PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Blacha dachowa

Jakich materiałów użyć do ocieplenia dachu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

W Polsce najczęściej stosuje się wełnę mineralną, choć nie jest to reguła. Oprócz tego z powodzeniem wykorzystuje się piankę poliuretanową, a także styropian. Stopniowo zwiększa się również popularność płytek izolacyjnych, czyli materiału bardzo zaawansowanego i nadającego się do wielu rodzajów pokrycia dachowego.

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jakich materiałów użyć do ocieplenia dachu?
 • Jaką metodą ocieplić dach?
 • Jaki materiał wybrać do zaizolowania dachu?
 • Jak ocieplić dach płaski?
 • O czym jeszcze warto pamiętać?

Popularne materiały do ocieplania dachu

 • Styropian - Do ocieplania poddasza powszechnie stosuje się styropian, a dokładniej płytki styropianowe. Te przystosowane do dachu różnią się od tych do ścian, ponieważ mają podłużne nacięcia w celu zwiększenia elastyczności. Styropian wykazuje dobrą izolację termiczną, jest dość twardy, nie chłonie wody. Sprawdza się do ocieplania podkrokwiowego, jednak należy liczyć się z tym, że obniża sufit o kilka centymetrów.
 • Pianka poliuretanowa - Jeśli chodzi o piankę poliuretanową, stosowana jest przede wszystkim w nowoczesnym budownictwie – nie tylko do ocieplenia dachu, ale również izolacji fundamentów. Pianka jest materiałem wykonywanym na miejscu budowy za pomocą specjalnego agregatu. Nakłada się ją natryskowo, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i wynajęciem specjalnej ekipy. Z pomocą pianki PUR ocieplenie wykonuje się niezwykle szybko – poddasze użytkowe o powierzchni 120 m2 wymaga zaledwie kilku godzin na wykonanie izolacji.
 • Wełna mineralna - Wykorzystywana do ociepleń wełna mineralna dzieli się na skalną i szklaną. Wełna skalna produkowana jest z bazaltu, dolomitu, gabro, brykietu mineralnego bądź kruszywa wapiennego. Wybrany składnik jest przetapiany, co umożliwia procesy jego rozwłóknienia. Oczywiście do samych włókien dodawane są różnego rodzaju ulepszacze, między innymi żywice. Dzięki nim możliwe jest uformowanie konkretnych produktów jak płyty czy maty wełniane. Wełna szklana natomiast produkowana jest z piasku kwarcowego, jednak proces jej wytwarzania jest zbliżony do skalnej. Obydwie wełny mają podobne właściwości paroprzepuszczalne, jednak szklana nieco lepiej izoluje, a także jest lżejsza i bardziej sprężysta.
Budynek pokryty blachodachówką Argilla
Budynek pokryty blachodachówką Argilla fot. Hanbud

Metody ocieplania dachu

Osoby, które planują ocieplenie dachu, powinny w pierwszej kolejności poważnie zastanowić się nad tym, jakie ocieplenie wybrać. Obecnie najpopularniejsze jest ocieplenie międzykrokwiowe i nakrokwiowe. Oba rozwiązania wykorzystują inne materiały, a także mają swoje wady i zalety.

 • Izolacja międzykrokwiowa jest najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą wykonywania izolacji, w której wykorzystuje się – jak sama nazwa wskazuje – przestrzenie między krokwiami. Układa się w nich zazwyczaj wełnę mineralną. Niestety, metoda ta ma jedną podstawową wadę – na powierzchni krokwi tworzą się mostki cieplne. Aby wyeliminować to zjawisko, najczęściej dokłada się wełny lub styropianu w warstwie izolacyjnej.
 • Izolacja nakrokwiowa natomiast powoli wypiera międzykrokwiową. Następuje tutaj zamiana wełny mineralnej na płytki izolacyjne układane na krokwiach lub deskowaniu. Zapobiega to powstawaniu mostków termicznych. Izolacja ta charakteryzuje się wysoką odpornością na nacisk, działanie substancji chemicznych, a także wysoką trwałością.

Jaki materiał wybrać do zaizolowania dachu?

 • Membrana, czyli folia wysokoparoprzepuszczalna, ma za zadanie chronić ocieplenie przed wilgocią z zewnątrz i odprowadzać nagromadzoną wewnątrz parę wodną. Ocieplenie układa się ściśle do folii, jednak nie można go do niej dopychać. W przeciwnym wypadku pokrycie dachowe podczas wysokich temperatur będzie mogło uszkodzić membranę.
 • Natomiast w przypadku papy lub folii niskoparoprzepuszalnej należy pozostawić ok. 3,5 cm szczeliny wentylacyjnej między wełną a folią, bądź wełną a poszyciem. Brak szczeliny skutkuje skraplaniem się na wewnętrznej stronie folii lub deskowania wody, co łatwo może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczenia, powstawania pleśni, zniszczenia krokwi, czy też pokrycia. Często wilgoć jest na tyle duża, że całe pokrycie dachowe trzeba układać praktycznie od podstaw.
Budynek z blaszaną elewacją
Budynek z blaszaną elewacją fot. Hanbud

Ocieplanie płaskiego dachu

Blacha trapezowa, grająca pierwsze skrzypce na modernistycznych budynkach bryłowych, prezentuje się estetycznie i niezwykle nowocześnie. Jednak ocieplenie nowoczesnych płaskich dachów sprawia dekarzom wiele trudności. Aby pokrycie było trwałe i wytrzymałe, każdą z jego warstw należy wybrać w sposób przemyślany. Trzeba również pamiętać o odpowiednim odprowadzeniu wody, a także zaplanowaniu możliwości usunięcia śniegu i lodu z pokrycia. W ocieplaniu płaskiego dachu ogromną rolę odgrywa wybór paroizolacji, warstwy izolacyjnej, a także dopasowania odpowiedniego pokrycia. Jeśli chodzi o izolację termiczną, bardzo często sięga się po wełnę mineralną. Szczególnie gdy dach stanowi konstrukcję wentylowaną. Jest to o tyle istotne, ponieważ oprócz izolacji cieplnej, zapewnia ona również akustyczną.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • wentylacja - już na etapie projektowania pokrycia należy pamiętać, że ma ona ogromne znaczenie w ocieplaniu dachu, zapobieganiu strat ciepła, a także odparowywaniu skroplin,
 • ciągłość izolacji - ocieplenie musi być układane bez szczelin i przerw, powinno w sposób ciągły pokrywać całe połacie,
 • właściwe połączenie płyt gipsowo-kartonowych ze ścianą - aby zapobiec powstawaniu miejsc łączenie płyt ze ścianą, warto wykonać połączenie ślizgowe i pokryć je masą szpachlową.

źródło i zdjęcia: Hanbud