PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Klimatyzatory

Jak dobrać idealny klimatyzator do domu i nie dać się upałom?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Wybierając klimatyzator do domu, możemy dostać prawdziwego zawrotu głowy. Na rynku znaleźć można szereg urządzeń tego typu i zwykle trudno jest określić, który będzie dla nas właściwy. Bez wątpienia przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą dokonać dobrego wyboru. Zebraliśmy najważniejsze cechy klimatyzatorów, na które należy zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Split a może multi split?

Jeśli wcześniej nie interesowaliśmy się tematyką klimatyzatorów, to pytanie wyda nam się bardzo trudne. Już wyjaśniamy – klimatyzatory typu split to urządzenia rozdzielne, dwujednostkowe. Jeden z elementów znajduje się w pomieszczeniu (parownik), a drugi na zewnątrz (agregat, skraplacz).

Część zewnętrzna jest zwykle głośniejsza, dlatego warto dobrze przemyśleć miejsce jej montażu. Zazwyczaj jest to elewacja, ale zdarza się też montaż na dachu a nawet na gruncie. Obie jednostki połączone są ze sobą instalacją freonową, która wykonana jest z rur miedzianych, wypełnionych czynnikiem chłodniczym. Parownik i agregat komunikują się ze sobą za pomocą elektronicznego układu sterującego.

Multi split jest doskonałą alternatywą dla montażu kilku klimatyzatorów typu split. Na zewnątrz nadal pozostaje jedna jednostka, ale wewnątrz można zamontować ich kilka (w od 2 do 5 pomieszczeń). Co istotne, każdą z jednostek znajdujących się wewnątrz domu możemy sterować osobno. W ten sposób otrzymujemy kilka klimatyzatorów w domu, ale nie psujemy estetyki elewacji urządzeniami zewnętrznymi.

Moc klimatyzatora – jaką wybrać?

Zwykle moc klimatyzatora dobierana jest do wielkości i ilości pomieszczeń. Pod uwagę bierze się także liczbę osób przebywających w pomieszczeniu. Warto także zwrócić uwagę na poziom nasłonecznienia, ilość okien oraz ich położenie względem światła. Im większy wpływ słońca na pomieszczenia, tym moc potrzebna do ich schłodzenia musi być większa.

Dobierając odpowiednią moc klimatyzatora do wielkości pomieszczenia można posłużyć się następującą zasadą: na każde 10 m² kwadratowych pomieszczenia o standardowej wysokości ok. 2,5 m przypada około 1 kW mocy chłodniczej.

Trzeba również zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr – współczynnik oznaczający stosunek uzyskanej mocy chłodniczej bądź grzewczej, do ilości energii elektrycznej pobieranej przez klimatyzator podczas jego pracy.

Przed zakupem klimatyzatora warto poprosić o jego włączenie, żeby upewnić się, że poziom głośności wydawany przez urządzenie jest dla nas akceptowalny
Przed zakupem klimatyzatora warto poprosić o jego włączenie, żeby upewnić się, że poziom głośności wydawany przez urządzenie jest dla nas akceptowalny

W tym wskaźniku brana jest pod uwagę sezonowość, a zatem zmienność współczynnika efektywności chłodniczej EER lub wydajności grzewczej COP wraz ze zmianą temperatury otoczenia w ciągu roku.

Obecnie dużą popularnością cieszą się klimatyzatory inwerterowe, które mają zdolność automatycznego dostosowania mocy klimatyzatora do aktualnego zapotrzebowania. Im wyższa wartość współczynników SEER i SCOP, tym większa wydajność urządzenia.

Jak to rozumieć, zademonstrujemy na przykładzie:
W klimatyzatorze marki TCL z serii ERA TAC-09CHSD/YA11I o nominalnej mocy chłodniczej 2,6 kW, o współczynniku SEER = 6,3 – średnio, sezonowo na 1 kW mocy elektrycznej przypada 6,3 kW mocy chłodniczej, a w klimatyzatorze marki TCL serii ELITE TAC-09CHSD/XA71I o tej samej nominalnej mocy chłodniczej, przy SEER = 6,6 średnio, sezonowo na 1 kW mocy elektrycznej przypada 6,6 kW mocy chłodniczej.

Klasa efektywności energetycznej

Tego parametru właściwie nie trzeba objaśniać, bowiem dotyczy większości sprzętu korzystającego z energii elektrycznej. Symbol klasy znaleźć można na etykiecie. Najmniej energii zużywają urządzenia, oznaczone kolorem zielonym i symbolami A (A+, A++, A+++). Doskonałą klasę energetyczną posiadają klimatyzatory ścienne marek Mistral oraz TCL z serii, Elite, Ocarina lub Era typu split (A++ dla chłodzenia i A+ dla grzania).

Przed zakupem klimatyzatora warto poprosić o jego włączenie, żeby upewnić się, że poziom głośności wydawany przez urządzenie jest dla nas akceptowalny
Przed zakupem klimatyzatora warto poprosić o jego włączenie, żeby upewnić się, że poziom głośności wydawany przez urządzenie jest dla nas akceptowalny

Koszty eksploatacyjne

Zalecane jest, aby klimatyzatory przechodziły przegląd dwa razy do roku. Z jednej strony – pozwala to zachować gwarancję producenta, z drugiej – bez wątpienia jest warunkiem ich prawidłowej pracy. Podczas przeglądu klimatyzator jest czyszczony i wymieniane są w nim filtry. Dzięki temu powietrze nawiewane do pomieszczeń jest czyściejsze.

Poziom hałasu

Jak już wspomnieliśmy, urządzenie zewnętrzne jest głośniejsze od wewnętrznego. Na poziom dźwięku emitowany przez jednostkę wewnętrzną wpływa tryb pracy wentylatora. Wyższe obroty powodują większy hałas.

Warto przed zakupem klimatyzatora poprosić o jego włączenie, żeby upewnić się, że poziom głośności wydawany przez urządzenie jest dla nas akceptowalny. Warto wiedzieć, że niektóre klimatyzatory wyposażone są w funkcję sleep mode, czyli cichej pracy.

Wymiary

Na to jak ważny jest ten parametr dla naszego wyboru, wpływa wielkość pomieszczeń. W mniejszych sprawdzą się kompaktowe wymiary. W większych może być potrzebna większa jednostka.

Ekologia

W dzisiejszych czasach to parametr nie do przecenienia. W jego kontekście warto przyjrzeć się przede wszystkim czynnikowi chłodniczemu. Nie wszystkie w taki sam sposób wpływają na powstawanie tzw. efektu cieplarnianego.

Dobrym rozwiązaniem jest np. czynnik chłodniczy R32, który efektywnie przekazuje ciepło i ma znacznie mniejszy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (Global Warming Potential).

Warto wiedzieć, że ze względu na większą gęstość i objętościową wydajność chłodniczą w stosunku do innych popularnych dotąd czynników o dużo wyższej wartości GWP, urządzenia posiadające czynnik R32 są bardziej kompaktowe, a rozmiar rurociągu mniejszy, co przekłada się na koszt inwestycji.

Dodatkowe funkcje

Jeśli zależy nam na niestandardowych udogodnieniach, warto rozważyć zakup klimatyzatorów wyposażonych w dodatkowe funkcje. Na przykład, klimatyzatory ścienne TCL z serii Ocarina posiadają jonizator dipolarny, lampę UV, Gentle Wind, funkcję łatwego czyszczenia i nawiew 3D. Seria Elite wyróżnia się natomiast m.in. funkcjami Anti-Cold, pamięć żaluzji, czy autorestart.

źródło i zdjęcia: Lindab

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum