Nowe ceramiczne rozwiązanie do budowy domów niemal zeroenergetycznych - Porotherm T

Od stycznia tego roku rozpoczął się proces wdrażania zmian w prawie budowlanym, tak aby wszystkie domy powstające po 2021 roku były niemal zeroenergetyczne. W związku z rosnącymi wymaganiami ochrony cieplnej budynków, na rynek wprowadzono nowy produkt do wznoszenia ceramicznych ścian jednowarstwowych. Pustaki Porotherm T to połączenie doskonałych parametrów termoizolacyjnych oraz wysokiej trwałości przegród zewnętrznych. Nowe rozwiązanie już zyskało uznanie i zostało nagrodzone Złotym Medalem MTP, a swą oficjalną premierę będzie miało na targach BUDMA 2014.

Nowe ceramiczne rozwiązanie do budowy domów niemal zeroenergetycznych - Porotherm T
wienerberger System murowania ceramicznych pustaków Porotherm Dryfix
Dane kontaktowe:
22 514 20 20
Plac Konesera 8 03-736 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Dachówki ceramiczne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych wybudowanych w technologii Porotherm 44 T Dryfix wynosi U = 0,18 W/m2KCeramika to jeden z najbardziej tradycyjnych i lubianych przez Polaków materiałów budowlanych. Firma Wienerberger poprzez wprowadzanie innowacji w technologii produkcji, od lat specjalizuje się w wydobywaniu z tego naturalnego, trwałego budulca coraz lepszych parametrów termoizolacyjnych, które finalnie przekładają się na energooszczędność. W swojej ofercie posiada rozwiązania, które umożliwiają wybudowanie bardzo ciepłych ścian zewnętrznych włącznie z ceramiki, bez dodatkowego docieplenia, a które spełniają wprowadzone od br. przepisy budowlane. Jednak rok 2014 to początek zmian, których wdrażanie rozłożono na najbliższe siedem lat. W ich efekcie rozwiązania do budowy ścian będą miały coraz niższe (czyli lepsze) współczynniki przenikania ciepła U.

Już dziś firma Wienerberger dostarcza nowy produkt – pustaki Porotherm T, spełniające wymagania przepisów, które będą obowiązywały w roku 2021. Podobnie jak wszystkie pustaki marki Porotherm są one wykonane z ciepłej, poryzowanej ceramiki. Natomiast po raz pierwszy, drążenia zostały wypełnione wysokiej jakości wełną mineralną. Zamknięcie takiej izolacji we wnętrzu cegły to rewolucyjny pomysł, choć na rynku europejskim już obecny i stosowany z powodzeniem, m.in. w Niemczech, Austrii czy Czechach.

Z jednej strony gwarantuje trwałość rozwiązania oraz idealny mikroklimat wewnątrz budynków, a z drugiej umożliwia wybudowanie domu niemal zeroenergetycznego, w technologii ściany jednowarstwowej, czyli bez docieplenia.

Technologia doskonała

Wyróżnikiem ściany z Porotherm T jest przede wszystkim solidność i trwałość konstrukcji. Umieszczając wełnę mineralną we wnętrzu pustaka uzyskano doskonałe parametry cieplne, a jednocześnie zachowano wszystkie zalety ceramicznej ściany jednowarstwowej. Wypalana w wysokich temperaturach glina, zmienia się w twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne materiał. Proces wypału sprawia również, że ceramika budowlana nie zawiera w sobie wilgoci technologicznej. To powoduje, że mury są suche i tym samym ciepłe oraz odporne na rozwój grzybów czy pleśni. Dlatego doskonałym rozwiązaniem było zamknięcie wysokiej jakości mineralnego materiału termoizolacyjnego w „pancerzu” z solidnej ceramiki.

Jednocześnie, wełna mineralna jest materiałem hydrofobowym, przez co w pustakach Porotherm T utrzymana jest wysoka odporność na gromadzenie się wilgoci. Mają one również szlifowane z dokładnością do 0,3 mm powierzchnie wsporne, przez co przystosowane są do murowania na cienką spoinę, na przykład za pomocą zaprawy do murowania na sucho Porotherm Dryfix. Ograniczając ilość zaprawy w murze, uzyskuje się wolną od mostków termicznych, ceramicznie jednolitą ścianę. Współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych wybudowanych w technologii Porotherm 44 T Dryfix wynosi U = 0,18 W/m2K, a po otynkowaniu tynkiem termoizolacyjnym nawet U = 0,17 W/m2K. Są to wartości lepsze niż będą wymagały polskie przepisy budowlane w 2021 roku.

Najlepsze rozwiązanie ścienne 2014

Wysoka jakość połączenia dwóch materiałów, w pełni naturalny, mineralny skład, a także doskonałe parametry trwałości i termoizolacyjności ścian z pustaków Porotherm T sprawiają, że spełniają one wszystkie wymogi stawiane nowoczesnemu budownictwu. Innowacyjność tego nowego produktu firmy Wienerberger, doceniło także grono ekspertów, odznaczając pustaki Porotherm T, Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2014.

źródło i zdjęcia: Wienerberger