Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Armatura kuchenna i łazienkowa

System DIAMOND PEX z akcesoriami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-10-09

System DIAMOND PEX jest kompletnym systemem, który tworzą 4 rozmiary rur PE-Xb/Al./PE-Xb: 16×2, 20×2, 25×2,5, 32×3.

Rury wielowarstwowe produkowane są z dwóch warstw polietylenu usieciowanego za pomocą silanów (stopień sieciowania ≥65%), oraz z warstwy aluminium spawanej na zakładkę, a w przypadku rur w rozmiarach 16×2 i 20×2 również spawane doczołowo.

Do łączenia rur w tym systemie służą złączki skrętno-zaciskowe DIAMOND FTN (przeznaczone do montażu natynkowego) oraz zaprasowywane DIAMOND FZZ (przeznaczone do montażu w instalacjach natynkowych, podtynkowych oraz podłogowych).

System DIAMOND PEX

Cały system DIAMOND PEX dostał pozytywne oceny od laboratorium badawczego w Madrycie, a także Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Gliwicach. Rury spełniają wymogi europejskich norm PN-EN ISO 21003. Złączki są pozytywnie oceniony przez instytut badawczy na Słowacji, potwierdzający zgodność tych łączników z europejskimi normami PN-EN 1254-3 oraz PN-EN 1254-8.

System ten sprawdzi się zarówno w wewnętrznych instalacjach wodociągowych (ciepłej i zimnej wody użytkowej) oraz instalacjach centralnego ogrzewania lub chłodzenia, jak i w zastosowaniach przemysłowych. Z jego pomocą można zrealizować systemy dystrybucji ciepła technologicznego oraz instalacje przemysłowe (np. sprężonego powietrza).

Ogromną zaletą jest łatwość oraz szybkość montażu. Rury PEX powinny być łączone wyłącznie z użyciem złączek skrętno-zaciskowych (w połączeniach rozłącznych, wyłącznie natynkowych) lub złączek zaprasowywanych (w połączeniach nierozłącznych). Instalacje wykonane z wykorzystaniem rur PEX wymagają użycia zamocowań. W szczególności narażona jest armatura, która jest dużym obciążeniem instalacji, powinna być obustronnie zamocowana. Uchwyty mocujące zabezpieczą armaturę między innymi przed obciążeniami spowodowanymi przemieszczeniem się rur pod wpływem zmiany temperatury, zmiany ciśnienia i uderzeń hydraulicznych.

Podczas instalacji systemu niezbędna są: maszyna do zaprasowywania ze szczękami typu "U" (służące do łączenia złączek zaprasowywanych), sprężyny wewnętrzne (go gięcia końcówek rur) oraz sprężyny zewnętrzne (do gięcia odcinków prostych), a także specjalne narzędzia do cięcia rur.

Koniec rury należy sfazować w celu wykonania zewnętrznej i wewnętrznej krawędzi przy pomocy odpowiedniego kalibratora (ma to na celu zabezpieczenia uszczelek typu O-RING znajdujących się w złączkach przed wysunięciem lub uszkodzeniem). Warto pamiętać, że użycie prawidłowych szczęk oraz maszyny do zaprasowywania, prawidłowa kalibracja rury PEX oraz protokół z wykonanej próby szczelności po wykonaniu instalacji są podstawą do uzyskania gwarancji.

Firma DIAMOND poleca również elementy instalacji wodociągowych jak i C.O. Do instalacji C.O. (szczególnie do ogrzewania podłogowego) świetnie sprawdzą się wysokiej jakości rozdzielacze z mosiądzu jak i ze stali nierdzewnej, które mają za zadanie równomiernie rozprowadzić ciecz wychodzącą z kotła na wszystkie pętle grzewcze. Wyposażone w 2 do 12 obiegów grzewczych oraz całe niezbędne wyposażenie. Dodatkowo w ofercie znajdują się grupy mieszające i pompowe dedykowane do rozdzielaczy, które pomogą w jeszcze lepszy sposób zarządzać ciepłem w naszym domu.

Elementy instalacji wodociągowych jak i C.O. DIAMOND PEX

Do skutecznego ulokowania oraz zabezpieczenia rozdzielacza można wykorzystać szafki instalatorskie DIAMOND w wersji podtynkowej jak i natynkowej w różnych rozmiarach.

Przy pracach związanych z ogrzewaniem podłogowym nie może zabraknąć takich akcesoriów jak klipsy do mocowania rur, folia izolacyjna chroniąca, aby ciepło z rur nie uciekało nam do wnętrza podłogi. Folia dodatkowo posiada nadruk w postaci kratownicy, ułatwiająca w sprawdzony sposób montaż ogrzewania podłogowego. Przy zabezpieczeniach rur PEX warto wykorzystać rurę osłonową karbowaną w kolorze czerwonym oraz niebieskim.

Akcesoria do ogrzewania podłogowego DIAMOND PEX

Zamiast ogrzewania podłogowego, firma DIAMOND, ma w ofercie oprócz standardowych grzejników, również stalowe grzejniki ozdobne (z doczołową płytą gładką lub z delikatnymi przetłoczeniami), stalowe grzejniki ozdobne wysokie (z doczołową płytą gładką lub z delikatnymi przetłoczeniami), aluminiowe grzejniki ozdobne wysokie jak również grzejniki łazienkowe w kolorze antracyt. Dzięki szerokiej gamie wyboru, znajdą u nas Państwo grzejniki do każdego wnętrza.

Grzejniki DIAMOND

Do połączenia grzejników z instalacją niezbędne są zawory. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno zawory grzejnikowe jak i termostatyczne.

Zawory DIAMOND PEX

System DIAMOND PEX zapewnia bezawaryjne funkcjonowanie przez wiele lat. Taki system, złożony z rur wielowarstwowych oraz dwóch typów złączek (FTN i FZZ) odpowiada wszystkim oczekiwaniom inwestorów i zapewnia trwałość nawet do 50 lat.

źródło i zdjęcia: Diamond

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum