Wiele osób decyduje się na tradycyjne grzejniki. Wybór ten ma swoje plusy, jak np. mniejsze koszty wykonania całej instalacji. Instalacja z wykorzystaniem grzejników jest również prostsza w montażu. Grzejniki szybko się nagrzewają, przez co szybciej zdołamy ogrzać pomieszczenie.
Jednak tradycyjne grzejniki mają też kilka wad. Jedną z nich jest kwota, jaką zapłacimy podczas ich eksploatacji - jest zazwyczaj wyższa od tej, którą przeznaczamy na ogrzewanie mieszkania podłogówką. Dodatkowo grzejniki są widocznymi elementami instalacji i mogą wpływać na aranżację wnętrza. Zajmują również miejsce, ponieważ nie mogą zostać zasłonięte.
Po stronie ogrzewania podłogowego stoją na pewno większa sprawność grzewcza oraz mniejsze koszty eksploatacji. Z tego wyboru ucieszą się również alergicy - ruch powietrza we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym jest ograniczony, a kurz nie jest przypiekany na mocno rozgrzanych elementach grzejnika.
Przy ogrzewaniu podłogowym odczuwamy największy komfort, ponieważ wyższą temperaturę mamy przy podłodze, a niższą w okolicach głowy. Niekomfortowe jest jednak wolne tempo nagrzewania tej instalacji i jej stygnięcia. Na ogrzanie pomieszczenia potrzebujemy znacznie więcej czasu niż w przypadku grzejników.
Ogrzewanie podłogowe jest bardziej kosztowne i bardziej skomplikowane przy instalacji.
Kolejnym rozwiązaniem może być system mieszany, czyli wykorzystanie zarówno grzejników, jak i ogrzewania podłogowego. Są różne warianty łączenia tych dwóch typów ogrzewania.
Możemy wykonać wariant z dominacją ogrzewania podłogowego, w którym grzejniki będą tylko uzupełnieniem systemu grzewczego, np. w łazienkach, lub wariant z dominacją grzejników tradycyjnych, gdzie z kolei to ogrzewanie podłogowe będzie w nielicznych pomieszczeniach. Można zdecydować się także na porównywalny udział obu instalacji w ogrzewaniu wnętrz. Ostateczny wybór należy do nas.
Źródło i zdjęcia: DIAMOND