Tłuste plamy na tarasie i podjeździe
Niezależnie od tego, jaką nawierzchnię ma nasz taras (kostka betonowa, płytki, deski drewniane czy kompozytowe), plamy po ucztowaniu uroku mu nie dodają. Jak się ich pozbyć? Nie trzeba strzelać z armaty do wróbla. Zacznijmy więc od próby zmycia plam ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń i ostrej szczotki.
Efekt można wzmocnić, posługując się myjką ciśnieniową. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych zasadach (dotyczą one zresztą używania myjek na każdej powierzchni):
- Dysza myjki zwykle nie powinna się znajdować bliżej niż 30 cm od nawierzchni.
- Unikamy strumienia punktowego, który może zniszczyć każdy materiał.
- Warto sprawdzić w jakimś mało widocznym miejscu, jak woda pod silnym ciśnieniem działa na materiał, którym pokryty jest taras.
Myjka ciśnieniowa to urządzenie, które poradzi sobie z większością zabrudzeń na kostce brukowej (z której wykonane są ścieżki w ogrodzie i podjazdy) oraz płytkach czy panelach na tarasach i w altankach.
Błoto, piasek, osady wapienne, kurz, zabrudzenia pochodzenia organicznego zwykle ulegną pod wpływem jej stanowczych argumentów. Gdyby jednak stawiały opór, musimy sięgnąć po mocniejsze środki…
Sposoby na oporny brud
Szczególnie trudno pozbyć się z przydomowych nawierzchni plam z oleju silnikowego czy pozostałości farb albo zapraw, używanych w czasie prac budowlanych. Rzecz jasna, najlepiej pozbyć się ich od razu po tym, gdy znalazły się na kostce, ale czasem dostrzegamy to wiele dni po awarii.
Co wtedy robić? Ślady po robotach budowlanych musimy najpierw zeskrobać, a potem spróbować je spłukać silnym strumieniem wody generowanym przez myjkę ciśnieniową.
W przypadku oleju samochodowego najpierw trzeba plamy posypać piaskiem, który wchłonie część tej substancji. Drugi etapem jest sięgnięcie po myjkę ciśnieniową wyposażoną w zestaw akcesoriów dostosowanych do konkretnych nawierzchni (odpowiednie dysze, szczotki itd.).
Tym urządzeniem trzeba się ostrożnie posługiwać, czyszcząc szczeliny dylatacyjne między kostkami – przy okazji wypłukujemy bowiem piasek. Jeśli tak się dzieje, po wyschnięciu piasek trzeba starannie pozamiatać i umieścić w wypłukanych przestrzeniach.
Bywa jednak (w obu tych przypadkach), że nasze zabiegi okazują się nieskuteczne. Musimy wtedy sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne. Pamiętajmy jednak, że te muszą być zawsze starannie dopasowane zarówno do rodzaju zabrudzenia (olej, farby, plamy organiczne), jak i do materiału, z którego została wykonana nawierzchnia, a więc: kostka granitowa, kostka betonowa, glazura, deski drewniane czy deski kompozytowe.
źródło i zdjęcia: "LŁ"