Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakie rolety do budynków nowo budowanych i istniejących?

Rolety zewnętrzne zabezpieczają zarówno przed słońcem i wynikającym z niego nagrzewaniem się pomieszczeń, jak i przed hałasem z zewnątrz. Dziś trudno sobie wyobrazić okna, zwłaszcza na najniższej kondygnacji, nie wyposażone w takie urządzenia. W zależności od tego czy rolety mają zostać zamontowane w nowo budowanym czy w istniejącym budynku, użytkownik ma do wyboru dwa typy urządzeń: rolety adaptacyjne i podtynkowe.

Jakie rolety do budynków nowo budowanych i istniejących?
ALIPLAST Systemy aluminiowe Aliplast
www.aliplast.pl
ALIPLAST Systemy aluminiowe Aliplast
Dane kontaktowe:
81 745 50 30
Wacława Moritza 3, 20-276 Lublin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie rolety wybrać decydując się na budowę?
  • Jakie rolety wybrać do już istniejącego budynku?
  • Jakie są zalety i wady rolet adaptacyjnych i podtynkowych?

Jakie rolety do budynków w fazie projektu

W budynkach, które dopiero mają powstać, najczęściej stosowane są rolety podtynkowe. To rozwiązanie pozwala architektom na dużą swobodę projektową. W tym systemie skrzynki są niewidoczne, ponieważ montuje się je od zewnętrznej strony okna, pod powierzchnią elewacji. To rozwiązanie jest wysoce nowoczesne i bardzo estetyczne.

Producentem tego typu rolet wykonanych z wysoko gatunkowej stali aluminiowej, jest firma Aliplast. Oferowane przez nią rolety charakteryzują się bardzo stabilną konstrukcją. Pokryte są powłoką lakierniczą, która zapewnia wysoką odporność na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych. Co więcej, dzięki zabudowanej skrzynce, rolety podtynkowe mają znakomite właściwości izolacyjne zarówno pod względem termicznym, jak i akustycznym.

Roleta podtynkowa H Aliplast

Należy jednak pamiętać, że na takie rolety trzeba się zdecydować już na etapie projektu, jeszcze przed wykonaniem elewacji i ociepleniem budynku. To pozwoli architektowi zaprojektować specjalny kształt nadproża i przemyśleć możliwość zastosowania grubszej warstwy ocieplenia, dzięki czemu możliwe będzie idealne ukrycie kasety.

Jakie rolety do budynków już istniejących

Większym wyzwaniem jest dopasowanie rolet do już istniejącego budynku. Do rozwiązania są w takich przypadkach przynajmniej dwie kwestie: estetyczna i techniczna. Odpowiedzią są tu aluminiowe rolety adaptacyjne, które można montować w budynkach w stanie surowym i w budynkach już wykończonych, gdzie są wstawione okna.

Roleta adaptacyjna R Aliplast

Techniczne problemy zostały rozwiązane w tym systemie w ten sposób, że roleta zwijana jest do skrzynki aluminiowej, umieszczonej na ścianie lub w ościeży. Urządzenie nie jest zintegrowane z oknem, a jego montaż nie wymaga ingerencji w konstrukcję czy elewację budynku.

Producent zadbał również o walory estetyczne. Skrzynka rolety pełni rolę dekoracyjną i jest dopasowana do wyglądu budynku a także stolarki okiennej, np. poprzez wybór jednego z bogatej gamy kolorów.

Firma Aliplast proponuje dwa warianty rolet adaptacyjnych, różniące się kształtem skrzynki. W modelu R ma ona zaokrąglony kształt. Model Q przeznaczony jest dla tych klientów, którzy preferują bardziej kwadratowe kształty.

Wszystkie wymienione modele rolet podtynkowych i adaptacyjnych mogą być sterowane automatycznie (pilotem bądź wyłącznikami) lub ręcznie, za pomocą paska, korby lub paska z przekładnią korbową. Istnieje również możliwość zastosowania tzw. inteligentnego sterowania.

Zalety i wady obu rozwiązań

Zaletą rolet podtynkowych jest to, że są ukryte, a zatem nie ingerują w wygląd budynku i nie zakłócają wizji architekta. Jest to istotne z puntu widzenia jakości wizualnej obiektu.

Niesie jednak ze sobą pewne ograniczenia – tego typu rozwiązanie musi być uwzględnione przez architekta w czasie przygotowywania projektu budynku. Trzeba przy tym pilnować, aby urządzenie zostało zamontowane na pewnym etapie prac, jeszcze przed ociepleniem elewacji.

Wadą rolet adaptacyjnych jest to, że ich kaseta jest widoczna, a nawet może rzucać cień. Firma Aliplast dołożyła jednak wszelkich starań, by urządzenie było bardzo estetyczne i nie kolidowało z elewacją budynku. Dlatego możliwy jest wybór koloru, a także jednego z dwóch dostępnych kształtów. W przypadku już istniejących budynków rolety adaptacyjne stanowią jedyne możliwe rozwiązanie.

źródło i zdjęcia: Aliplast