Klimat z żywiołów - wysokowydajne pompy ciepła firmy WOLF
Od tysiącleci czynimy sobie ziemię poddaną. Do niedawna oznaczało to jednak dość grabieżczą eksploatację ukrytych w niej surowców. Dziś zmierzamy w zupełnie innym kierunku. Nadal chcemy korzystać z darów natury, jednak przede wszystkim tych, które są odnawialne. W oparciu o tę zasadę powstały pompy, korzystające z ciepła wody, ziemi bądź powietrza.
Energia środowiska naturalnego jest bezpłatna. Z tej gromadzonej w powietrzu bądź w ziemi korzystają wysokowydajne pompy ciepła firmy WOLF. Co więcej, są to urządzenia, które nie tylko dbają o komfortową temperaturę w pomieszczeniach i podgrzanie wody, ale ich dodatkową, nie do przecenienia funkcją jest możliwość chłodzenia pomieszczeń w lecie.
Wychodząc naprzeciw indywidualnym potrzebom klientów, firma oferuje spersonalizowane systemy. W ofercie firmy WOLF znajduje się kilka ciekawych modeli typu SPLIT. Na szczególną uwagę zasługuje także nowość – monoblockowa pompa ciepła WOLF CHA.
Wyróżnia ją znakomity design, który jest efektem projektu wykonanego przez uznanego architekta luksusowych jachtów, Espen Øino. Bryła urządzenia i jej kolorystyka znakomicie wtapiają się w otoczenie, nie burząc jego harmonii.
Katalog pomp, jakie znaleźć można na stronie firmy WOLF, uzupełniają bardzo interesujące pod względem wzornictwa i osiąganych parametrów powietrzne pompy ciepła marki Rickenbacher.
Co istotne, wszystkie pompy ciepła marki WOLF oraz kolektory solarne i wentylacja mogą się ze sobą łączyć i wspólnie być sterowane przy użyciu modułu obsługowego lub aplikacji.
Kotły gazowe
O ile pompy ciepła dedykowane są głównie do nowo budowanych domów, o tyle kotły gazowe mogą być zastosowane również w istniejących budynkach. Z pewnością walorem takiego rozwiązania jest to, że gaz, choć jest paliwem kopalnym, jest znacznie wydajniejszy od innych.
Sieci gazowe w Polsce są dość powszechne, a do tego jest to paliwo wciąż atrakcyjne cenowo. Jeśli jednak dom nie jest podłączony do instalacji gazowej – nic straconego. Kotły gazowe mogą także korzystać z gazu ciekłego.
Podobnie jak pompy ciepła, również ogrzewanie gazowe może być łączone z systemami fotowoltaicznymi. Najwyższą wydajność uzyskują te kotły, które oparte są na technologii spalania kondensacyjnego.
Dokonując wyboru takiego urządzenia, warto zwrócić uwagę na te oferowane przez firmę WOLF. Produkowane przez nią kotły są kompaktowe i nie zajmują dużo miejsca.
Niektóre modele wyposażone zostały dodatkowo w opatentowaną przez firmę technologię BLUE STREAM®, która niesie ze sobą kolejne korzyści dla użytkowników, w postaci minimalnego zużycia energii elektrycznej w trybie standby, możliwości inteligentnego sterowania pompą, które dodatkowo obniża łączne zużycie energii pomocniczej, zachowując najwyższe wartości kondensacyjne, modulującego palnika, pozwalającego uzyskać czyste spalanie i dłuższą żywotność a także inteligentnej regulacji, z możliwością ustawiania i optymalizacji za pomocą smartfona lub komputera.
Zasada działania kotła kondensacyjnego
Zachęcamy, aby przyjrzeć się bliżej oszczędnościom, jakie niesie ze sobą zakup kotła kondensacyjnego. Jeśli właściciel zaizoluje rury ogrzewania, może zmniejszyć wydatki na ogrzewanie nawet o 30%. Dodatkowo, jeśli będzie korzystać z termy solarnej, może uzyskać nawet o połowę mniejsze rachunki.
Działanie kotłów kondensacyjnych oparte jest na wykorzystaniu temperatury spalin, co jest najbardziej optymalną technologią. W starych, tradycyjnych kotłach spaliny, które wydostawały się na zewnątrz, osiągały temperaturę nawet 200 stopni Celsjusza. Obecnie temperatura ta wynosi 60 stopni, a różnica wykorzystana jest na korzyść użytkowników.
Warto także wiedzieć, że nowoczesne kotły kondensacyjne mogą współpracować z systemami solarnymi. Jak obliczono, kolektor o powierzchni 4m2, może pokryć połowę rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę dla gospodarstwa czteroosobowego.
Nie zapominajmy także, że zarówno na kotły kondensacyjne jak i na pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie z programów lokalnych i rządowych, takich jak Czyste Powietrze.
źródło i zdjęcia: Wolf Technika Grzewcza