Kominy ceramiczne

Zobacz oferty produktowe firm

Kominy ceramiczne

Znalezione pozycje: 5
Ostatnio dodane produkty
Komin pełni w domu bardzo ważną rolę – odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze, dym i spaliny, powstające we wszelkiego rodzaju urządzeniach grzewczych. Obecnie w budownictwie jednorodzinnym stosuje się najczęściej kominy systemowe. Mogą być wykonane z ceramiki albo ze stali. Czym charakteryzują się te pierwsze?

Budowa kominów ceramicznych

Konstrukcję takich kominów stanowi obudowa, ocieplenie i wewnętrzny kanał wykonany z ceramiki. Materiał ten jest cały czas unowocześniany. Przykładowo zastosowanie kwasoodpornej kamionki do wykonania wewnętrznych elementów przewodu kominowego sprawia, że komin jest niewrażliwy na działanie agresywnych składników kondensatu. Inne zalety ceramiki to trwałość i odporność na zmiany temperatury. Produkty ceramiczne są dość ciężkie, co w przypadku niewystarczającej nośności podłogi na gruncie może oznaczać konieczność wykonania osobnego fundamentu.

W sprzedaży są też kominy hybrydowe, w których z ceramiki wykonany jest tylko przewód wewnętrzny, natomiast obudowa jest stalowa. Takie połączenie sprawia, że komin jest lżejszy, łatwiejszy w montażu i nie wymaga fundamentu.

Komin RONDO PLUS OK fot. Schiedel
Komin RONDO PLUS OK fot. Schiedel

Gdzie zlokalizować komin?

Kominy sytuuje się najczęściej wewnątrz budynku. Dzięki takiej lokalizacji, przewód prawie na całej swojej długości jest osłonięty przed niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi – deszczem, mrozem itp. Z tego też powodu, jak również ze względów estetycznych, wylot najlepiej umieścić w najwyższej części dachu – blisko kalenicy, dzięki czemu ponad pokrycie będzie wystawała tylko jego niewielka część.

Kominy zewnętrze wykonuje się zazwyczaj podczas remontów, gdy niemożliwe jest przebicie się przez stropy i dach, lub gdy takie przedsięwzięcie wiązałoby się z dużymi kosztami i nakładem pracy. Składają się one z wewnętrznego przewodu ze stali, dopasowanego do rodzaju współpracującego z nim kotła, izolacji chroniącej przed wychłodzeniem spalin oraz rury osłonowej na zewnątrz. Tego typu komin umieszcza się na konsoli wsporczej, przymocowanej do ściany, ewentualnie na niewielkim fundamencie. Dodatkowo co kilka metrów rurę należy przytwierdzić do muru. Rzadziej dobudowuje się zewnętrzne kominy ceramiczne, bo ze względu na swój ciężar, wymagają solidnego posadowienia.

Ile kosztują kominy ceramiczne?

Markowy model ceramiczny kosztuje od 1000 do 3000 zł.

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum