Budujesz? Remontujesz? Nie zapomnij o roletach! Poradnik dla każdego

Rolety zewnętrzne stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich liczne korzyści, takie jak ochrona przed słońcem, redukcja hałasu z zewnątrz oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Wybór odpowiedniego rodzaju rolet zależy jednak od tego, czy budujemy nowy dom, czy modernizujemy już istniejący budynek. Poniżej przedstawiamy kompleksowy przewodnik, który pomoże w podjęciu decyzji.

Budujesz? Remontujesz? Nie zapomnij o roletach! Poradnik dla każdego
ALIPLAST Systemy aluminiowe Aliplast
www.aliplast.pl
ALIPLAST Systemy aluminiowe Aliplast
Dane kontaktowe:
81 745 50 30
Wacława Moritza 3, 20-276 Lublin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Rolety do nowo budowanych domów

Rolety podtynkowe

Dla nowo budowanych domów najczęściej wybieranym rozwiązaniem są rolety podtynkowe. Są one montowane na etapie budowy, co pozwala na ich całkowite ukrycie pod powierzchnią elewacji. Dzięki temu są niewidoczne, co daje architektom dużą swobodę projektową i pozwala zachować estetykę budynku.

Zalety rolet podtynkowych

 • Estetyka: Rolety są niewidoczne, co nie zakłóca wyglądu elewacji.
 • Izolacja: Dzięki zabudowanej skrzynce mają doskonałe właściwości izolacyjne, zarówno termiczne, jak i akustyczne.
 • Nowoczesność: Rozwiązanie to jest bardzo nowoczesne i eleganckie.

Wady rolet podtynkowych

 • Planowanie: Wymagają decyzji na etapie projektowania budynku.
 • Montaż: Muszą być zamontowane przed wykonaniem elewacji i ociepleniem budynku.

Producentem wysokiej jakości rolet podtynkowych jest firma Aliplast, która oferuje rolety wykonane z wytrzymałej stali aluminiowej, pokryte powłoką lakierniczą odporną na ścieranie i czynniki atmosferyczne.

Roleta podtynkowa H Aliplast

Rolety do już istniejących budynków

Rolety adaptacyjne

Dla budynków już istniejących idealnym rozwiązaniem są rolety adaptacyjne. Mogą być montowane na ścianie lub w ościeży, bez konieczności ingerencji w konstrukcję budynku. Skrzynka rolety pełni rolę dekoracyjną i może być dopasowana do wyglądu budynku dzięki szerokiej gamie kolorów i kształtów.

Zalety rolet adaptacyjnych

 • Elastyczność: Mogą być montowane w budynkach już wykończonych, bez potrzeby ingerencji w elewację.
 • Estetyka: Skrzynka rolety jest estetyczna i dostępna w różnych kolorach.
 • Łatwość montażu: Instalacja jest prosta i nie wymaga dużych zmian konstrukcyjnych.

Wady rolet adaptacyjnych

 • Widoczność: Skrzynka rolety jest widoczna, co może wpływać na wygląd budynku.
 • Ograniczenia estetyczne: Choć estetyczne, mogą nie pasować do każdej architektury.

Firma Aliplast oferuje dwa warianty rolet adaptacyjnych: model R z zaokrągloną skrzynką oraz model Q z kwadratową skrzynką, co pozwala na dostosowanie do indywidualnych preferencji.

Roleta adaptacyjna R Aliplast

Sterowanie roletami

Zarówno rolety podtynkowe, jak i adaptacyjne, mogą być sterowane automatycznie lub ręcznie. Automatyczne sterowanie może odbywać się za pomocą pilota lub wyłączników, a także istnieje możliwość zastosowania inteligentnego sterowania. Ręczne sterowanie jest realizowane za pomocą paska, korby lub paska z przekładnią korbową.

Wybór odpowiednich rolet zależy od etapu budowy lub modernizacji budynku. Rolety podtynkowe są idealnym rozwiązaniem dla nowo budowanych domów, oferując estetykę i doskonałe właściwości izolacyjne. Rolety adaptacyjne są z kolei najlepszym wyborem dla istniejących budynków, zapewniając łatwość montażu i elastyczność estetyczną. W obu przypadkach warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz możliwości sterowania, aby cieszyć się komfortem i funkcjonalnością przez długie lata.

źródło i zdjęcia: ALIPLAST

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie rolety są najlepsze do nowo budowanych domów?

  Rolety podtynkowe są najlepszym wyborem do nowo budowanych domów ze względu na ich estetykę, doskonałe właściwości izolacyjne oraz nowoczesny wygląd.
 • Jakie są główne zalety rolet podtynkowych?

  Główne zalety rolet podtynkowych to: niewidoczność, co nie zakłóca wyglądu elewacji; doskonałe właściwości izolacyjne (termiczne i akustyczne); oraz nowoczesny i elegancki wygląd.
 • Jakie rolety są rekomendowane do już istniejących budynków?

  Do już istniejących budynków rekomendowane są rolety adaptacyjne, które można montować na ścianie lub w ościeży bez konieczności ingerencji w konstrukcję budynku.
 • Jakie są wady rolet adaptacyjnych?

  Wady rolet adaptacyjnych to widoczność skrzynki, co może wpływać na wygląd budynku, oraz ograniczenia estetyczne, ponieważ mogą nie pasować do każdej architektury.
 • Jakie są dostępne opcje sterowania roletami?

  Rolety mogą być sterowane automatycznie za pomocą pilota lub wyłączników, a także przy użyciu inteligentnego sterowania. Ręczne sterowanie jest możliwe za pomocą paska, korby lub paska z przekładnią korbową.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Natalia Karaskiewicz
Natalia Karaskiewicz

Młoda mama, która nie boi się wyzwań i z zaangażowaniem zgłębia tajniki budownictwa. Pracę w redakcji traktuje jako nieustanną formę rozwoju i samorealizacji. Obecnie buduje wymarzony dom, co daje jej cenne doświadczenie i pozwala jeszcze lepiej rozumieć potrzeby czytelników. Od 10 lat związana z Grupą AVT, gdzie redaguje artykuły i porady dotyczące budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz. Z pasją dzieli się wiedzą z czytelnikami, tłumacząc skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób. Poza pracą najchętniej spędza czas z rodziną podczas weekendowych wycieczek.