Gdzie stosuje się systemy stężenia wiatrowego?
Budynki o prostej bryle np. z dachem dwuspadowym bardzo często wykonywane są z użyciem prefabrykowanych wiązarów dachowych. W przypadku tej technologii, zapewnienie poprawnego stężenia jest jednym z podstawowych warunków, jakie musi zagwarantować konstruktor i wykonawca dachu.
Wykonawca może skorzystać z:
Taśm perforowanych - Zestawy naciągające są nieodłączną częścią systemów stężeń wiatrowych, są one szczególnie polecane do stabilizowania wiązarów dachowych podczas ich montażu jako konstrukcji dachowej. Taśmy perforowane sprzedawane są w rolkach o długościach 25 do 50 mb oraz różnych szerokościach (40 do 80 mm) i grubościach (1,5 do 3,0 mm).
Kompletnych zestawów systemu stężenia wiatrowego - Zadaniem stężenia wiatrowego jest usztywnienie konstrukcji więźby dachowej w kierunku podłużnym. W skład zestawu stężenia wiatrowego wchodzą nie tylko taśma perforowana ale i cały zestaw systemów części spinających i naciągających taśmy w więźbie dachowej.
Elementów napinających - Stężenia połaciowe z użyciem taśmy perforowanej są bardzo skutecznym sposobem stężania więźby. Jednak taśma stalowa spełnia swoją rolę i pracuje poprawnie jedynie pod warunkiem odpowiedniego naciągu. Brak odpowiedniego naciągu jest najczęstszym błędem montażowym. Jest to niestety błąd, który sprawia, że stężenie połaciowe praktycznie nie istnieje. W konsekwencji wiązary są podatne na wychylenie z pionu, a cały dach na utratę oryginalnej geometrii.
źródło i zdjęcia: Simpson Strong-Tie