Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Cegiełka, jodełka, szachownica czy drabinka? Rodzaje nawierzchni przed dom

Nawierzchnia przed domem może przyciągać wzrok. Wystarczy ułożyć na niej wzór, który ją ożywi. Jodełka, szachownica, drabinka czy cegiełka zrobią to doskonale. Możesz ułożyć nawierzchnię z przesunięciem czy metodą step by step, na całej powierzchni lub tylko na jej fragmencie - to jeden ze sposobów na urozmaicenie wyglądu obejścia naszego domu. Podpowiadamy, które płyty sprawdzą się w układaniu nawierzchni we wzory.

Cegiełka, jodełka, szachownica czy drabinka? Rodzaje nawierzchni przed dom
Polbruk S.A. Kostka brukowa, płyty tarasowe, elementy małej architektury
www.polbruk.pl www.facebook.com

Gdy decydujemy się na budowę nawierzchni, zwykle koncentrujemy się na wyborze kostek lub płyt betonowych o ciekawym wyglądzie, który będzie współgrał z kreowaną przez nas przestrzenią. Warto jednak czasem wyjść poza schemat i zwrócić uwagę na układ poszczególnych elementów względem siebie.

Indywidualny wzór potrafi naprawdę wiele zmienić i sprawić, że nawierzchnia w przydomowej przestrzeni będzie prezentowała się oryginalnie. Sposobów układania jej jest naprawdę wiele, jednak każdy z nich wymaga odpowiedniego rodzaju płyt.

Wielkoformatowe płyty układane metodą step by step

Zacznijmy od dużych formatów. Do tej grupy należą tzw. wielkoformatowe płyty, takie jak np. Polbruk Magna, czyli jeden z absolutnych gigantów dostępnych na rynku. Pojedyncza płyta ma rozmiar 75 cm x 100 cm w wersji większej, a w mniejszej - 50 cm x 75 cm.

Oczywiście tak dużych płyt nie ułożymy w każdy możliwy sposób. Nie nadają się one do wykonania popularnej jodełki, a do układania ich w bardziej skomplikowane wzory potrzebna jest naprawdę duża powierzchnia. Dostarczają jej choćby duże publiczne place, ale nie działki z domami jednorodzinnymi. Zatem najlepiej ułożyć je klasycznie, czyli bez przesunięcia.

Ciekawą opcją jest również ułożenie wielkoformatowych płyt metodą step by step, co oznacza zachowanie odstępu pomiędzy płytami równego mniej więcej długości ludzkiego kroku.

Płyty Polbruk Magna
Płyty Polbruk Magna

Przestrzeń dzielącą betonowe elementy możemy wypełnić grysem lub obsiać ją trawą - dzięki temu uzyskamy ciekawy efekt wizualny, a przy tym zwiększymy część bioaktywną. To rozwiązanie można zastosować również w opasce dookoła domu lub przy tworzeniu alejek ogrodowych.

Płyta Polbruk Magna ma grubość 8 cm lub 10 cm, dlatego może być używana do budowy zarówno ciągów pieszych, jak i podjazdów czy traktów z lekkim ruchem samochodowym.

Do tworzenia dwóch wspomnianych przez nas układów nawierzchni możemy wykorzystać również elementy Polbruk Lamell o wymiarach 40 cm x 60 cm. Płyta Lamell, ze względu na swoją grubość 4,5 cm, jest przeznaczona do budowy tarasów, alejek i ścieżek.

Płyty Polbruk Lamell
Płyty Polbruk Lamell

Cegiełka

Niektóre z płyt dostępnych na rynku można też ułożyć w cegiełkę. W tym celu umieszcza się płyty z przesunięciem stanowiącym połowę długości elementu z sąsiadującego rzędu.

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest też płyta MultiComplex dostępna w trzech formatach: 20 cm x 40 cm, 40 cm x 40 cm i 60 cm x 40 cm. Każdy z nich stanowi komplet na palecie, co niejako obliguje do układania ich w sposób zaplanowany przez projektantów.

Ma to swoje dobre strony - jeśli nie czujemy się na siłach do samodzielnego zaprojektowania wzoru, możemy postawić na sprawdzone rozwiązania, które na pewno będą prezentowały się efektownie. Płyty MultiComplex są nieco grubsze - mają 6 cm grubości - i tak jak płyty z kolekcji Lamell są przeznaczone do ruchu pieszego.

Płyty Polbruk MultiComplex
Płyty Polbruk MultiComplex

Jodełka, drabinka i szachownica - więcej możliwości aranżacyjnych

Elementy kwadratowe i prostokątne stwarzają więcej potencjalnych możliwości na stosunkowo niewielkich nawierzchniach wokół domu. Poza ułożeniem ich w cegiełkę czy z dowolnym przesunięciem, płyty w kształcie prostokąta mogą tworzyć także wzór drabinki.

Ten sposób układania polega na wykonaniu pierwszego rzędu płyt pionowo, a następnego prostopadle do nich. Dzięki temu powstają szczeble drabinki. Kompozycję zamykamy kolejnym pionowym rzędem. Do takich oryginalnych aranżacji świetnie nadają się płyty Polbruk Oland, Triada czy Urbanika.

Płyty Polbruk Oland
Płyty Polbruk Oland

Płyty Polbruk Oland są dostępne w wymiarach 14 cm x 28 cm, 14 cm x 42 cm i 14 cm x 56 cm stanowiących komplet. Mają grubość 6 cm i są zalecane do ruchu pieszego. Płyty Triada i Urbanika natomiast to elementy, które wykorzystać nawet w ruchu kołowym powyżej 3,5 t (ze względu na grubość 8 cm).

Płyta Polbruk Triada jest dostępna w komplecie trzech rozmiarów: 20 cm x 30 cm, 20 cm x 40 cm i 20 cm x 50 cm. Urbanikę można nabyć w pojedynczych rozmiarach do wyboru: 15 cm x 30 cm, 20 cm x 30 cm, 25 cm x 30 cm i 60 cm x 20 cm.

Alternatywnym i ciekawym wzorem jest również szachownica. Polega na stworzeniu modułów w jednym rzędzie, naprzemiennie, z płyt ułożonych poziomo i pionowo. Szachownicę można też wykonać z elementów w różnych kolorach, powinny być jednak utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej.

Płyty Polbruk Urbanika
Płyty Polbruk Urbanika

Bardzo popularnym wzorem na nawierzchni jest również jodełka, która po latach powróciła do łask i znów stała się modna. To metoda łączenia ze sobą elementów znana od starożytności - często w ten sposób układano nawierzchnię rzymskich dróg. Motyw ten wykorzystywano także przy budowie domów.

Dziś jodełka to czysty design, ale nie każda dostępna na rynku płyta czy kostka jest odpowiednia do układania tego wzoru. Do komponowania jodełki świetnie nadają się długie i wąskie elementy, jak na przykład Urbanika (o wymiarze 20 cm x 60 cm) czy Metrik (7 cm x 28 cm). Im większy stosunek długości elementu do jego szerokości, tym ciekawszy efekt wizualny. 

Źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.