com.pl

Zanieczyszczenie hałasem - równie szkodliwe, jak smog?

Hałas nie bez przyczyny jest nazywany “cichym zabójcą” - często nie w pełni uświadamiamy sobie, jak ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie ma ten czynnik. Dlaczego tak się dzieje? Hałas ma negatywny wpływ nie tylko na słuch, ale również - na układ nerwowy człowieka. Powoduje rozdrażnienie, stres i niepokój, negatywnie wpływa też na jakość snu, często powodując przewlekłe zmęczenie. Co warto wiedzieć o tym czynniku?

- Badania pokazują, że hałas wpływa negatywnie niemal na cały nasz organizm - ciśnienie krwi, kondycję serca, może nawet problemy z płodnością. Często nie uświadamiamy sobie w pełni jego szkodliwej roli. A wszystko za sprawą zdolności naszego mózgu do ignorowania hałasu, aby skupić się na ważnych czynnościach. W efekcie często czujemy się bardzo zmęczeni nawet wymagającymi zadaniami, ze względu na nieuświadomiony, towarzyszący im hałas. Poza tym - hałas od zawsze był dla ludzi impulsem do reakcji na zagrożenie - trzask łamanej gałęzi w lesie ostrzegał naszych przodków przed zbliżającym się drapieżnikiem, dziś też ostrzegamy się sygnałami dźwiękowymi - na przykład prowadząc pojazdy. Hałas wyzwala więc w naszych organizmach stres i podnosi ciśnienie, co może na dłuższą metę mieć poważne skutki dla zdrowia - wyjaśnia dr inż. Marcin Zastawnik, akustyk i właściciel firmy Propersound, zajmującej się doradztwem w zakresie akustyki.

Jak chronić się przed hałasem od urządzeń grzewczych?

- Z punktu widzenia akustyki można walczyć z hałasem na drodze propagacji - stosując obudowy, ekrany akustyczne i inne tego typu instalacje. Można również chronić bezpośrednio osoby narażone na hałas dzięki ochronnikom słuchu czy obudowom operatorskim. Jednak najskuteczniejszym rozwiązaniem jest walka z hałasem u źródła, czyli między innymi wybieranie cichych urządzeń, których na co dzień używamy - dodaje ekspert.

Nawet jeśli na co dzień nie zwracamy uwagi na to, że właśnie hałas jest przyczyną dekoncentracji, obniżonego nastroju czy zmęczenia, warto go w miarę możliwości unikać. Warto zmienić nawyki - przyzwyczaić się do nieco mniejszej głośności telewizora czy głośnika, nie przebywać długo w zanieczyszczonych hałasem miejscach, a w przypadku bezpośredniego narażenia na uciążliwe dźwięki - korzystać z zatyczek na uszy. Nie bez znaczenia jest również hałas emitowany przez urządzenia, których używamy w domach - wybierając sprzęty emitujące dźwięki, warto zwrócić uwagę na to, czy są dla nas przyjazne.

- O zanieczyszczeniu hałasem według normy wyznaczonej przez WHO mówi się, gdy organizm człowieka jest narażony na natężenie dźwięku o wysokości 65 dB. Tymczasem ponad 100 milionów Europejczyków żyje dziś w hałasie na poziomie 55 dB, bardzo zbliżonym do granicy normy. Warto więc ograniczyć ekspozycję na hałas, zaczynając od naszych domów. Mając świadomość szkodliwego wpływu hałasu na samopoczucie, Termet, opracował innowacyjne urządzenie grzewcze. Łącząc najnowsze technologie z potrzebami rynku oraz obecną sytuacją związaną z ochroną środowiska, wprowadziliśmy do oferty najcichszy na rynku gazowy kocioł kondensacyjny - wyjaśnia Żaneta Lisowska, kierownik działu marketingu Termet S.A.

Ultracichy kocił kondensacyjny Ecocondens Nex

Ecocondens Nex służy do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Kocioł jest przygotowany do spalania gazu z domieszką 20% wodoru. Szeroki zakres modulacji i wysoka sprawność to cechy, dzięki którym jest przyjazny dla środowiska i dla domowego budżetu. Łatwość korzystania z kotła zapewnia między innymi interfejs LIN, który umożliwia zdalne zarządzanie urządzeniem.

Ultracichy kocioł gazowy Ecocondens Nex. fot. Termet S.A.
Ultracichy kocioł gazowy Ecocondens Nex. fot. Termet S.A.

Ponadto, Ecocondens Nex został wyposażony w dodatkowy system wygłuszania, oparty na innowacyjnych materiałach dźwiękochłonnych. Umożliwia to cichą pracę na maksymalnym poziomie dźwięków do 37 dB (dla porównania - większość kotłów pracuje na poziomie 47-48 dB). Dzięki temu nie urządzenie nie generuje uciążliwego hałasu, który ma wpływ na codzienny komfort życia jego użytkowników.

źródło i zdjęcia: Termat S.A.