Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wełna mineralna

Ciepły dach dzięki wełnie mineralnej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-10-16

Przy rosnących systematycznie kosztach ogrzewania nieruchomości ważne jest unikanie strat ciepła. Najwięcej ucieka go przez niezaizolowany lub niewłaściwie zaizolowany dach. Dlatego przy budowanie domu lub izolacji poddasza warto wybrać materiały termoizolacyjne o odpowiednich parametrach i wyeliminować wszystkie potencjalne błędy montażowe.

Około 30 proc. energii cieplnej ucieka z domu przez niezaizolowany dach. Do termoizolacji dachów skośnych najlepsza jest wełna mineralna. Co istotne, wytwarza się ją z naturalnych surowców, więc jest bezpieczna i przyjazna środowisku.

Zalety wełny mineralnej

Na rynku dostępnych jest kilka technologii umożliwiających ocieplenie poddasza, w tym wełna szklana i skalna.

Do izolacji dachu skośnego rekomendujemy wełnę szklaną, którą cechują znakomite właściwości termoizolacyjne, czyli niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda. W ofercie firmy ISOVER dostępny jest m.in. produkt o współczynniku lambda 0,030 W/(mK), co plasuje go pod względem parametrów na pierwszym miejscu na świecie wśród wełen mineralnych. – mówi Justyna Wieczorek, inżynier Biura Doradztwa Technicznego ISOVER. – Kolejnymi ważnymi parametrami wełny szklanej jest jej lekkość, elastyczność i sprężystość. Dzięki tym wyróżnikom wełna szklana doskonale wypełnia przestrzeń między krokwiami i nie obciąża tak konstrukcji dachu.

Warto tutaj wspomnieć, że wełna mineralna jest niepalna.

Na co zwrócić uwagę?

Przy ociepleniu dachu należy uwzględnić zalecenia dotyczące przenikalności cieplnej dla przegród zewnętrznych, tzw. U. Chodzi o to, by budynki były jak najbardziej energooszczędne, a zainteresować się tym powinny szczególnie osoby ubiegające się o rządowe wsparcie na termomodernizację z programu "Czyste Powietrze". Obecnie maksymalna wartość U dla dachów wynosi nie więcej niż 0,18 W/(m2 K), a od 31 grudnia 2020 będzie to już 0,15 W/(m2K).

Wybierając wełnę szklaną należy zwrócić uwagę na wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda. Pozwoli nam to na precyzyjne dobranie odpowiedniego materiału izolacyjnego - mówi Justyna Wieczorek z Biura Doradztwa technicznego ISOVER - Im mniejsza wartość lambda wełny i większa jej grubość, tym lepsza izolacja. Musimy też pamiętać o tym, by zminimalizować liniowe mostki termiczne, dlatego materiał termoizolacyjny najlepiej układać w dwóch warstwach. Pierwsza z nich umiejscowiona jest między krokwiami, a druga pod nimi. Ocieplając dwuwarstwowo, można, ale nie trzeba w obu warstwach stosować wełny o takich samych parametrach termicznych.

W przypadku poddaszy użytkowych często zależy nam na tym, aby kubatura pomieszczeń była jak największa. Przy izolacji dachu warto wiec wybrać produkty o jak najniższej lambdzie, np. wełnę szklaną Super Mata Plus (lambda 0,032 W/(mK)) lub Super Mata (lambda = 0,033 W/(mK)).

Cechuje je bardzo łatwy montaż, ponieważ jako produkty samonośne utrzymują się między krokwiami bez potrzeby dodatkowego sznurkowania. Właściwa izolacja termiczna poddasza pozwoli zredukować straty ciepła w domu i znacznie obniży koszty eksploatacji nieruchomości. Ważny przy tym jest odpowiedni dobór materiałów izolacyjnych, tak by sprostać zmieniającym się przepisom prawnym.

źródło i zdjęcia: Isover

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum