Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje termiczne i akustyczne

Nowe rozwiązanie izolacji dachów płaskich z instalacją fotowoltaiczną od ISOVER i Texsa

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-06-08

Branża OZE znajduje się na fali wznoszącej. Na koniec stycznia 2021 r. moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce wyniosła 4115,2 MW. Oznacza to wzrost o 250,3 proc. w stosunku do stycznia 2020 r. W odpowiedzi na ten trend ISOVER i Texsarozpoczęły współpracę, której wynikiem jest wspólne rozwiązanie do termoizolacji dachów płaskich, na których wznoszone są konstrukcje balastowe pod instalacje fotowoltaiczne.

Rozwiązanie jest przeznaczone dla budynków, w których obok uzyskania odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej,a także możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej istnieje potrzeba ograniczenia zjawiska przegrzewania. W skład systemu wchodzą folie paroizolacyjne ISOVER, płyty z wełny mineralnej skalnej ISOVER Dachoterm oraz termo refleksyjne membrany hydroizolacyjne TEXSA. Zabezpieczenie nimi przegrody pod instalacją fotowoltaiczną pozwoli znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej użytkowanej na chłodzenie i wentylację oraz podniesie bezpieczeństwo pożarowe.

Inwestycja gotowa na oszczędzanie

Dach płaski musi być odpowiednio zaprojektowany pod budowę konstrukcji balastowej dla instalacji fotowoltaicznej. Podstawowym zadaniem izolacji dachu jest przenoszenie wszystkich możliwych obciążeń związanych m.in. z zamontowanymi instalacjami, jak i sezonowo zalegającym śniegiem.

Dlatego też w nowym systemie ISOVER i Texsa znalazły się twarde wełny skalne, odporne na odkształcenia mechaniczne, o wysokiej gęstości i wytrzymałości na ściskanie (Dachoterm GH i Dachoterm S38). Umożliwiają one swobodne przemieszczanie się ekip montujących podkonstrukcje oraz panele fotowoltaiczne.

Płyty są montowane w dwóch warstwach, aby zlikwidować ryzyko mostków termicznych. Produkt jest niepalny, o najwyższej dokładności w zakresie tolerancji grubości T5, co daje gwarancję 100% szczelności i jakości wykonania.

Uzupełnieniem warstwy ocieplenia są termorefleksyjne membrany hydroizolacyjne Texsa PVC/TPO Energy Plus, które charakteryzują się wysoką emisyjnością i refleksyjnością. Skutecznie odbijają promieniowanie słoneczne, zapobiegając przegrzaniu się powierzchni dachu i powstawaniu naprężeń termicznych.

Tym samym obniżają temperaturę dachu i minimalizują transmisję ciepła do budynku, co przekłada się na lepszą wydajność urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, a także niższe koszty zużycia energii elektrycznej. Z kolei odbite przez membranę promieniowanie słoneczne jest pochłaniane przez moduły solarne.

Tak zabezpieczony dach nie tylko zwiększa efektywność instalacji fotowoltaicznej, ale wpływa także na komfort pracy pod dachem. Co jest szczególnie istotne w kontekście zjawiska przegrzewania, które w niektórych branżach może prowadzić do strat lub spadku efektywności pracy pracowników.

Układ dla budynku: ti ≥ 16°C, wymagany współczynnik przenikania ciepła to Ucmax = 0,15 [W/(m2K)]

  • Membrana hydroizolacyjna PVC Vinitex MP Energy Plus lub TPO Texsalon MP Energy Plus
  • Wełna mineralna - zestaw gr. 250 mm (Dachoterm S38 gr. 210 mm + Dachoterm GH gr. 40 mm)
  • Folia paroizolacyjna Stopair 1104

Układ dla budynku: 8°C ≤ ti ≤ 16°C, wymagany współczynnik przenikania ciepła to Ucmax = 0,30 [W/(m2K)]

  • Membrana hydroizolacyjna PVC Vinitex MP Energy Plus lub TPO Texsalon MP Energy Plus
  • Wełna mineralna - zestaw gr. 130 mm (Dachoterm S38 gr. 90mm + Dachoterm GH gr. 40mm)
  • Folia paroizolacyjna Stopair 1104

źródło i zdjęcia: ISOVER

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum