Zasada działania elektrycznego ogrzewania podłogowego
Maty grzejne mogą służyć jako podstawowy system ogrzewania lub stanowić uzupełnienie układu już istniejącego. Przyklejone bezpośrednio do podłoża i pokryte 5-10-milimetrową warstwą wyrównawczą przekazują bardzo szybko ciepło posadzce, zapewniając jej odpowiednią temperaturę. Metoda bezpośredniego ogrzewania podłogi sprawdza się przede wszystkim w łazienkach, kuchniach, holach, przedsionkach i innych strefach użytkowych.
Regulację temperatury zapewnia elektroniczny regulator. Jego czujnik zainstalowany w płaszczyźnie maty grzejnej mierzy temperaturę podłogi - mata jest włączana lub wyłączana zgodnie z żądaną, ustawioną temperaturą. Regulator gwarantuje oszczędne wykorzystanie energii, gdyż reaguje na zyski ciepła pochodzące z innych źródeł: promieniowania słonecznego, oświetlenia, ciepła emitowanego przez osoby obecne w pomieszczeniu.
Projektowanie
Za najważniejszy etap tworzenia systemu ogrzewania należy uznać jego projektowanie. Dobrze obliczona moc grzewcza w pomieszczeniach i odpowiednio dobrane produkty są gwarancją prawidłowej, efektywnej oraz ekonomicznej pracy zaplanowanego układu. Zasadniczy system ogrzewania musi zapewnić dynamiczne, szybkie ogrzanie wnętrza i gwarantować uzupełnienie strat ciepła. Układ wspomagający, będący dopełnieniem dla innych rozwiązań, odpowiada za komfort cieplny podłogi.
Efektywność pracy systemu zależy od technologii wykonania konstrukcji obiektu. Obecnie obowiązujące normy gwarantują dobrą izolacyjność budowli, a tym samym zdecydowanie ograniczają straty ciepła. Brak ocieplenia znacząco zmniejsza efektywność ogrzewania - w tej sytuacji system zasadniczy nie będzie gwarantował skutecznego ogrzania wnętrza i trzeba będzie zainstalować inne, dodatkowe źródło ciepła.
Na wstępie trzeba zdecydować, jakie rozwiązanie wybrać - system zasadniczy, stanowiący jedyne źródło ciepła, czy taki, który ma być uzupełnieniem dla innych rozwiązań. Od tej decyzji uzależnione jest dalsze postępowanie, np. wybór regulatora temperatury. W ogrzewaniu podstawowym stosuje się urządzenia w wersjach: z czujnikiem podłogowym, powietrznym, powietrznym i podłogowym. W ogrzewaniu wspomagającym wykorzystywane są regulatory tylko z podłogowym czujnikiem temperatury. Po podjęciu powyższej decyzji należy wykonać:
- precyzyjny, zwymiarowany rysunek pomieszczeń lub korzystać z już istniejącego projektu,
- nanieść na powierzchnię danego lokalu elementy stałej zabudowy (np. w łazience: wanna, kabina prysznicowa, szafki stojące bezpośrednio na posadzce itd., w kuchni: szafki, kuchnię, zmywarkę itd., w pozostałych pomieszczeniach - podobnie),
- aby obliczyć przestrzeń przeznaczoną pod instalację systemu grzewczego, od całkowitej powierzchni podłogi w pomieszczeniu odejmuje się powierzchnię stałej zabudowy i pas o szerokości 10 cm z każdego boku wnętrza.
źródło i zdjęcia: Thermoval Polska