Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak dobrać zasobnik ciepłej wody?

Dobór zasobnika ciepłej wody użytkowej zależy od rodzaju źródła ciepła, jakie planujemy zastosować w naszym domu. Na jakie cechy zasobników powinniśmy zwrócić uwagę przy przeprowadzaniu inwestycji?

Jak dobrać zasobnik ciepłej wody?
TERMICA Podgrzewacze wody ze stali nierdzewnej
www.termica.pl
TERMICA Podgrzewacze wody ze stali nierdzewnej
Dane kontaktowe:
14 642 28 95
Oleśnicka 32 B, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak dobrać zasobnik ciepłej wody użytkowej w zależności od rodzaju źródła ciepła?
  • Co jeszcze trzeba sprawdzić przed zakupem?

Istnieją dwa sposoby podgrzewania wody w zasobniku: pośredni - z wykorzystaniem zewnętrznego źródła ciepła i bezpośredni - podgrzewający wodę przy pomocy palnika gazowego.

Jakie źródło ciepła planujesz w swoim domu?

Centralne ogrzewanie

Jeśli chcemy łatwo podgrzewać wodę, także poza sezonem grzewczym, możemy zdecydować się na wykorzystanie kotła centralnego ogrzewania, najlepiej takiego, który ma mufę na grzałkę elektryczną. Woda kotłowa podgrzewa wodę w wymienniku cwu. Przepływa przez tzw. płaszcz lub przez wężownicę.

Instalacje solarne

Podgrzewanie wody z wykorzystaniem pracy instalacji solarnych przebiega najczęściej przy pomocy wymienników z dwiema wężownicami. Pierwszą z nich podłącza się do kolektora, a drugą do innego źródła ciepła - najczęściej do kotła centralnego ogrzewania.

Pompy ciepła

Nośnik ciepła ogrzewany przez pompę osiąga niższą temperaturę niż czynnik grzewczy ogrzewany przez kocioł centralnego ogrzewania. Powierzchnia wężownicy powinna być w nim większa. Dlatego też należy pamiętać, że budowa zbiornika do pomp ciepła musi być dostosowana do tego konkretnego źródła ciepła

Fotowoltaika

Odkąd na rynku pojawiły się ogniwa fotowoltaiczne, sytuacja ogrzewania ciepłej wody użytkowej za pomocą energii elektrycznej zmieniła się zupełnie. Do tej pory energia elektryczna była używana doraźnie.

Teraz, jeśli zainwestujemy w wymiennik współpracujący z instalacją fotowoltaiczną, mamy wybór: czy wykorzystamy energię elektryczną z sieci, czy będziemy ogrzewać dom autonomicznie, czy zdecydujemy się na inne źródło ciepła.

Warto zwrócić uwagę na to, że zasobnik do współpracy fotowoltaiki z energią elektryczną z sieci musi być wyposażony w co najmniej dwie grzałki.

Co należy sprawdzić przed zakupem wymiennika?

Bez względu na to, jaki rodzaj zasilania mamy w naszym domu, przy zakupie wymiennika należy sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany - pozwoli nam to na ocenę jego odporności na korozję i na uzyskanie informacji na temat jego trwałości.

Warto też zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną. Ważną informacją zawartą w warunkach gwarancji jest ta, która odnosi się do płatnych przeglądów wymiennika oraz do wymiany anody ochronnej. 

Źródło i zdjęcia: Termica