Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Kominki i piece

Znalezione pozycje: 36
Wolno stojące piece, nazywane powszechnie kozami, oraz zamknięte wkłady kominkowe sprawdzają się jako uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego. Czytaj więcej
Kominki i piece
Wolno stojące piece, nazywane powszechnie kozami, oraz zamknięte wkłady kominkowe sprawdzają się jako uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego.

W nowo zbudowanych domach kominki z otwartym paleniskiem to rzadkość. Od kiedy w sprzedaży pojawiły się bezpieczne, efektywne i ekonomiczne w eksploatacji zamknięte wkłady kominkowe oraz nowoczesne modele pieców, właściciele chętnie je wybierają, bo nawet jeśli palą w nich tylko dla przyjemności, nie marnują wyprodukowanego ciepła, puszczając je w komin (tak dzieje się w przypadku otwartego paleniska, z którego najwyżej 15-20% ciepła trafia do pomieszczenia).

Jedni montują wkłady z płaszczem wodnym, które łączą z instalacją c.o. z obiegiem gorącej wody. Inni wykorzystują powietrze ogrzane przez wkład, rozprowadzając je po całym domu specjalnymi kanałami (system DGP). Jeszcze inni wolą wolno stojące kozy lub nowoczesne piece kaflowe.

Jeśli właścicielom zależy na intensywnym udziale kominka w systemie grzewczym (kominek nie może być jedynym źródłem ciepła, tylko uzupełnieniem instalacji grzewczej), przed wyborem rodzaju i modelu wkładu powinni określić, z jakimi urządzeniami będzie współpracował oraz jak często i na jak długo domownicy opuszczają budynek.

Dla fachowca są to podstawowe dane, którymi będzie się kierował podczas dobierania urządzenia i jego osprzętu. Specjalista pomoże również optymalnie zlokalizować kominek, biorąc pod uwagę, czy ciepło ma się rozprowadzać sposobem grawitacyjnym, czy wymuszonym przez wentylator w systemie DGP. Ponadto, adekwatnie do mocy urządzenia, dopasuje przekrój kanału nawiewnego oraz średnicę kanału dymowego w kominie.

CO JEST WAŻNE, CZYLI WYMAGANIA PRZED I PO MONTAŻU KOMINKA

Kubatura pomieszczenia. Pomieszczenie musi mieć kubaturę 4 m³ na 1 kW mocy kominka, i nie mniej niż 30 m³. Przy typowej wysokości pomieszczeń oznacza to pokój o powierzchni ponad 10 m2 nawet dla najmniejszego kominka lub pieca (zwykle 8-10 kW).

Obowiązkowy kanał nawiewny. Zgodnie z przepisami do pomieszczenia z kominkiem wyposażonym we wkład o mocy 10 kW trzeba doprowadzić aż 100 m3 powietrza na godzinę. Jeżeli więc w domu są nowoczesne szczelne okna i drzwi, powietrze potrzebne do spalania należy doprowadzić z zewnątrz przez specjalny kanał nawiewny. Kanał z rury z PVC lub z blachy kieruje się pod posadzką bezpośrednio do kominka albo w jego pobliże. Wyposaża się go w przepustnicę, umożliwiającą jego zamknięcie, gdy z kominka nie korzystamy.

Cokół i podłoga wokół kominka. Piece wolno stojące ważą zazwyczaj ok. 150 kg, natomiast wkłady kominkowe są o wiele cięższe - wraz z obudową 200-500 kg, więc konieczna jest odpowiednio wytrzymała podstawa. Pasy posadzki wokół kominka, o szerokości przynajmniej 30-40 cm, należy wykończyć płytami gresu lub kamiennymi, bądź innym niepalnym materiałem.

Posadzka przed kominkiem i kozą powinna być wykończona niepalnym materiałem
Posadzka przed kominkiem i kozą powinna być wykończona niepalnym materiałem, np. płytkami gresowymi lub kamiennymi. (fot. Hajduk)

Komin, czyli bezpieczne odprowadzanie spalin. Kominek wymaga oddzielnego kanału dymowego, którego średnica nie może być mniejsza, niż średnica rury wylotowej z wkładu kominkowego. Przy tym najmniejszy dopuszczalny przekrój przewodu dymowego musi wynosić minimum 14 × 14 cm lub mieć średnicę 15 cm.

Obudowa tzw. gorąca bądź tzw. zimna. W pierwszym przypadku, obudowa nagrzewa się i oddaje ciepło do otoczenia. Można ją wykonać z cegły szamotowej, klinkierowej, zwykłej, a także z gotowych elementów przekazujących ciepło. W obudowie zimnej szykuje się izolację z wełny mineralnej lub innych niepalnych materiałów izolacyjnych, a obudowa nie nagrzewa się przy paleniu.

Tylko suchy opał. Do palenia trzeba używać drewna drzew liściastych, o wilgotności mniejszej niż 20%. Dobre jest połupane drewno albo brykiety z wiórów.

Regularne czyszczenie kanału dymowego i wyczystki. Według przepisów, kanał dymowy w kominie należy czyścić co 3 miesiące w okresie jego użytkowania. Kominiarz powinien usunąć sadzę i substancję szklistą. Warto poprosić go jeszcze o wybranie pyłu z wyczystki, a także przegląd urządzenia kominkowego. Taka usługa kominiarska kosztuje od 120 zł wzwyż.

Bieżąca pielęgnacja urządzenia.W trosce o dobry przepływ powietrza z kanału nawiewnego, przez palenisko, do kanału dymnego - trzeba systematycznie wybierać popiół. Mycie szyby ułatwią specjalne preparaty w spreju i modele z systemem "czystej szyby".

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

PRZY DOBORZE URZĄDZEŃ...

...uwzględnia się kilka parametrów:

  • sprawność - im wyższa tym lepiej, jednak w praktyce wiele zależy od sposobu palenia w kominku oraz jakości opału;

  • moc nominalną - jeśli urządzenie ma ogrzewać cały dom powinna odpowiadać zapotrzebowaniu budynku na ciepło. Orientacyjnie często przyjmuje się 100 W/m2. Ważna jest moc nominalna, a nie maksymalna, ponieważ tylko ta pierwsza określa moc uśrednioną w czasie, mierzoną w trakcie trzygodzinnego testu; druga mierzona jest w ciągu wybranych 15 minut;

  • temperaturę dymu - do niej musi być dostosowany komin. Do kominków najlepiej wybierać kominy odporne na temperaturę przynajmniej 600°C.

PIECE WOLNO STOJĄCE

Najprościej jest podłączyć wolno stojącą kozę. Łatwość montażu wynika z faktu, że urządzenie wymaga tylko dostępu do odpowiedniego kanału dymowego (czyli o przekroju nie mniejszym, niż ich rura wylotowa oraz minimum 14 x 14 cm) oraz poprowadzenia stalowej rury do komina. Ale nie jest to jedyna możliwa lokalizacja.

Istnieją efektowne modele przewidziane do zainstalowania na środku pomieszczenia. Podłącza się je przez sufit do systemowego stalowego komina. Piece nie wymagają stawiania dodatkowej obudowy, ponieważ mają ozdobne korpusy. Choć działają podobnie jak wkłady kominkowe (np. można w nich regulować szybkość spalania) i wykazują porównywalną do nich sprawność, zazwyczaj zajmują mniej miejsca.

Ponadto można palić w nich drewnem i brykietami. Modele o dużej mocy ogrzeją nawet duże pomieszczenia (urządzenie o mocy 10 kW przeznacza się do powierzchni 100 m²). W niektórych można piec i gotować. Zamkniętą komorę spalania często wyposaża się w system dopalający spaliny i gwarantujący ich czystość oraz w żaroodporną szybę (płaską, panoramiczną, ze szprosami itp.).

WKŁADY Z PŁASZCZEM WODNYM

Dla monterów stanowią zdecydowanie większe wyzwanie podczas instalowania. Dlaczego? Ponieważ ten rodzaj urządzeń włącza się w instalację c.o. z obiegiem gorącej wody, w której pracuje zamiennie również kocioł grzewczy, np. na gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy. Nie ogrzewają one powietrza, lecz wodę w wymienniku ciepła, tzw. płaszczu, otaczającym palenisko. Montaż jest skomplikowany, gdyż tego rodzaju wkład wymaga m.in. niezależnego zabezpieczenia przed przegrzaniem i nadmiernym wzrostem ciśnienia wody.

Po zmianie przepisów w 2009 r., kominek można zabezpieczyć zamkniętym naczyniem wzbiorczym, ale wówczas należy wyposażyć instalację w urządzenie do odbioru nadmiaru ciepła (eliminujące ryzyko przegrzania). Najczęściej stosuje się wężownicę schładzającą, podłączoną do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Trzeba przy tym pamiętać, że w domu z zestawem hydroforowym, w momencie braku zasilania elektrycznego, woda nie schłodzi kominka.

Zaleca się dodanie zbiornika buforowego wody grzewczej o pojemności co najmniej 200 l. Ma on dwa istotne zadania - kompensuje chwilowe wahania temperatury wody i uniezależnia przepływ wody przez kominek od przepływu przez grzejniki. Jeśli kominek obsługuje ogrzewanie podłogowe, trzeba dodać układ mieszający (specjalne zawory), obniżający temperaturę wody na zasilaniu (przy instalacji podłogowej, temperatura wody nie może być wyższa niż 55°C). Zamiast bufora specjaliści polecają użycie zbiornika akumulacyjnego o pojemności przynajmniej 1000 l. Lepiej zwiększa on bowiem bezpieczeństwo instalacji oraz umożliwia działanie kominka przez dłuższy czas z pełną mocą, co przekłada się na większą sprawność spalania. Zajmuje jednak sporo miejsca i zwiększa koszty.

Na etapie inwestycyjnym do poniesienia są co najmniej dwukrotnie wyższe koszty montażu, ale też zakupu konkretnego urządzenia, w porównaniu z wprowadzaniem wkładu tradycyjnego. Ceny różnych modeli wkładów z płaszczem wodnym rozpoczynają się od 3000 zł. Wynikają z ich bardziej skomplikowanej konstrukcji i licznych akcesoriów, które trzeba dodać do instalacji grzewczej (przed zakupem warto sprawdzić, które są zawarte w cenie, a które należy dokupić).

Zakup elementów sterujących i zabezpieczających instalację to często wydatek 3000-4000 zł. Z racji tego, że korpus kominka i cały jego osprzęt nie wyglądają atrakcyjnie, konieczna jest też obudowa.

WKŁADY KOMINKOWE Z DGP

Podczas pracy nagrzewają powietrze wewnątrz obudowy (za sprawą bardzo mocno rozbudowanego ożebrowania na korpusie, wzrasta wydajność oddawania ciepła), które trzeba stamtąd uwolnić i doprowadzić do wyznaczonych miejsc w domu. W tym celu szykuje się specjalne kanały, przy czym zaleca się, żeby były możliwie najkrótsze (ułatwia to lokalizacja kominka w centrum budynku).

Zaizolowane cieplnie sztywne kanały prowadzi się na jednej albo kilku kondygnacjach np. pod podwieszanymi sufitami, albo układa na nieużytkowym poddaszu. Na wylotach kanałów umieszcza się anemostaty lub kratki. W zależności od wielkości domu i usytuowania pomieszczeń, dystrybucję gorącego powietrza (DGP) rozwiązuje się albo na sposób grawitacyjny, albo wymuszony przez dmuchawę.

DGP na sposób grawitacyjny nie wymaga zasilania elektrycznego. Wadą jest natomiast przenoszenie kurzu wraz z ogrzanym powietrzem oraz piroliza, czyli przypalanie się kurzu na nagrzanym korpusie wkładu. System grawitacyjny bardzo dobrze nadaje się do wąskich i wysokich budynków z centralnie umieszczonym kominkiem, ponieważ pionowe kanały sprzyjają intensywnemu ruchowi powietrza a kanały boczne są krótkie, po 2-3 m. W niskich budynkach dzięki grawitacyjnemu DGP będziemy mogli ogrzewać tylko 2 czy 3 sąsiadujące ze sobą pomieszczenia.

DGP z wymuszonym obiegiem jest systemem droższym i bardziej skomplikowanym, nadającym się do rozległych budynków. Zwykle w głównym kanale nawiewnym, powyżej kominka podłącza się dmuchawę (najlepiej na strychu, gdyż hałasuje). Ważne jest prawidłowe dobranie jej wydajności (czyli objętości powietrza, które musi ona przetłoczyć przez kanały w ciągu godziny).

Lilianna Jampolska

Ostatnio dodane produkty
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum