Czym są nadproża?
Nadproża to elementy konstrukcyjne, które umożliwiają utworzenie otworów drzwiowych oraz okiennych w ścianach. Otwory ścienne, w których planowany jest montaż okien lub drzwi, muszą być wzmocnione przy ich użyciu - aby przenieść obciążenia na na ściany zlokalizowane po bokach otworu. Dzięki temu okna lub drzwi nie są obciążone ciężarem ściany, która się nad nimi znajduje.
Nieprawidłowe wykonanie nadproży może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji - głębokich pęknięć lub mostków termicznych, przez które uciekać może ciepło.
Jakie są rodzaje nadproży?
Poszczególne rodzaje nadproży wyróżnia się na podstawie materiału, z którego są wykonane:
- Nadproża drewniane - płaskie belki wykonane z naturalnego drewna;
- Nadproża murowane niezbrojone - wykonuje się je z cegieł lub kamieni, formowanych na kształt płaskiej belki lub łuku;
- Nadproża murowane zbrojone - dostępne jako gotowe systemy lub wykonane z cegieł zbrojonych stalowymi prętami;
- Nadproża żelbetonowe - belki wylewane na budowie z żelbetonu lub prefabrykowane, gotowe do montażu;
- Nadproża strunobetonowe - produkowane ze stali sprężającej i betonu.
Nadproża, a rodzaj ściany
Rodzaj nadproży zawsze musi zostać dopasowany do rodzaju otworu oraz ściany, w której jest on wykonany. Trudnym wyzwaniem jest wykonanie nadproży w bardzo dużych otworach okiennych i drzwiowych lub w przypadku otworów o niestandardowych kształtach.
Nadproża muszą wówczas spełnić wymagania znacznej nośności oraz zachować optymalną sztywność. W ścianach jedno- lub dwuwarstwowych nadproża najczęściej wykonuje się z takiego samego materiału, jakiego użyto do wykonania ścian.
W ścianach trójwarstwowych najlepiej sprawdzają się nadproża, które są łączone wspólną izolacją, co umożliwia zamontowanie ich zarówno na ścianie nośnej, jak i na elewacji.
Decydując się na odpowiedni rodzaj nadproża, trzeba pamiętać o tym, że wybór ma znaczący wpływ na tempo budowy oraz na koszty jego zastosowania.
źródło i zdjęcia: Uciechowski