Zobacz oferty produktowe firm

Kominy stalowe

Znalezione pozycje: 4
Ostatnio dodane produkty
W naszym kraju kominy stalowe chyba najczęściej stawiane są jako zewnętrzne, kotwione do ściany budynku. Są względnie lekkie (w porównaniu z murowanymi i ceramicznymi), nie wymagają zatem fundamentu.

Kominy ze stali to również konstrukcje warstwowe:

  • rura wewnętrzna, tworząca kanał spalinowy albo dymowy;
  • izolacja cieplna z wełny mineralnej;
  • osłona z blachy stalowej lub aluminiowej.

Od cech stali użytej na kanał wewnętrzny zależą możliwości zastosowania komina. Występuje ona w wielu gatunkach, różna jest też grubość ścianek. Generalnie, stal żaroodporna jest niewrażliwa na wysoką temperaturę, ale podatna na korozję, jeśli styka się z kondensatem. Z tej racji nadaje się tylko do kominków i kotłów na paliwa stałe.

Z kolei stali kwasoodpornej niestraszny kondensat, chociaż często nie powinna pracować w temperaturze wyższej niż 300-400°C. To w zupełności wystarcza dla urządzeń gazowych i olejowych, lecz nie dla kotłów na paliwa stałe i kominków. Są jednak i kominy kwasoodporne wytrzymują-ce wyższą temperaturę, np. 600°C. Można je więc stosować w zasadzie do wszystkich rodzajów kotłów i paliw.

W naszym kraju kominy stalowe chyba najczęściej stawiane są jako zewnętrzne, kotwione do ściany budynku. Są względnie lekkie (w porównaniu z murowanymi i ceramicznymi), nie wymagają zatem fundamentu. To zaleta doceniana głównie przy remoncie domu, gdy potrzebujemy nowego komina. Wewnętrzne kominy stalowe, choć dostępne na rynku, są znacznie mniej popularne. Zdarza się jednak, że na zewnętrzny lub wewnętrzny komin stalowy decydują się także wznoszący nowy dom. Szczególnie wówczas, gdy nie zaplanowano go od razu i nie przygotowano odpowiedniego fundamentu.

Przeznaczenie wkładu stalowego zależy głównie od użytego gatunku stali. To determinuje stopień odporności na temperaturę i kondensat. (fot. Komin-Flex)

Jarosław Antkiewicz

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum