PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rury i łączniki stalowe, żeliwne, z miedzi

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki tradycyjne - różnice, zalety

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Każdy z nas w czasie budowy własnego domu staje przed wyborem systemu ogrzewania. Jakie ogrzewanie wybrać: grzejnikowe czy podłogowe? Każe z nich różni się sposobami montażu i eksploatacji, a także kosztami. Co może nas skłonić do wyboru ogrzewania podłogowego, a co przekona nas do tradycyjnych grzejników? Przedstawiamy zalety obu systemów ogrzewania i różnice między nimi.

Wiele osób decyduje się na tradycyjne grzejniki. Wybór ten ma swoje plusy, jak np. mniejsze koszty wykonania całej instalacji. Instalacja z wykorzystaniem grzejników jest również prostsza w montażu. Grzejniki szybko się nagrzewają, przez co szybciej zdołamy ogrzać pomieszczenie.

Jednak tradycyjne grzejniki mają też kilka wad. Jedną z nich jest kwota, jaką zapłacimy podczas ich eksploatacji - jest zazwyczaj wyższa od tej, którą przeznaczamy na ogrzewanie mieszkania podłogówką. Dodatkowo grzejniki są widocznymi elementami instalacji i mogą wpływać na aranżację wnętrza. Zajmują również miejsce, ponieważ nie mogą zostać zasłonięte.

Po stronie ogrzewania podłogowego stoją na pewno większa sprawność grzewcza oraz mniejsze koszty eksploatacji. Z tego wyboru ucieszą się również alergicy - ruch powietrza we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym jest ograniczony, a kurz nie jest przypiekany na mocno rozgrzanych elementach grzejnika

Przy ogrzewaniu podłogowym odczuwamy największy komfort, ponieważ wyższą temperaturę mamy przy podłodze, a niższą w okolicach głowy. Niekomfortowe jest jednak wolne tempo nagrzewania tej instalacji i jej stygnięcia. Na ogrzanie pomieszczenia potrzebujemy znacznie więcej czasu niż w przypadku grzejników.

Ogrzewanie podłogowe jest bardziej kosztowne i bardziej skomplikowane przy instalacji.

Ogrzewanie podłogowe
Przy ogrzewaniu podłogowym odczuwamy największy komfort, ponieważ wyższą temperaturę mamy przy podłodze, a niższą w okolicach głowy

Kolejnym rozwiązaniem może być system mieszany, czyli wykorzystanie zarówno grzejników, jak i ogrzewania podłogowego. Są różne warianty łączenia tych dwóch typów ogrzewania.

Możemy wykonać wariant z dominacją ogrzewania podłogowego, w którym grzejniki będą tylko uzupełnieniem systemu grzewczego, np. w łazienkach, lub wariant z dominacją grzejników tradycyjnych, gdzie z kolei to ogrzewanie podłogowe będzie w nielicznych pomieszczeniach. Można zdecydować się także na porównywalny udział obu instalacji w ogrzewaniu wnętrz. Ostateczny wybór należy do nas.

Źródło i zdjęcia: DIAMOND

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum