Debiut systemu automatyki domowej ABB-free@home
System automatyki domowej ABB-free@home zadebiutował na rynku w roku 2014. Umożliwia zarządzanie wieloma funkcjami apartamentu lub domku jednorodzinnego za pomocą komputera osobistego lub urządzenia mobilnego podłączonego do internetu.
Pozwala w szybki i łatwy sposób kontrolować oświetlenie, ogrzewanie, żaluzje, klimatyzację czy domofon. Szczególnie ta ostatnia opcja, wykorzystująca system domofonowy ABB-Welcome, jest niezwykle wygodna.
Zestaw składa się z panelu zewnętrznego wyposażonego w kamerę oraz panelu wewnętrznego, który może występować zarówno jako domofon tradycyjny, jak i głośnomówiący. Kamera cyfrowa dużej rozdzielczości oraz wewnętrzny, kolorowy siedmiocalowy wyświetlacz, pozwalają w pełni kontrolować sytuację przed drzwiami lub furtką. Dzięki połączeniu IP urządzenie można obsługiwać zdalnie przy pomocy tabletu lub smartfona, a połączenie z internetem pozwala na podgląd obrazu z kamery z dowolnego miejsca na świecie.
Kolejne modyfikacje systemu automatyki domowej ABB-free@home 2 lata po premierze
Dwa lata po premierze firma ABB wprowadziła na rynek nowy bezprzewodowy system automatyki domowej, oparty na odnoszącym sukcesy przewodowym systemie ABB-free@home. Rozwiązanie oferuje możliwość kontrolowania urządzeń w typowym domu mieszkalnym. Wykorzystuje protokół o częstotliwości 2,4 GHz działający w sieci mesh, dzięki czemu urządzenia połączone są ze sobą nawzajem, co wzmacnia całą sieć. Dzięki szyfrowaniu AES 128, stanowiącemu standardowe wyposażenie, bezprzewodowy system ABB-free@home może być wykorzystywany jako samodzielne rozwiązanie lub rozwinięcie istniejącego systemu przewodowego.
Równie zaskakująca i atrakcyjna dla użytkowników jest druga z modyfikacji systemu. ABB wprowadziła bowiem zarządzanie funkcjami sterowania domem za pomocą poleceń głosowych. Unikatowość nowego rozwiązania polega na tym, że funkcja sterowania głosem stanowi integralną część już istniejącego systemu i nie wymaga żadnej dodatkowej instalacji. Stałe połączenie z internetem umożliwia systemowi samodzielną aktualizację oprogramowania.
Użytkownik programuje słowa klucze - na przykład nazwy pomieszczeń, pięter, funkcji - i model mowy dostosowuje się do tych słów. System zbiera dane w oparciu o kontekst, ale także pobiera je z obszernej biblioteki głosowej. W przypadku otrzymania niepełnego polecenia system zapyta użytkownika o dodatkowe informacje.
Jest w stanie przekazywać również potwierdzenie wykonania polecenia - gdy padnie komenda "zamknij żaluzje w salonie", system potwierdzi: "wszystkie żaluzje w salonie zostały zamknięte". Ponadto użytkownicy mogą pytać o stan obecny, na przykład "czy światło w pokoju Tomka jest wyłączone?", a free@home udzieli odpowiedzi.
Bezprzewodowy ABB-free@home miał swoją premierę podczas targów oświetlenia, elektrotechniki oraz nowoczesnych technologii automatyki budynków Light&Building, które odbywają się co dwa lata we Frankfurcie.
To jedno z najważniejszych na świecie miejsc spotkań projektantów, producentów i dostawców rozwiązań dla budownictwa mieszkaniowego, biurowców i obiektów użyteczności publicznej. System automatyki domowej ABB sprzedawany jest pod marką Busch-Jaeger na rynkach w Niemczech, Holandii i Austrii, oraz pod marką ABB w pozostałych krajach świata.
źródło i zdjęcia: ABB