PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

DIAMOND PEX - rury do ogrzewania podłogowego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Ogrzewanie podłogowe jest niskoenergetycznym i korzystnym dla organizmu systemem grzewczym, dlatego bardzo chętnie wybierane jest przez inwestorów, którzy cenią sobie komfort i zdrowie. Aby takie ogrzewanie działało cicho i bezawaryjnie, a jego montaż był prosty i szybki, warto oprzeć jego instalację na dobrej jakości rurach wielowarstwowych z polietylenu.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe z DIAMOND PEX

Zwolennicy ogrzewania podłogowego podkreślają, że system ten nie wysusza powietrza tak, jak tradycyjne grzejniki. Wśród istotnych dla zdrowia walorów tego sposobu ogrzewania wymieniają także to, że dzięki niemu temperatura jest niższa w okolicach głowy, a wyższa przy podłodze, co dobrze wpływa na samopoczucie i krążenie krwi, a przy tym ruch powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych tą metodą jest minimalny i dzięki temu w powietrzu nie unosi się szkodliwy (zwłaszcza dla alergików) kurz.

Bez wątpienia, ogrzewanie podłogowe jest również energooszczędne i stosunkowo niedrogie, a dodatkowo współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła wspomagane fotowoltaiką czy kolektory słoneczne. System ten jest też wysoce komfortowy, bowiem grzejnikiem jest właściwie cała powierzchnia podłogi, więc temperatura w pomieszczeniach rozkłada się bardzo równomiernie.

Elementy systemu DIAMOND PEX
Elementy systemu DIAMOND PEX

Ogrzewanie podłogowe znajdzie także uznanie w oczach wszelkich estetów, bo poza zaletami związanymi ze swoją funkcją, jest też - w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników - niewidoczne i przez to w żaden sposób nie koliduje ze stylem wnętrza. Jednak to, co jest niewidoczne, w rzeczywistości świadczy o funkcjonalności i niezawodności ogrzewania podłogowego. W zakresie elementów instalacyjnych na uwagę zasługuje system rur wielowarstwowych DIAMOND PEX.

DIAMOND PEX - charakterystyka systemu

System DIAMOND PEX stworzony jest z rur wielowarstwowych z polietylenu usieciowanego z warstwą aluminium PE-X/AL./PE-X oraz ze złączek skrętno-zaciskowych DIAMOND FTN (przeznaczonych do montażu natynkowego), a także złączek zaprasowywanych DIAMOND FZZ (przeznaczonych do montażu w instalacjach natynkowych, podtynkowych oraz podłogowych).

Rury wielowarstwowe wyprodukowane są z dwóch warstw wysokiej jakości polietylenu usieciowanego za pomocą silanów metodą B, zaś pomiędzy ich warstwami znajduje się gruba wkładka aluminiowa spawana klejem na zakładkę lub spawana doczołowo laserem, w zależności od rozmiaru rur. Rura PE-X/AL./PE-X pracuje w temperaturze dziewięćdziesięciu pięciu stopni Celsjusza i maksymalnym ciśnieniu dziesięciu bar.

System ogrzewania podłogowego DIAMOND PEX
System ogrzewania podłogowego DIAMOND PEX

W ofercie marki DIAMOND znajdziemy trzy rodzaje rur wielowarstwowych z polietylenu usieciowanego z warstwą aluminium PE-X/AL./PE-X:

  • Rury wielowarstwowe typu PE-Xb/Al./PE-Xb wykorzystuje się do wewnętrznych instalacji wodociągowych, centralnego ogrzewania lub chłodzenia oraz ciepła technologicznego a także instalacji przemysłowych. Z rurami PE-Xb/Al./PE-Xb kompatybilne są złącza skręcane lub zaciskane.
  • Rury wielowarstwowe typu PE-Xb/Al./PE-Xb PROFESSIONAL LASER stosuje się do wewnętrznych instalacji wodociągowych, centralnego ogrzewania lub chłodzenia oraz ciepła technologicznego i instalacji przemysłowych. Rury PE-Xb/Al./PE-Xb spawane doczołowo laserem pasują do złączek z końcówkami zaciskowymi lub zaprasowywanymi.
  • Rury wielowarstwowe PRE-IZOL-PEX używa się do wewnętrznych instalacji wodociągowych, centralnego ogrzewania lub chłodzenia oraz ciepła technologicznego i instalacji przemysłowych. Są one dostępne w dwóch kolorach: w kolorze niebieskim i czerwonym. Oprócz tego rury wielowarstwowe PRE-IZOL-PEX w sześciomilimetrowej otulinie izolacyjnej idealnie współpracują ze złączami skręcanymi lub zaciskanymi.

W ofercie Diamond znajdziemy również dwadzieścia cztery rodzaje złączek instalacyjnych, między innymi FTN (złączki mosiężne skrętno-zaciskowe do systemu PEX z powłoką niklowaną, FZZ (złączki mosiężne zaprasowywane do systemu PEX z powłoką niklowaną), kolana FTN (zespół montażowy składający się z listwy montażowej z dołączonymi złączkami mosiężnymi skręcane do systemu PEX z powłoką chromową) oraz kolana FZZ (zespół montażowy składający się z listwy montażowej z dołączonymi złączkami mosiężnymi zaprasowywanymi do systemu PEX z powłoką chromową).

Zalety DIAMOND PEX

Instalacja wykonana w systemie DIAMOND PEX pracuje bardzo cicho. Rury PEX są bardzo lekkie, a cały system składa się z szeregu akcesoriów, dzięki którym jego montaż przebiega bardzo szybko i sprawnie. Materiały, z których buduje się rury PEX są nietoksyczne, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Producent daje na ten system aż 10-letnią gwarancję.

Rury PEX posiadają bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi 0,45 W/(mK). Należy je łączyć przy pomocy wyżej wymienionych złączek skrętno-zaciskowych (w połączeniach rozłącznych) lub złączek zaprasowywanych (w połączeniach nierozłącznych), nie używając przy tym kleju.

Do instalacji należy wykorzystać szczęki typu U, które służą do łączenia złączek zaprasowanych, specjalne narzędzia potrzebne do cięcia rur, sprężyny wewnętrzne, które są przeznaczone do zginania końcówek rur i sprężyny zewnętrzne, które przydadzą się do zginania odcinków prostych.

Aby dobrze zamontować rury PEX, należy użyć do tego odpowiednich uchwytów mocujących. Zabezpieczą one bowiem armaturę, która stanowi duże obciążeniem dla instalacji, przed innymi obciążeniami spowodowanymi przemieszczeniem się rur pod wpływem zmiany temperatury, zmiany ciśnienia i uderzeń hydraulicznych.

DIAMOND PEX – system na szóstkę

System DIAMOND PEX został zbadany, a później pozytywnie oceniony przez laboratorium badawcze CEIS (Centro de ensayos, innovación y servicios) w Madrycie, a także przez Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Gliwicach (Oddział Farb i Tworzyw, Zakład Badawczo-Analityczny).

Pozytywnie ocenione przez instytut badawczy Technical Testing Institute Piešťany na Słowacji zostały również kształtki, które wchodzą w skład systemu DIAMOND PEX. System ten posiada również certyfikat ISO 9001. Spełnia on też wymogi normy PN-EN ISO 21003-2 i PN-EN ISO 21003-5, a kształtki do systemu spełniają wymogi europejskich norm: PN-EN 1254-3 oraz PN-EN 1254-8.

źródło i zdjęcia: DIAMOND

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum