Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Ocieplenie dachu i poddasza - jaki wybrać materiał termoizolacyjny?

Ceny energii cieplnej wciąż rosną, dlatego warto szukać takich sposobów, które pozwolą nam na zmniejszenie zapotrzebowania na jej zużycie w naszych domach. Dobrym sposobem jest ocieplenie dachu czy poddasza przy użyciu dobrej jakości materiałów termoizolacyjnych. Podpowiadamy, jaki materiał sprawdzi się przy tym zadaniu najlepiej.

Ocieplenie dachu i poddasza - jaki wybrać materiał termoizolacyjny?
URSA Płyty, maty, taśmy, granulat z wełny mineralnej do izolacji termicznej i akustycznej, wodoodporne płyty do izolacji termicznej XPS
www.ursa.pl

Prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza jest równie ważne, jak izolacja termiczna ścian, ponieważ tą drogą może uciekać z domu nawet 25% energii. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie materiały termoizolacyjne, dzięki którym straty te będzie można ograniczyć do minimum, zapewniając sobie niższe rachunki za ogrzewanie czy chłodzenie pomieszczeń, a przy tym również lepszy komfort mieszkania.

Ciepły dom to dom dobrze zaizolowany. Pamiętajmy przy tym, że ogrzane powietrze zawsze unosi się do góry, dlatego bardzo ważne jest właściwe ocieplenie nie tylko ścian, lecz także dachu lub stropodachu nad ostatnią ogrzewaną kondygnacją.

Materiał, którego w tym celu użyjemy, powinien charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem lambda. Ważne jest również, aby był paroprzepuszczalny, dzięki czemu unikniemy ryzyka wykraplania się pary wodnej, co mogłoby powodować korozję biologiczną drewnianych elementów, a tym samym pogorszyć ich właściwości konstrukcyjne.

Ważną cechą jest również niepalność materiału. Dzięki temu, w razie pożaru, nie przyczyni się on do rozprzestrzeniania się ognia na inne elementy budynku.

Ocieplenie dachu i poddasza - jaki wybrać materiał termoizolacyjny?

W przypadku takich miejsc jak dachy czy stropodachy godnym polecenia rozwiązaniem jest wełna do wdmuchiwania. Przykład takiego produktu stanowi URSA Pure Floc.

Ten innowacyjny materiał charakteryzuje się niezmiennym w czasie, niskim współczynnikiem przenikania ciepła 0,034 W/(m*K). Pełni również rolę świetnej ochrony akustycznej, skutecznie pochłaniając dźwięki dobiegające z zewnątrz, takie jak np. odgłosy deszczu uderzającego o dach czy też wiatru.

Biała wełna przeznaczona do wdmuchiwania jest przy tym lekka, paroprzepuszczalna i ma najwyższą klasę reakcji na ogień, co przekłada się na większe bezpieczeństwo konstrukcji domu oraz samych mieszkańców. Jej ogromnym atutem jest również sprężystość i elastyczność, dzięki którym szczelnie wypełnia wszystkie zakamarki izolowanej przestrzeni.

Izolacji z wełny do wdmuchiwania można nadać dowolną grubość. Na uwagę zasługuje również wysoka wydajność takiego materiału – skompresowane opakowanie URSA Pure Floc wystarcza na wykonanie od 0,5 do 0,8 m³ izolacji.

Wełna wdmuchiwana URSA Pure Floc
Wełna wdmuchiwana URSA Pure Floc

Metoda wdmuchiwania wełny - proste ocieplenie domu

Proces ocieplania metodą wdmuchiwania wełny jest prosty i mało czasochłonny. Aplikację można przeprowadzić w każdej temperaturze, a więc pora roku nie mu tutaj znaczenia. Cały proces można wykonać w zaledwie kilka godzin, ponieważ materiał nie wiąże się ani chemicznie, ani mechanicznie z innymi elementami lub materiałami.

Nie ma potrzeby zabezpieczania powierzchni przed nadmuchem, co dodatkowo skraca czas wykonania ocieplenia. Co więcej, zastosowanie białej wełny wdmuchiwanej nie wymaga okresu aklimatyzacji i stabilizacji, dzięki czemu zaraz po aplikacji pomieszczenia mogą być od razu użytkowane.

Ocieplenie dachu i poddasza
Ocieplenie poddasza metodą wdmuchiwania wełny

Najbardziej wydajnym i szybkim sposobem na izolację wełną wdmuchiwaną jest jej montaż za pomocą specjalistycznych maszyn dostępnych na rynku, których asortyment obejmuje zarówno opcje budżetowe, jak również bardziej profesjonalne. Ich wydajność sięga od 500 do ponad 2000 kg/h, co przekłada się na ilość wdmuchiwanej izolacji, koszty oraz czas pracy.

Właściwe nastawy maszyny wdmuchującej (m.in. prędkość obrotowa wentylatorów, prędkość obrotowa mieszadeł, wielkość otworu zasypowego) pozwalają na uzyskanie maksymalnej wydajności pracy, dzięki czemu zaizolowanie przeciętnego poddasza (przy uwzględnieniu prac przygotowawczych i końcowych) może potrwać zaledwie kilka godzin.

Źródło i zdjęcia: URSA