PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Centralne odkurzanie

Co powinniśmy wiedzieć o odkurzaniu centralnym? Odpowiadamy na 6 najczęstszych pytań

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Choć odkurzacze centralne są coraz bardziej popularne, wciąż powstaje na ich temat sporo pytań, które wymagają odpowiedzi. Kiedy podjąć decyzję o montażu odkurzacza centralnego? Gdzie najlepiej zamontować jednostkę centralną? Jak rozplanować gniazda ssące? Czy odkurzacz centralny wymaga dodatkowych akcesoriów? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania o odkurzanie centralne.

Czym jest odkurzanie centralne?

Podstawowym elementem instalacji centralnego odkurzania jest jednostka centralna, czyli odkurzacz o dużej mocy, który montuje się zazwyczaj na najniższej kondygnacji budynku. Stamtąd prowadzony jest system rur ukryty w ścianach i podłogach, który wędruje do gniazd ssących rozmieszczonych w całym budynku.

Do tych gniazd podłącza się węże ssące. Odkurzacz uruchamia się poprzez wciśnięcie przycisku znajdującego się w rączce węża. Do długiego węża (nawet 12 metrów!) możemy podłączyć dowolne ssawki, na przykład takie przeznaczone do czyszczenia tapicerki czy dywanów.

Dużą zaletą centralnego odkurzania jest brak konieczności ciągnięcia za sobą ciężkiego odkurzacza - podczas sprzątania korzystasz wyłącznie z lekkiego węża. Ważne jest również to, że zassane powietrze trafia do jednostki centralnej, a stamtąd wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku.

Oznacza to, że wciągnięte cząsteczki alergenów nie wracają do pomieszczenia, lecz są bezpowrotnie usuwane z domu.

Kiedy podjąć decyzję o montażu odkurzacza centralnego?

W związku z tym, że montaż instalacji wiąże się z koniecznością prowadzenia rurociągu w ścianach i podłogach, na centralne odkurzanie najlepiej zdecydować się podczas budowy domu lub jego generalnego remontu. Odkurzacz centralny można zamontować zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w bloku - to rozwiązanie dla każdego.

Przy rozpoczęciu budowy domu należy uwzględnić jego system w planie budynku nawet wtedy, jeśli nie chcemy od razu kupować odkurzacza centralnego. Gdy w przyszłości zmienimy zdanie, unikniemy konieczności kucia w ścianach.

Odkurzanie centralne
Podstawowym elementem instalacji centralnego odkurzania jest jednostka centralna, czyli odkurzacz o dużej mocy, który montuje się zazwyczaj na najniższej kondygnacji budynku

Gdzie najlepiej zamontować jednostkę centralną odkurzacza?

Jednostkę centralną montuje się zwykle na najniższej kondygnacji budynku, czyli w garażu, w piwnicy, w kotłowni lub w innym pomieszczeniu gospodarczym. Najlepiej zaplanować montaż w miejscu jak najbardziej oddalonym od pomieszczeń codziennego użytku - w ten sposób możemy mieć pewność, że sprzątanie będzie ciche i komfortowe.

Aby nie mieć problemu z wyprowadzeniem rury wydechowej, zamontujmy jednostkę przy zewnętrznej ścianie budynku.

Jak rozplanować gniazda ssące w domu?

Liczbę gniazd należy dopasować do wielkości budynku. Należy zwrócić na to uwagę jeszcze przed zakupem odkurzacza - przy każdym urządzeniu znajdziemy informacje o maksymalnej liczbie gniazd do wyprowadzenia.

Zbyt mała liczba gniazd lub ich nieodpowiednie rozmieszczenie niekorzystnie wpływa na komfort użytkowania odkurzacza, dlatego gniazda ssące należy rozmieścić w taki sposób, by podłączony wąż sięgał do wszystkich miejsc w danym pomieszczeniu.

Najczęstszym wyborem jest montaż dwóch gniazd na kondygnacji. Rozmieszczamy je na wysokości 20-30 cm nad posadzką, podobnie jak gniazda elektryczne. Pamiętaj, że są różne typy puszek podejściowych, dlatego gniazdo należy dopasować do zamontowanej puszki.

Jak rozplanować gniazda ssące odkurzacza centralnego?
Gniazda ssące umieszczamy na wysokości 20-30 cm nad posadzką, najlepiej dwa na każdej kondygnacji

Czy odkurzacz centralny wymaga dodatkowych akcesoriów?

Jedną z zalet odkurzacza centralnego jest to, że można w każdej chwili zwiększyć jego funkcjonalność. Wystarczy dobrać odpowiednie akcesoria do odkurzaczy centralnych, które są przeznaczone do stosowania z posiadanym modelem. Dodatkowe elementy ułatwiają i przyspieszają sprzątanie, dlatego cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników.

Szufelki automatyczne

Centralne odkurzanie może odbywać się nie tylko przy użyciu węża ssącego, dlatego nie trzeba wyjmować go do każdego sprzątania. W miejscach, w których najszybciej gromadzą się nieczystości, takich jak kuchnia, jadalnia czy przedsionek, można zamontować szufelki automatyczne, czyli profesjonalne akcesoria do odkurzacza centralnego, które ułatwiają utrzymanie porządku w domu.

Szufelka jest swego rodzaju gniazdem szczelinowym, do którego zamiata się śmieci. Po naciśnięciu przycisku zanieczyszczenia są szybko wciągane do instalacji.

Węże ssące

Te akcesoria do odkurzaczy centralnych dobiera się podczas planowania instalacji - ich długość zależy bowiem od tego, ile gniazd ssących znajdzie się w budynku i jak daleko od siebie będą rozmieszczone.

Najpopularniejsze są węże ssące o długości 9 metrów, choć można spotkać również krótsze (7,5 m) i dłuższe (12 m) modele. Najlepiej mieć jeden wąż na każdą kondygnację domu. Do węża można dobrać dodatkowe akcesoria, takie jak uchwyty z włącznikiem ON/OFF, otuliny czy końcówki.

Separatory

Separator to pojemnik, który podłączamy pomiędzy wężem ssącym a jednostką centralną w celu posprzątania trudnych zabrudzeń, takich jak ciecz, szkło, popiół czy tynk.

Odkurzacze centralne wyposażone w tego rodzaju akcesoria nie są więc narażone na uszkodzenie, bo zabrudzenia nie trafiają do jednostki centralnej. Wyróżniamy zarówno separatory przeznaczone do usuwania jednego typu zanieczyszczeń, jak i produkty uniwersalne.

Ssawki

Chyba najpopularniejszą grupą akcesoriów do odkurzacza centralnego są wszelkiego rodzaju ssawki, czyli końcówki do węży ssących. Do wyboru jest mnóstwo produktów, które można dopasować do własnych potrzeb, m.in. ssawki do tapicerki, wiercenia, ubrań, podłóg, dywanów czy wykładzin.

Ciekawą propozycją jest także polerka do parkietów, czyli połączenie ssawki i mopa. Właściciele czworonogów, którzy mają odkurzacz centralny, z pewnością docenią zestaw do pielęgnacji zwierząt, ułatwiający usuwanie nadmiaru sierści.

Zestawy akcesoriów

Akcesoria do odkurzaczy centralnych można kupować zarówno pojedynczo, jak i w zestawach. Tę pierwszą opcję polecamy osobom, które dokładnie wiedzą, czego potrzebują (np. węża 9 m lub ssawki do tapicerki) i nie widzą konieczności nabywania dodatkowych elementów.

Jeśli jednak dopiero nabyłeś swój odkurzacz centralny, dobrą opcją będzie zestaw akcesoriów, który świetnie sprawdza się na start. W zestawie znajdziesz na przykład wąż ssący, rurę teleskopową, kilka praktycznych ssawek, kosz na akcesoria i polerkę do podłóg.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas montażu centralnego odkurzania?

Instalację montuje się w ścianach i podłodze, co oznacza, że dostęp do niej jest utrudniony. Aby uniknąć awarii, należy zadbać o profesjonalny montaż całego systemu. Pamiętaj, by powierzyć go fachowcom, którzy zamontują centralne odkurzanie zgodnie z przygotowanym planem.

Do najczęstszych błędów zaliczamy dobór nieodpowiednich kształtek i nierówne łączenia rur, co może prowadzić do osiadania zanieczyszczeń i zatykania instalacji. Konieczne jest również sprawdzenie szczelności instalacji przed oddaniem do użytku.

Popularnym błędem jest także zaplanowanie zbyt małej liczby gniazd - najlepiej rozmieścić dwa gniazda ssące na każdej kondygnacji. W przypadku większych pomieszczeń można oczywiście zaplanować więcej gniazdek. Prawidłowy montaż to jednak nie wszystko. Instalacja centralnego odkurzania powinna być regularnie serwisowana, najlepiej co 2-3 lata.

Źródło i zdjęcia: Comfort System - odkurzacze centralne - wyłączny importer

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum