PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kotły elektryczne

Kotły elektryczne do domów energooszczędnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Kotły elektryczne znakomicie sprawdzają się w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych, a ich popularność wynika m.in. z niskiego kosztu zakupu i wysokiej efektywności. Niewielka wysokość nakładów powoduje także, że wybierane bywają jako dodatkowe lub awaryjne źródło ciepła. Dowiedzmy się o tych możliwościach nieco więcej.

Kotły elektryczne z fotowoltaiką

Dlaczego kotły elektryczne nadają się do współpracy z instalacją fotowoltaiczną? Otóż, w przypadku kotłów firmy Elterm, wynika to z wbudowanego rozwiązania o nazwie PV ready, które optymalizuje wykorzystanie energii słonecznej, powodując, że nie tracimy 20% wytworzonej energii w swoistej opłacie za magazynowanie, jaką w praktyce płacimy zakładom energetycznym.

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?
Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?

Co więcej, można je wykorzystać do grzania w instalacjach centralnego ogrzewania lub centralnej wody użytkowej, co powoduje, że środki przeznaczone na zakup kotła zwracają się stosunkowo szybko.

Zwiększenie autokonsupcji prądu jest szczególnie korzystne teraz, gdy wchodzą planowane są zmiany w rozliczeniach pomiędzy gospodarstwem domowym produkującym energię ze słońca, a zakładem energetycznym.

Szacuje się, że na nowych zasadach, które wejdą w życie od kwietnia 2022 roku, konsument może stracić nawet 1000 zł. Stąd też zakup i instalacja elektrycznego kotła wydaje się bardzo trafioną inwestycją.

Warto dodać, że wśród najnowszych rozwiązań firmy Elterm, wykorzystujących możliwości współpracy z instalacjami PV, znajdują się takie serie produktów, jak Strzelce (dogrzewacze układu c.o.) oraz sprzęgła hydrauliczne z serii SHE-EL.

Rozwiązania firmy Elterm, wykorzystują możliwości współpracy z instalacjami PV
Rozwiązania firmy Elterm, wykorzystują możliwości współpracy z instalacjami PV

Oba produkty wyposażone zostały w dwa typy grzałek elektrycznych z termostatami: jednofazowe 2 lub 3kW/230V oraz trójfazowe 4.5 lub 6kW/400V.

Jaki kocioł wybrać?

Kocioł elektryczny z pewnością jest dobrą alternatywą dla pomp ciepła, także w starszych budynkach, wyposażonych w wysokotemperaturową instalację grzejnikową.

Jeśli kocioł ma być używany jako dodatkowe źródło ciepła lub do współpracy z instalacją PV, można wybrać nawet taki model kotła, którego cena wynosi 2-3 tysiące złotych. Kotły firmy Elterm z powodzeniem pracują także w instalacjach otwartych.

W przypadku budynków energooszczędnych, których zapotrzebowaniem na energię kształtuje się na poziomie niższym niż 70 kWh/m2/rok, a nierzadko nawet 40 kWh/m2/rok, warto rozważyć zakup kotła elektrycznego.

Elektryczny kocioł wodny Pułkownik, seria zaawansowana LCD
Elektryczny kocioł wodny Pułkownik, seria zaawansowana LCD wykorzystująca aplikację na smartfona

Firma Elterm proponuje modele oporowe (z elementami grzejnymi), które są niekwestionowanym liderem na rynku. Inwestorzy cenią sobie w nich m.in. brak konieczności budowy komina, wydzielonej kotłowni i przyłącza gazowego.

Warto w tym miejscu podkreślić, że firma Elterm ma aż 30-letnie doświadczenie w produkcji kotłów elektrycznych, a do tego to firma rodzinna, całkowicie polska, a zatem znająca nasze rodzime warunki środowiskowe i prawne.

Do nowych budynków wybierane są zazwyczaj modele z zaawansowaną automatyką LCD, wykorzystujące aplikację na smartfona i podłączenie czujników sterowanych radiowo.

Jaki jest zysk z eksploatacji kotła elektrycznego?

Dla klientów, którzy chcą wyposażyć w elektryczny kocioł ciepła energooszczędny dom, istotny jest koszt w cyklu życia produktu, na który składają się nakłady na zakup, eksploatację oraz serwis danego źródła ciepła na przestrzeni 15 lat teoretycznej żywotności urządzenia.

Cena w pełni wyposażonych kotłów energetycznych wynosi 3-4 tysiące złotych (co stanowi znacznie mniejszy koszt, niż ma to miejsce w przypadku innych elektrycznych źródeł ciepła).

Koszty eksploatacji dla domu do 120 m2, którego roczne zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza 40 kWh/m2/rok, potrzebne będzie 4800 kWh energii rocznie. Przy koszcie kWh w granicach 0,6-0,7 zł, roczne rachunki wahać się mogą od 2880 zł do 3360 zł.

Koszt ulegnie zmniejszeniu, jeśli użytkownik wykorzysta tańszą taryfę lub bufor ciepła. Wtedy roczne rachunki wyniosą poniżej 2000 zł.  Dla porównania, pompa ciepła, za którą zapłacić trzeba ok. 20000 zł, i której rzeczywiste COP=3 (lub za 25000 zł i COP=5), zwróci się po ok. 9-14 latach.

W przypadku kotłów elektrycznych firmy Elterm, nie trzeba martwić się o koszty rozruchu czy przeglądów gwarancyjnych - te nie istnieją. Użytkownik musi się liczyć jedynie z kosztami serwisowymi, jeśli jednak zastosuje dobrej jakości komponenty, ograniczy je do minimum. Zaoszczędzone w związku z zakupem kotła środki można wydać np. właśnie na instalację PV.

źródło i zdjęcia: Elterm

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum