Wybór grzejnika nie zawsze jest oczywisty. Szczególnie wtedy, kiedy nie do końca wiemy, jak działają poszczególne modele, czym charakteryzują się grzejniki stalowe, a czym aluminiowe, jaka jest ich efektywność, i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego rodzaju grzejnika. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości.
Jak dobrać odpowiednią moc grzejnika?
Grzejniki aluminiowe to tzw. grzejniki żeberkowe lub inaczej członowe. Są zbudowane z kilku do kilkunastu elementów, które tworzą pakiety o konkretnych rozmiarach dopasowanych do wymagań cieplnych pomieszczenia.
Dzięki temu łatwo można dobrać wielkość grzejnika aluminiowego do tego, jakie jest zapotrzebowanie domu na ciepło. A jeśli nawet po zamontowaniu okaże się, że wybraliśmy grzejniki o zbyt małej mocy lub zbyt dużej, można dodać do niego człony lub je odjąć. Takiej możliwości nie dają nam grzejniki żeliwne i stalowe.
W jaki sposób grzejnik może przyczynić się do oszczędności wody i energii?
Instalacja grzejników aluminiowych w Twoim domu pozwoli Ci zaoszczędzić wodę - w grzejniku aluminiowym 10-członowym płyną zaledwie 3 litry wody. To znacznie mniej niż potrzebują grzejniki żeliwne lub stalowe grzejniki płytowe podobnych rozmiarów.
Dzięki grzejnikom aluminiowym zmniejszysz dodatkowo rachunki za zużycie energii. Grzejnik aluminiowy jest znacznie lżejszy niż grzejnik stalowy o tej samej mocy grzewczej, więc szybciej się nagrzewa i oddaje energię cieplną. Dzięki niemu oszczędzamy energię, płacimy mniejsze rachunki i mamy wyższy komfort cieplny.
Jakie są zalety długiej gwarancji na grzejnik?
Po oszczędnościach energetycznych związanych z instalacją grzejników aluminiowych warto wymienić inne benefity: grzejniki aluminiowe KFA Armatura mają do 20 lat gwarancji, co w przeliczeniu na rok użytkowania daje nawet o połowę niższą cenę niż w przypadku grzejników stalowych z 10-letnim okresie gwarancyjnym.
Warto wziąć to pod uwagę, bo to również oszczędność nerwów. Jeśli wiemy, że producent oferuje długi okres gwarancyjny, możemy spać spokojnie.
Jakie są kluczowe czynniki zapewniające komfort cieplny w pomieszczeniu?
Grzejniki mają przede wszystkim grzać. Aluminium to materiał, który szybko się nagrzewa i oddaje energię cieplną, dzięki czemu grzejnik aluminiowy nagrzewa się kilka razy szybciej niż grzejnik stalowy płytowy lub żeliwny o podobnej mocy i aż kilkanaście razy szybciej niż ogrzewanie podłogowe.
Grzejniki wykonane z połączenia stopów aluminium lepiej przewodzą ciepło niż grzejniki stalowe.
Niezależnie od tego, czy postawimy na grzejnik aluminiowy czy stalowy, pamiętajmy, że na komfort cieplny duży wpływ mają również głowice termostatyczne, które zapewniają wygodniejsze sterowanie temperaturą grzejników.
Jakie materiały i technologie stosowane są w celu ochrony grzejników przed korozją?
Grzejniki aluminiowe można podłączyć do każdego typu instalacji - także miedzianej - dzięki procesowi anaforezy stosowanemu przez KFA Armatura w produkcji grzejników. Są one dobrze zabezpieczone przed niszczycielskim działaniem korozji (nie ma możliwości utraty szczelności). Tym samym nie ma potrzeby stosowania inhibitorów korozji.
Jakie są zalety grzejników aluminiowych w porównaniu do innych typów grzejników?
Aluminiowy grzejnik ADR 500 oferuje nowoczesny design dopracowany w każdym szczególe. Płaskie fronty poszczególnych członów tworzą wyrazistą, mocno zarysowaną bryłę.
Dzięki dostępności różnych kolorów, grzejnik aluminiowy łatwo można dopasować do projektu pomieszczenia. Klasyczny biały grzejnik sprawdzi się w wielu wnętrzach, wersja grafitowa grzejników KFA Armatura o ciekawej fakturze to dobry wybór do wnętrz loftowych, natomiast czarne modele tej marki będą idealne do projektów nowoczesnych.
Dla odważnych i ceniących nieszablonowe rozwiązania doskonałym wyborem będzie grzejnik ADR 500 w kolorze miedzianym.
źródło i zdjęcia: KFA Armatura