PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Domy i konstrukcje

Domy na zgłoszenie - czy warto?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Od 2022 roku możliwa jest budowa domów na zgłoszenie o powierzchni do 70 m2. To znaczne uproszczenie dla inwestorów, od których w tym wypadku wymaga się jedynie zawiadomienia organów nadzoru budowlanego oraz architekta sprawującego nadzór autorski nad zgodnością realizacji budowy z projektem, o planowanym terminie rozpoczęcia prac budowlanych. Pomysł ten, choć niewątpliwie korzystny dla mocno budżetowych inwestycji, ma jednak kilka pułapek. O czym należy pomyśleć, zanim zdecydujemy się na budowę domu na zgłoszenie?

Inwestycja bez ryzyka

Budowa nawet niewielkiego domu, to spory wydatek, zwłaszcza w obecnych niestabilnych czasach. Należy zatem we własnym interesie dołożyć wszelkich starań, aby była to inwestycja pewna i obarczona jak najmniejszym ryzykiem.

Pierwszym dylematem, który trzeba rozważyć, jest ryzyko wynikające z brak nadzoru budowlanego. W większości przypadków to na inwestorze – którego wiedza budowlana jest zwykle ograniczona – spoczywać będzie odpowiedzialność za powodzenie przedsięwzięcia.

W tym względzie trzeba się liczyć zarówno z odpowiedzialnością za przyszłe usterki, jak i - w najgorszym przypadku - katastrofę budowlaną. Warto także zwalczyć w sobie pokusę wyboru niewykwalifikowanego wykonawcy.

Takie oferty padają zwłaszcza w kontekście domów budowanych przy użyciu drewna. Pokutuje opinia, że jest to technologia wyjątkowo prosta i nie wymagająca szerokiej wiedzy budowlanej.

Tymczasem jest to myślenie błędne - budownictwo oparte na drewnie jest bardzo wymagające. Jego niewątpliwe walory, wynikające z naturalnego surowca, takie jak sprzyjanie środowisku a także prozdrowotne właściwości - powiązane są ściśle z ogromną wiedzą, której mogą nie posiadać przypadkowi budowniczy.

Bez wątpienia na inwestorze zemści się także próba zaoszczędzenia na jakości materiału budowlanego - brak odpowiednich certyfikatów i niewłaściwe przechowywanie drewna "odwdzięczyć" się mogą m.in. problemami z występowaniem pleśni i grzybów.

Energooszczędność - to się opłaca

Mająca swoje odzwierciedlenie w obowiązujących Warunkach Technicznych energooszczędność budynku, jest też przyjazna dla portfela inwestora. Zatem to kolejne kryterium, które należy brać pod uwagę, dokonując wyboru sposobu budowy i jego wykonawcy. Dla powodzenia inwestycji warto jest postawić na uznaną i doświadczoną firmę. Dobrze, jeśli sięga po innowacyjne rozwiązania w branży.

Jednym z bardziej popularnych sposobów budowania domów, są domy prefabrykowane. Mają one szereg zalet – począwszy od surowca, który wykorzystują (drewna) po szybkość powstania gotowego budynku. Jedna z bardziej cenionych technologii w tym względzie opiera się na ciężkim prefabrykacie drewnianym.

Elementy takich domów - jak ma to miejsce w przypadku lidera branży, firmy WOLF Haus - skonstruowane na solidnych belkach z drewna KVH, czyli drewna konstrukcyjnego klejonego na długości oraz BSH, czyli drewna konstrukcyjnego klejonego warstwowo. Umożliwia to stosowanie na stropie wylewki betonowej, a na dachu ciężkiej cementowej dachówki.  

Postaw na sprawdzonych producentów

Firma WOLF Haus należy do tych wykonawców, którzy skrupulatnie wybierają drewno do budowy, dbając o jego najwyższą jakość. Jest ono importowane z największych fabryk w Niemczech, w których drewno jest suszone komorowo, czterostronnie strugane i fazowane, a jego wilgotność nie przekracza 14%.

Tak przygotowany surowiec otrzymuje certyfikat jakości, który potwierdza jego niezwykłą trwałość i wytrzymałość. Jest to gwarantem powodzenia inwestycji, jego bezpieczeństwa i trwałości. Co więcej, konstrukcje ścian WOLF Haus to pionierski i trwały system o trzech opatentowanych rozwiązaniach.

Firma WOLF Haus należy do tych wykonawców, którzy skrupulatnie wybierają drewno do budowy, dbając o jego najwyższą jakość
Firma WOLF Haus należy do tych wykonawców, którzy skrupulatnie wybierają drewno do budowy, dbając o jego najwyższą jakość.

Zastosowane przy ich tworzeniu materiały chronią przed upałem, mrozem i hałasem, gwarantując idealne samopoczucie. Warto także zwrócić uwagę na to, że WOLF Haus starannie dobiera podzespoły, takie jak stolarka okienna i drzwiowa, materiały izolacyjne – wełnę, styropian i folie paraizolacyjne.

Daje to pewność, że wybudowany przez tego wykonawcę dom cechował się będzie doskonałymi parametrami termicznymi, które w efekcie pozwolą zaoszczędzić pieniądze na energię elektryczną i ogrzewanie.

Innowacje - dom na teraz, dom na przyszłość

Popularne na rynku budownictwa prefabrykowanego są dwie technologie – kanadyjska i ciężkiego prefabrykatu niemieckiego. Różni je przede wszystkim charakter konstrukcji. W systemie kanadyjskim domy budowane są z lekkiej konstrukcji, przy użyciu drewna o mniejszym przekroju.

W domach piętrowych bądź z poddaszem użytkowym, standardem jest zastosowanie wylewki betonowej, która dodatkowo daje możliwość montażu ogrzewania podłogowego.

Na takie rozwiązanie pozwala właśnie system ciężkiego prefabrykatu, dodatkowo umożliwiając także zastosowanie dowolnych materiałów wykończeniowych, bez względu na ich wagę. Co więcej, w tym systemie bez obaw można  zamontować duże przeszklenia, a także stal konstrukcyjną. Technologia ta ma zatem naprawdę niewiele ograniczeń.

Domy prefabrykowane firmy WOLF Haus powstają w ściśle kontrolowanych, laboratoryjnych warunkach fabrycznych, przy użyciu nowoczesnych maszyn. Pozwala to na przygotowanie konstrukcji z dokładnością co do milimetra. Następnie gotowe elementy domu są zabezpieczane i przewożone na miejsce, gdzie w ciągu zaledwie kilku dni następuje ich montaż.


źródło i zdjęcie: Wolf Haus