PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Grzejniki wodne

Jakie grzejniki mogą grzać zimą i chłodzić latem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

W miarę ocieplania się klimatu i wzrostu dynamiki zjawisk pogodowych, grzejniki rewersyjne staną się nieodłącznym elementem nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania zimą i centralnego chłodzenia latem. W komfortowej sytuacji znajdują się posiadacze pomp ciepła, którzy mogą wykorzystać latem do chłodzenia pomieszczeń grzejniki rewersyjne.

Grzejniki rewersyjne REGULUS®-system

Grzejniki rewersyjne o bardzo małej bezwładności cieplnej tworzą elastyczny pod względem możliwych strategii użytkowania system grzewczo-chłodzący. Jeden system - wiele opcji. Jest rozwojowy, modyfikowalny, łatwo sterowalny.

Grzejniki REGULUS®-system, jak żadne inne grzejniki, mogą być stosowane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Z racji swej budowy (wymiennik miedziano-aluminiowy o dużej powierzchni wymiany) są rewersyjne, czyli mogą działać jako klimakonwektory.

O ile proces grzania odbywa się w drodze konwekcji oraz promieniowania z powierzchni grzejnika, to do efektywnego chłodzenia grzejnik musi być wyposażony w wentylator.

Grzejnik ścienny REGULUS®-system - wersja E-VENT - widok od dołu


Grzejnik ścienny REGULUS®-system - wersja E-VENT - widok od dołu

W grzejnikach typu E-VENT wentylator (cicho pracujący wentylator poprzeczny 24V lub 220V) montowany jest wewnątrz, u dołu w fabrycznie wykonanej wnęce. Mocowanie na magnesach ułatwia jego wpięcie lub wypięcie. Wentylator podwyższa moc grzejnika od 30% do 60%.

Proponowane gdzieniegdzie chłodzenie powietrza za pomocą ogrzewania podłogowego współpracującego z pompą ciepła, jest mało efektywne.

WAŻNE: nie da się efektywnie chłodzić pomieszczeń bez wspomaganej wentylatorem cyrkulacji powietrza poprzez grzejnik.

Rewolucyjna konfiguracja: hybrydowa dystrybucja ciepła.

REGULUS®-system jest nie tylko dostawcą urządzeń do ogrzewania/chłodzenia pomieszczeń, jest także dostawcą rozwiązań i koncepcji. Hybrydowa dystrybucja ciepła to nowatorska koncepcja konfiguracji instalacji dystrybucji ciepła.

Wybór „podłogówka” czy grzejniki ścienne jest już nieaktualny. Można połączyć pozytywy z posiadania obu tych systemów, zostawiając sobie niemal pełny wachlarz możliwych strategii grzania i możliwość podłączenia w przyszłości zmodyfikowanych urządzeń.

Hybrydowa dystrybucja ciepła to zestawienie w jednej instalacji w tym samym pomieszczeniu:

  • „odchudzonej podłogówki” - około 20-40% potrzebnej maksymalnej mocy grzewczej. Inwestycyjnie to znacznie tańsze rozwiązanie, gdyż zabudowane jedynie na otwartych połaciach podłogi i w ciągach komunikacyjnych (efekt letniej posadzki).
  • maksymalnie szybko działający układ grzejników ściennych REGULUS®-system, dysponujący 60-80% potrzebnej maksymalnej mocy grzewczej. W ciepłym domu zarówno ogrzewanie płaszczyznowe, jak i ogrzewanie grzejnikowe mogą bez problemu pracować w tej samej niskiej temperaturze zasilania. Przyłącze grzejników i pętle ogrzewania podłogowego rozprowadzone są w posadzce z tego samego rozdzielacza. Współczesne grzejniki ścienne można dobrać do wnętrza pod względem koloru i formy (np. ozdobne), można je umieścić w dowolnym miejscu, np. w posadzce (grzejniki kanałowe). Grzejniki REGULUS-system SOLLARIUS

Grzejniki ścienne REGULUS®-system SOLLARIUS

Grzejników ściennych, pracujących w niskich parametrach czynnika grzejnego, nie trzeba przewymiarować. Rolę przewymiarowania spełnia „odchudzona podłogówka”, mająca niezbędną rezerwę mocy, by razem z grzejnikami sprostać potrzebom grzewczym w razie dużych, kilkudniowych spadków temperatury.

Taka konfiguracja pozwala także szybko ograniczyć intensywność ogrzewania.

Jakie są korzyści posiadania szybko reagujących grzejników?

Gdy włączymy spięte z nimi dowolne źródło ciepła, zaczynają grzać niemal natychmiast. Można także szybko przerwać grzanie. Posiadając rewersyjną pompę ciepła, można nimi również chłodzić.

Teraz, gdy instalacja jest łatwa do sterowania i do modyfikowania, można łatwo zapanować nad temperaturą wnętrza, kosztami ogrzewania, komfortem cieplnym, przyszłością instalacji.

źródło i zdjęcia: REGULUS®-system

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum