Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Kominy ceramiczne

Znalezione pozycje: 6
Najczęściej montowane ceramiczne kominy prefabrykowane to konstrukcje wielowarstwowe. Czytaj więcej
Kominy ceramiczne
Najczęściej montowane ceramiczne kominy prefabrykowane to konstrukcje wielowarstwowe.

Budowa kominów ceramicznych jest następująca:

  • kanał wewnętrzny, którym przepływają spaliny lub dym;

  • obudowa, zwykle z betonu lekkiego (np. keramzytobetonu). Izoluje kanał kominowy od otoczenia i zapewnia stabilność całej konstrukcji. Na jej górną część działają czynniki atmosferyczne;

  • przestrzeń pomiędzy wkładem i obudową. Może być pusta albo wypełniona izolacją cieplną ze specjalnych odmian twardej wełny mineralnej;

  • elementy uzupełniające, jak trójniki przyłączeniowe, wyczystki, czapki kominowe. Czyli wszystko to, co potrzebne, żeby wznieść kompletny komin.

Obecnie kominy systemowe na ogół są izolowane cieplnie. Ogniotrwała wełna mineralna zabezpiecza obudowę przed przegrzaniem, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo pożarowe. Ponadto sam kanał kominowy nagrzewa się szybciej i stygnie wolniej, co korzystnie wpływa na ciąg i ogranicza kondensację w kominie. Jeżeli jednak przestrzeń pomiędzy wkładem ceramicznym i obudową pozostaje pusta, to zwykle służy do zasysania powietrza, niezbędnego do spalania. W praktyce to swoisty system powietrzno-spalinowy.

Uwaga! Także w kominach z izolacją zostawia się niewielkie kanały, zapewniające wentylację wełny na wpadek jej zamoknięcia. Zasadnicze znaczenie mają parametry tej wewnętrznej rury ceramicznej - opisana wcześniej szczelność, odporność na temperaturę i kondensat. Każdy z producentów oferuje wyroby odpowiednie tylko do określonego paliwa i rodzaju kotła. Trzeba o tym pamiętać przed zakupem, bo potem może się okazać, że wznieśliśmy komin właściwie bezużyteczny, albo taki, w który i tak będziemy musieli włożyć jeszcze stalowy wkład. A po co nam taka droga "obudowa", zamiast pełnoprawnego komina?

Dlatego nie ma co przystępować do pracy, jeśli nie zdecydowaliśmy ostatecznie o rodzaju ogrzewania (węgiel, gaz czy drewno). Lepiej zostawić po prostu na niego miejsce z pewnym zapasem, zrobić przepusty w stropach itp. Komin systemowy to przecież element samodzielny, którego nie musimy wznosi razem z murami.

Typowy komin ceramiczny jest strukturą trójwarstwową z właściwym kanałem spalinowym lub dymowym, izolacją cieplną i obudową. (fot. IBF)

Jarosław Antkiewicz

Ostatnio dodane produkty
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum