PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Grzejniki wodne

Jak działają grzejniki niskotemperaturowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Grzeją zimą, chłodzą latem, są wydajne, lekkie i świetnie działają w niskich temperaturach czynnika grzewczego. Sprawdź wszystkie zalety grzejników niskotemperaturowych.

We współczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się instalacje niskotemperaturowe z pompą ciepła. Jednak sama pompa to nie wszystko - należy dobrać do niej niskotemperaturowe grzejniki.

Czym charakteryzują się grzejniki niskotemperaturowe?

Należy zwrócić uwagę na efektywną powierzchnię wymiany ciepła - powinna być możliwie największa - im bardziej jest pofalowana, tym lepiej.

Niezwykle istotna jest emisja ciepła przez konwekcję z możliwością wspomagania cyrkulacji wentylatorem (po włączeniu wentylatora następuję intensyfikacja cyrkulacji, kiedy wentylator jest wyłączony grzejnik oddaje ciepło przez konwekcję naturalną).

Optymalnym rozwiązaniem jest grzejnik, który będzie oddawał ciepło w sposób mieszany: przez szerokokątne promieniowanie z dużej powierzchni oraz przez konwekcję (naturalną lub wspomaganą wentylatorem). Nie bez znaczenia jest też jak najmniejsza pojemność wodna, a co za tym idzie - mała masa całkowita grzejnika (masa grzejnika i zawartej w nim wody).

Duża masa całkowita skutkuje dużą bezwładnością cieplną, co bardzo często powoduje przegrzewanie wnętrza lub niedogrzanie go. Mała masa całkowita gwarantuje szybkie uruchomienie grzanie i jego zatrzymanie. To istotne nie tylko dla kosztów ogrzewania, lecz także dla komfortu cieplnego.

Niskotemperaturowe grzejniki REGULUS®-system

Wszystkie grzejniki REGULUS®-system zbudowane są dwóch układów: miedzianego układu wodnego oraz aluminiowego układu oddawania ciepła. Aluminiowy układ oddawania ciepła charakteryzuje się bardzo dużą (pofalowaną) powierzchnią, jest ona o 50% większa od tej samej wielkości grzejników płytowych.

Większa powierzchnia kontaktu oznacza sprawniejsze grzanie w niskich parametrach czynnika grzewczego. Mała pojemność wodna miedzianego układu wodnego decyduje o dynamicznej pracy grzejnika.

Nagrzewanie pomieszczenia odbywa się w sposób mieszany poprzez intensywne szerokokątne promieniowanie cieplne z pofalowanej powierzchni oraz w drodze konwekcji.

Udział promieniowania z dużej pofalowanej powierzchni grzejnika sprawia, że ciepło rozprowadzane jest równomiernie.

Jak działają grzejniki wentylatorowe?

W przypadku grzejników ściennych wentylatorowych E-VENT i REVERS, tzw. modeli bazowych przystosowanych do montażu wentylatora, budowa grzejnika przypomina inne grzejniki ścienne REGULUS®-system - z tą różnicą, że w dolnej części wnętrza grzejnika znajduje się tzw. gniazdo wentylatora, czyli miejsce na zamontowanie go (mocowanie wentylatora na magnesach).

W przypadku grzejników E-VENT jest to wentylator o mocy 230 V, w grzejnikach REVERS - 24 V. Wentylator podwyższa moc grzejnika do 60%. Dodatkowym atutem grzejników REVERS, wyposażonych w 24 V wentylator, zamontowanych w instalacji z pompą ciepła, jest nie tylko wyższa moc, ale też opcja chłodzenia latem.

REVERS
Grzejnik REVERS

Grzejniki REVERS umożliwiają obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 2-3°C. Ich układ centralnego ogrzewania może działać jako układ centralnego chłodzenia. Warto skorzystać z takiej opcji.

Grzejniki wentylatorowe mogą pracować w instalacji również po wyłączeniu lub zdemontowaniu wentylatora, zachowują się wtedy jak standardowy grzejnik wodny. Sprawdzają się w instalacji wyposażonej w standardowy kocioł c.o., pracujący na wyższych parametrach, który w przyszłości będzie zastąpiony pompą ciepła.

W pierwszym etapie grzejnik będzie pracował bez wentylatora, a następnie, po zmianie źródła ciepła na niskotemperaturowe, może działać z wentylatorem. Warto podkreślić, że wentylator pracuje z głośnością około 30 dB (cichego szeptu słyszanego z odległości 1 m).

Źródło i zdjęcia: REGULUS - system

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum