PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Grzejniki wodne

Jaki grzejnik do pompy ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

We współczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się instalacje niskotemperaturowe z pompą ciepła. Jednak sama pompa to nie wszystko, należy dobrać do niej niskotemperaturowe grzejniki.

Jak rozpoznać grzejniki niskotemperaturowe?

Koniecznie należy zwrócić uwagę na efektywną powierzchnię wymiany ciepła - powinna być możliwie największa, a im bardziej pofalowana jest powierzchnia grzejnika tym lepiej.

Niezwykle istotna jest emisja ciepła przez konwekcję, z możliwością wspomagania cyrkulacji wentylatorem (po włączeniu wentylatora następuję intensyfikacja cyrkulacji, kiedy wentylator jest wyłączony grzejnik oddaje ciepło przez konwekcję naturalną).

Budowa wodnego grzejnika niskotemperaturowego. fot. REGULUS®-system
Budowa wodnego grzejnika niskotemperaturowego. fot. REGULUS®-system

Zatem optymalnym rozwiązaniem jest grzejnik który będzie oddawał ciepło w sposób mieszany: przez szerokokątne promieniowanie z dużej powierzchni oraz przez konwekcję (naturalną lub wspomaganą wentylatorem). Nie bez znaczenia jest też bardzo mała pojemność wodna, a co za tym idzie mała masa całkowita grzejnika (masa grzejnika i zawartej w nim wody).

Duża masa całkowita skutkuje dużą bezwładnością cieplną, co bardzo często powoduje przegrzewanie lub niedogrzanie wnętrza. Mała masa całkowita gwarantuje szybkie uruchomienie i zatrzymanie grzania, to nie tylko istotne dla kosztów ogrzewania lecz także kluczowe dla komfortu cieplnego.

Niskotemperaturowe grzejniki REGULUS®-system

Wszystkie grzejniki REGULUS®-system zbudowane są dwóch układów: miedzianego układu wodnego oraz aluminiowego układu oddawania ciepła. Aluminiowy układ oddawania ciepła charakteryzuje się bardzo dużą (pofalowaną) powierzchnią, jest ona o 50% większa od tej samej wielkości grzejników płytowych. Większa powierzchnia kontaktu oznacza sprawniejsze grzanie w niskich parametrach czynnika grzewczego.

Mała pojemność wodna miedzianego układu wodnego decyduje o dynamicznej pracy grzejnika. Nagrzewanie pomieszczenia odbywa się w sposób mieszany poprzez intensywne szerokokątne promieniowanie cieplne z pofalowanej powierzchni oraz w drodze konwekcji. Wysoki udział promieniowania z dużej pofalowanej powierzchni grzejnika sprawia, że ciepło rozprowadzane jest bardzo równomiernie.

Grzejnik z wentylatorem - moc cieplna większa nawet o 60%

W przypadku grzejników ściennych wentylatorowych E-VENT i REVERS, tzw. modeli bazowych przystosowanych do montażu wentylatora, budowa grzejnika przypomina inne grzejniki ścienne REGULUS®-system - z tą różnicą, że w dolnej części wnętrza grzejnika znajduje się tzw. gniazdo wentylatora, miejsce na zamontowanie wentylatora (mocowanie wentylatora na magnesach). W przypadku grzejników E-VENT jest to wentylator 230 V, a grzejników REVERS 24 V. Wentylator podwyższa moc grzejnika do 60%.

Dodatkowym atutem grzejników REVERS wyposażonych w 24 V wentylator zamontowanych w instalacji z pompą ciepła jest nie tylko wyższa moc, ale opcja chłodzenia latem. Grzejniki REVERS umożliwiają obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 2-3°C. Powstała możliwości pracy układu centralnego ogrzewania tym razem jako układu centralnego chłodzenia. Warto skorzystać z takiej opcji.

Grzejniki wentylatorowe mogą pracować w instalacji również po wyłączeniu lub zdemontowaniu wentylatora, zachowują się wtedy jak standardowy grzejnik wodny. Sprawdzają się w instalacji wyposażonej w standardowy kocioł c.o. pracujący na wyższych parametrach, który w przyszłości będzie zastąpiony pompą ciepła.

W pierwszym etapie grzejnik będzie pracować bez wentylatora, a następnie po zmianie źródła ciepła na niskotemperaturowe już z wentylatorem. Warto podkreślić, że wentylator pracuje z głośnością około 30 dB (30 dB to cichy szept słyszany z odległości 1 m).

Źródło i zdjęcia: REGULUS®-system

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum