Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Grzejniki wodne

Jakie grzejniki mogą grzać zimą i chłodzić latem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

W miarę ocieplania się klimatu i wzrostu dynamiki zjawisk pogodowych, grzejniki rewersyjne staną się nieodłącznym elementem nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania zimą i centralnego chłodzenia latem. W komfortowej sytuacji znajdują się posiadacze pomp ciepła, którzy mogą wykorzystać latem do chłodzenia pomieszczeń grzejniki rewersyjne.

Grzejniki rewersyjne REGULUS®-system

Grzejniki rewersyjne o bardzo małej bezwładności cieplnej tworzą elastyczny pod względem możliwych strategii użytkowania system grzewczo-chłodzący. Jeden system - wiele opcji. Jest rozwojowy, modyfikowalny, łatwo sterowalny.

Grzejniki REGULUS®-system, jak żadne inne grzejniki, mogą być stosowane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Z racji swej budowy (wymiennik miedziano-aluminiowy o dużej powierzchni wymiany) są rewersyjne, czyli mogą działać jako klimakonwektory.

O ile proces grzania odbywa się w drodze konwekcji oraz promieniowania z powierzchni grzejnika, to do efektywnego chłodzenia grzejnik musi być wyposażony w wentylator.

Grzejnik ścienny REGULUS®-system - wersja E-VENT - widok od dołu


Grzejnik ścienny REGULUS®-system - wersja E-VENT - widok od dołu

W grzejnikach typu E-VENT wentylator (cicho pracujący wentylator poprzeczny 24V lub 220V) montowany jest wewnątrz, u dołu w fabrycznie wykonanej wnęce. Mocowanie na magnesach ułatwia jego wpięcie lub wypięcie. Wentylator podwyższa moc grzejnika od 30% do 60%.

Proponowane gdzieniegdzie chłodzenie powietrza za pomocą ogrzewania podłogowego współpracującego z pompą ciepła, jest mało efektywne.

WAŻNE: nie da się efektywnie chłodzić pomieszczeń bez wspomaganej wentylatorem cyrkulacji powietrza poprzez grzejnik.

Rewolucyjna konfiguracja: hybrydowa dystrybucja ciepła.

REGULUS®-system jest nie tylko dostawcą urządzeń do ogrzewania/chłodzenia pomieszczeń, jest także dostawcą rozwiązań i koncepcji. Hybrydowa dystrybucja ciepła to nowatorska koncepcja konfiguracji instalacji dystrybucji ciepła.

Wybór „podłogówka” czy grzejniki ścienne jest już nieaktualny. Można połączyć pozytywy z posiadania obu tych systemów, zostawiając sobie niemal pełny wachlarz możliwych strategii grzania i możliwość podłączenia w przyszłości zmodyfikowanych urządzeń.

Hybrydowa dystrybucja ciepła to zestawienie w jednej instalacji w tym samym pomieszczeniu:

  • „odchudzonej podłogówki” - około 20-40% potrzebnej maksymalnej mocy grzewczej. Inwestycyjnie to znacznie tańsze rozwiązanie, gdyż zabudowane jedynie na otwartych połaciach podłogi i w ciągach komunikacyjnych (efekt letniej posadzki).
  • maksymalnie szybko działający układ grzejników ściennych REGULUS®-system, dysponujący 60-80% potrzebnej maksymalnej mocy grzewczej. W ciepłym domu zarówno ogrzewanie płaszczyznowe, jak i ogrzewanie grzejnikowe mogą bez problemu pracować w tej samej niskiej temperaturze zasilania. Przyłącze grzejników i pętle ogrzewania podłogowego rozprowadzone są w posadzce z tego samego rozdzielacza. Współczesne grzejniki ścienne można dobrać do wnętrza pod względem koloru i formy (np. ozdobne), można je umieścić w dowolnym miejscu, np. w posadzce (grzejniki kanałowe). Grzejniki REGULUS-system SOLLARIUS

Grzejniki ścienne REGULUS®-system SOLLARIUS

Grzejników ściennych, pracujących w niskich parametrach czynnika grzejnego, nie trzeba przewymiarować. Rolę przewymiarowania spełnia „odchudzona podłogówka”, mająca niezbędną rezerwę mocy, by razem z grzejnikami sprostać potrzebom grzewczym w razie dużych, kilkudniowych spadków temperatury.

Taka konfiguracja pozwala także szybko ograniczyć intensywność ogrzewania.

Jakie są korzyści posiadania szybko reagujących grzejników?

Gdy włączymy spięte z nimi dowolne źródło ciepła, zaczynają grzać niemal natychmiast. Można także szybko przerwać grzanie. Posiadając rewersyjną pompę ciepła, można nimi również chłodzić.

Teraz, gdy instalacja jest łatwa do sterowania i do modyfikowania, można łatwo zapanować nad temperaturą wnętrza, kosztami ogrzewania, komfortem cieplnym, przyszłością instalacji.

źródło i zdjęcia: REGULUS®-system

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum